Çipli kimliklerde kimlik veriliş tarihi sorgulama, bulma

Geçtiğimiz senelerde eski kimlikler kaldırılarak yeni kimlikler verilmeye başlandı. Vatandaşlarımız eski kimliklerini nüfus müdürlüklerine müracaat ederek değiştirebiliyorlar. Ancak eski kimlik üzerinde yer almakta olan bazı bilgiler yeni kimliklerin yani çipli kimliklerin üzerinde yer almıyor. Bunlardan bir tanesi de kimlik veriliş tarihi. Peki yeni kimlikte kimlik veriliş tarihi nerede yazar?

Yeni kimlikte kimlik veriliş tarihi nasıl, nereden öğrenilir?

Eski kimliklerde kimlik veriliş tarihi kimliğin üzerinde yazıyordu. Ancak yeni çipli kimliklerde kimliğin üzerinde veriliş tarihi bulunmamaktadır. Yeni kimliklerde; kimlik numarası, ad, soyadı, doğum tarihi, seri numarası, kimliğin son geçerlilik süresi, cinsiyet, uyruk, ıslak imza, fotoğraf, mühür bilgileri yer almaktadır. Fakat yeni kimliklerin boyutunun küçük olmasından dolayı bazı çeşitli bilgilere yer verilmiyor. Bunlar; önceki adı, doğum yeri, medeni hali, dini, kan grubu, nüfusta kayıtlı olduğu yer, cilt numarası, hane kütük numarası, sıra numarası, veriliş nedeni ve veriliş tarihidir. Peki kimliğin veriliş tarihi nereden öğreniliyor?Kimliği veriliş tarihini öğrenmek oldukça kolay. E-Devlet sistemi üzerinden kimlik bilgilerinizi görüntüleyebilirsiniz. Bu sayede yeni kimliklerinizde yer almayan bilgileri kolayca bulabiliyorsunuz. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/kisisel-bilgiler adresine E-Devlet şifreniz ve kimlik numaranız ile giriş yapmanız gerekmektedir. Akabinde kimlik bilgilerinizi görebiliyorsunuz.

Bunun dışında kimlik veriliş tarihini öğrenmenin bir yolu daha bulunmaktadır. Örneğin yeni çipli kimliğiniz 10.10.2023 tarihinde size verildiyse, kimliğin son geçerlilik tarihi yani son kullanım tarihi 10.10.2029 olacaktır. Yani son kullanım tarihinden 10 yılı çıkardığınızda size veriliş tarihini verecektir. Ancak yine de E-Devlet üzerinden sorgulama yapmanız daha geçerli bir yoldur.

Bu yazımızda kimlik veriliş tarihi nedir, nerede yazar, nüfus cüzdanı veriliş tarihi sorgulama, kimlik veriliş tarihi nereden öğrenilir bulma ile kimlik veriliş tarihi yazmıyor hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER YENİ KİMLİKLER HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, yeni kimlikler konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan yeni kimlikler duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.