Kimlik kaybetme cezası nedir, ne kadardır?

Kimlik; bir bireyin bulunduğu ülkede tüm hareketliliğini ve bağlı bulunduğu aileyi gösteren, resmi işlerinin devamlılığında esas alınan bir belgedir. Kimlik; sizin kim olduğunuzu gösterir.

Kimliği kaybetme cezası 2016 yılına kadar 72 TL iken 2016 yılında bu ceza kaldırılmıştır ve herhangi bir para cezası uygulanmaması kararı alınmıştır. 2023 yılında ise 60 TL kadar bir kağıt parası uygulanmaktadır. Yani kaybedilen nüfus kağıdına ceza değil yeni çıkartılacak olan nüfus kağıdına çıkartma parası uygulanmaktadır. Belirtmiş olduğumuz rakam yeni çipli kimlik belgesi için geçerlidir.Kimliği kaybetmek önemli bir durumdur. Bulan kişiler hakkınızda pek çok bilgiye erişim sağlamış olur ve adınıza işlem yapmaları kolaylaşır. Kimlik kaybedildiği gibi gazeteye ilan verilip emniyet müdürlüğüne bildirilmesi gerekmemektedir. Bu işlemi önceleri yapıyordunuz. Ancak artık sadece gidip Nüfus Müdürlüğünden yenisini talep etmeniz yeterlidir.  Hali hazırda yeni kimlik çıktığı anda eski kimlik iptal olmaktadır.

Nüfus cüzdanı kaybetme cezası ne kadardır?

Nüfus cüzdanı kaybedildiğinde verilmesi gereken bir para cezası bulunmaması bunun önemsiz bir şey olduğu anlamına gelmez. Nüfus cüzdanında yazan bilgiler sayesinde kimliğini kaybeden kişinin yerine işlemler yapılabilir ve eğer derhal yeni kimlik çıkartılmaz ise sonuçları uzun vadeli bile olabilmektedir.

Önceden nüfus cüzdanı çıkartma işlemi için muhtar tarafından onaylanarak alınan nüfus cüzdanı çıkartma formu ve vesikalık fotoğraf isteniyordu. Ancak yeni çipli kimlikler ile bu belgeler de değişti. Artık yanınızda biyometrik fotoğraf bulundurarak müdürlüklere başvuru yapmanız yeterlidir.

Nüfus kimlikleri seri numarasıyla geçerliliğini korur. Bu yüzden eski kimliğin seri numarası yeni kimliğin çıkması ile birlikte geçersiz olur. Hızlı bir şekilde fark edilen ve derhal yenisi çıkarılan kaybolma olaylarında daha sıkıntısız bir süreçle karşılaşılır. Diğer yazımızda nüfus cüzdanımı kaybettim ne yapmalıyım konusunda detaylı bilgiler verdik. İlgili yazımıza da göz gezdirmenizi öneriyoruz. Ayrıca nüfus cüzdanı kaybetme cezası hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER NÜFUS CÜZDANI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, nüfus cüzdanı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan nüfus cüzdanı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.