Kimlik bilgilerim çalındı ne yapabilirim?

Kimlik bilgileri çalınması özellikle internetin ve sosyal medyanın gelişimi ile daha da yaygın hale gelmektedir. 2016 tarihinde Türkiye büyük bir şok yaşayarak 50 milyon Türk vatandaşının kimlik bilgilerinin çalındığı ve sızdırıldığı öğrenildi. Bu açıklamayı ve bilgiyi yapan Associated Press haber firmasıdır. Özellikle seçmen sayısına odaklı olarak yapıldığını belirten Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, hala nereden ve nasıl yapıldığı konusunda bilgilerinin olmadığını söylemektedir. 2016 tarihinde gelen yeni kanuna onay veren o vakitte Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yeni dijital kimlikler sayesinde hiç kimse hiç kimsenin kimlik bilgilerini çalamayacak şeklinde açıklamalarda bulunulmuştu. Bunun yanı sıra hiçbir şekilde kimlik bilgilerinizi güvenli olmayan hiçbir yere girmemeniz sizin için daha sağlıklı olacaktır.

Normal olarak Türk vatandaşlarının bilgileri yasa tarafınca korunmaktadır. Bu yasada, TC vatandaşı birisinin kişisel bilgileri başkaları tarafından kaydedilmesi ve kanuna karşı başkalarına vermesi ya da çalınması TCK’da 135 ve 136. Yönergeye göre TC sisteminde suçlu olarak tanımlanmaktadır. Bu anlamda bu suçu işleyen de yardımcı olan da suçlu sayılmaktadır.Kişisel veri, kişilerin tanınmasına yardımcı olduğundan dolayı bilgilerin başkaları tarafından çalınıp başka yerlerde kullanılması da mümkündür. Kişisel veri içerisinde kimlik bilgileri, ehliyet, pasaport, özgeçmiş, sabıka kaydı, kan grubu ve daha birçok bilgiler yer almaktadır. Bundan dolayı kimlik bilgileri çalan bir kişi bu bilgileri ya kötü amaçlar için kullanmaktadır ya da kötü niyetli olan kişilere satmaktadır.

Kimlik bilgileri çalınan birey bu anlamda hiç zaman kaybetmeden Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek başvuru yapmalıdır. Başvuru sırasında suçlu olan kişileri biliyor ise tanımlamalı ve ceza almasını sağlamaları için şikayet dilekçesi oluşturmalıdır. Eğer kişileri hiç görmemiş ya da bilmiyorsa bir şekilde suçluları tanımlayacak şekilde anlatmalı, olayın geçtiği yer ve zaman hakkında geniş bilgiler vererek sokak kameraları var ya da sanaldan çalındıysa IP numaralarından tespit edilerek ise suçlular yakalanabilir. Bu anlamda kişi suçlu olmasa bile kamu kuralları gereği yasayı çiğnediğinden dolayı kamu davası otomatik bir şekilde suçlulara açılacaktır. Eğer bu kişi kamu görevlisiyse ve kamu görevlisi bu işlemi yaparak kişinin kimlik bilgilerini çaldıysa en az 3, en fazla ise 6 yıla kadar hapis cezasına çarpıtılır.

Kimlik bilgileri çalınırsa ne olur, çalınan kimlikle neler yapılır?

Peki, kimlik bilgileri çalınırsa neler yapılabilir diye soruyorsanız buna maddeler halinde bilgi verelim.

  • Kimlik bilgileri çalınan kişi adına kredi alınabilir.
  • Ayrıca kredi çeken başka birisine kefil yapılabilir.
  • Şirket, firma açılıp kurulabilir.
  • Çeşitli işlemlerde kullanılabilir ve hatta interaktif bankacılık sisteminde bile kullanılabilir.

Bu bilgilerin çalınmasında kişinin ikametgahı, telefon numarası, adresi, kimlik numarası, imzası gibi çeşitli bilgiler bu işlemleri yapmak için yeterlidir.

Peki, kimlik bilgilerinin çalınmaması adına ne yapmalıyım diyorsanız, şayet İnternette çok fazla zaman harcıyorsanız ilk olarak girdiğiniz web sitelerine dikkat etmelisiniz. Bu İnternet sitelerinde bulunan zararlı yazılımlar yüzünden bilgisayarınıza virüs bulaşabilir. Siz bilgisayarınızda kişisel bilgi barındırıyor, çeşitli yerlere girerek banka bilgilerinizi dahi giriyorsanız bu bilgiler çok rahatlıkla virüsü bulaştıran kişiye kadar gider. Bu da kimlik bilgilerinizin sizin haberiniz olmadan sessizce çalınmasına sebebiyet verir. Bunun için ilk önce kaliteli bir antivirüs kurmalısınız. Kullandığınız tarayıcı programı kaliteli ve güvenilir olmalıdır. Girdiğiniz siteler sadece bilinen kaliteli ve güvenilir web siteleri olmalıdır. Bilinmeyen sitelere ve bilinmeyen dosyaları kesinlikle açmayın ya da indirmeyin. Bilgilerinizi dijital ortamda saklamayın. Bilgisayarınızda kesinlikle not etmeyin. Bu gibi önlemler aldığınız sürece hiçbir şekilde hiç kimse bilgilerinize ulaşamaz ya da çalamaz.


DİĞER KİMLİK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kimlik konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kimlik duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.