Kimler Kira Gelir Vergisi Öder?

Gayrimenkulünü iş yeri yada mesken olarak kiraya veren kişiler, iş yeri veya mesken istisna sınırlarını aşıyor ise beyanname vererek vergilerini vermek zorundadırlar. Ancak her verilecek olan beyanname vergi verilecek anlamını taşımaz. Bunun nedeni verginin kar veya gelir üzerinden alınmasıdır. Kiraya veren kişi eğer sınırları aşıyor ise beyanname verme zorunluluğu vardır ve beyannamesinin üzerinden Maliye Bakanlığı’na gelirlerini bildirmek zorundadır.

Bu durumda kiraya veren kişi kira geliri elde ediyor olabilir. Ancak bu durumun yanında bir kısım giderlere katlanıyor da olabilir. Kiraya veren kişi vergisini geliri üzerinden değil, net kazancı üzerinden verecektir.Sonuç olarak beyanname verme sınırında bulunan kişiler, beyannamelerini verir ve yapılacak olan hesaplamalar neticesinde ödeme yapması gerekiyorsa, bir sonraki yılın Mart ve Temmuz aylarında ödemelerini yaparak mükellefiyetlerini yerine getirmiş olurlar.

Kimler Kira Gelir Vergisi Ödemez?

Kira vergisi vermek ile kiralara ilişkin beyanname vermek farklı şeylerdir. İş yerleri ve meskenler için bir limit bulunmaktadır. Bu 2015 yılı itibariyle iş yerleri için 27 bin tl, meskenler için ise 3 bin 600 TL’dir. Bu limitleri ( istisna tutarı ) aşan kişiler beyanname vermek zorundadırlar. Ancak her beyanname veren vergi ödeyecek diye bir husus bulunmamaktadır. Vergi öderken hesaplanan matrahtan iş yeri veya mesken kira geliri elde etmekte olan kişi giderlerini düşebilir. Şayet bu giderleri Maliye Bakanlığı’na ispat edebiliyor iseniz gerçek gider yöntemi, edemiyorsanız da götürür gider yöntemi başlığı altında belirtilir.

Yani kira gelirleri beyanname verme sınırının üzerinde olanlar beyanname verirler. Verdikleri beyannamede karları yani kira gelirleri ile giderleri arasında bir fark çıkması halinde vergilerini bir sonraki yılın Mart ve Temmuz aylarında öderler. Bu sınırın altında kalan kişiler beyanname dahi vermeden, Maliye Bakanlığı’na herhangi bir bildirimde bulunmadan kira gelirlerine kendileri sahip olurlar. Yani herhangi bir vergiye tabi tutulmazlar.

Bu haberimizde kimler kira gelir vergisi verir, kimler kira gelir vergisi vermez detaylı olarak bahsettik. Kira gelir vergisi ile ilgili herhangi bir soru, sorun yada görüşünüzü yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.