Keskin Nişancı Nedir?

Keskin nişancı, attığını tam on ikiden vuran iyi nişan alan bir usta atıcıdır. İngilizce adı ile çok fazla Sniper diye gördüğümüz keskin nişancılar, bir ülkenin olmazsa olmaz askerlerinden bir tanesidir. Yüzlerce metredeki uzaklıktaki hedefi ıskalamadan vurabilen keskin nişancılar, bazı durumlarda kilometrelerce ötedeki hedefi rüzgar ve diğer hesaplamaları yaparak tek bir atış ile hedefi tam on ikiden vurabilmektedir. Muharebelerde olmazsa olmaz olan keskin nişancılar, birçok savaşta ülkelerinin hayatlarını kurtarmış, bazen tek bir mermi ile savaşı bitirebilmişlerdir. Ülkelerin gizli ve görünmez silahı olan keskin nişancılar 4 farklı grupta yer almaktadır.

  • Keskin nişancı
  • Manga yani Tim nişancısı
  • Uzman nişancı
  • Özel görev nişancısı şeklinde çeşitlilikleri bulunmaktadır.

Bunun yanı sıra her keskin nişancının yanında bir de gözetleyici bulunmaktadır. Gözetleyici, keskin nişancı için hesaplamaları, uzaklığı ve rüzgarı söyler. Keskin nişancı buna göre hesap ederek tek atışlık şansını çok iyi şekilde sessiz bir şekilde kullanarak hedefi yere serebilir. Ayrıca bazı keskin nişancılar o kadar fazla tecrübe uzman olduklarından dolayı gözetleyiciye bile ihtiyaç duymadan, hesaplamaya bile gerek duymadan hedefin uzaklığı ne olursa olsun rahatlıkla vurabilmektedir.Keskin Nişancı Nasıl Olunur?

Keskin nişancı olabilmek için kişinin becerisi ve zekiliği yüksek olmalıdır. Silah teçhizatlarını iyi bilmeli, hesaplamaları hızlı ve iyi şekilde ayarlayarak tek atışlık şansında ıskalamamalıdır. Keskin nişancı olabilmek gerçekten büyük ustalık gerektirmektedir. Askerlik ve silahlar ile uğraşan birçok kişi keskin nişancı olmaya hayali ile yanıp tutuşmaktadır. Durum böyle olunca birçok silahlı oyunlarda bile keskin nişancı olarak oynamakta ve oyunlarda attığını vururken hayali daha da fazla artmaktadır. Ancak gerçek hayat oyun hayatı ile aynı olmadığı gibi keskin nişancı olmak, o unvanı kazanmak gerçekten çok zor olmakla birlikte çok fazla antrenman gerektiren bir iştir.

Keskin nişancı olabilmek için gerçek bir şekilde eğitimleri ve uzak mesafedeki hedefleri vurmakla geçmektedir. TSK yani Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev alan birçok askerin hayali olan keskin nişancı olabilmek için ilk adım uzman çavuş olmanız gerekmektedir. Uzman çavuşun altında olanlar keskin nişancı eğitim ve sınavlarına giremezler. Bunun yanı sıra Uzman Nişancı Eğitimi alabilmek için ayrıca Türk Silahlı Kuvvetlerinde profesyonel bir şekilde asker olmalı ve orduda yer almanız gerekmektedir. Rütbe olarak söyleyecek olursan, uzman çavuş, uzman jandarma, astsubay ve diğer subay rütbelerinde olmak gerekmektedir. Bunun dışında askerler kursa ve eğitime başvuruda bulunamazlar.

Profesyonel asker olanlar, diğer askerlere nazaran özel fiziki programlardan geçer ve bunların sonucunda daha elit asker olmaktadır. Bu keskin nişancı adaylar özellikle fiziki ve kondisyonu yüksek olanlar arasında seçilerek 2 ay 1 haftalık eğitime alınırlar. Bu eğitim programında ilk aşamalarda keskin nişancıların kullanacakları tüfeklerin tanıtımları, teknik terimleri, teknik atışlar gibi çeşitli eğitimler verilir. Daha sonra yaklaşık 7 km bir bölgede muharebe alanı çevrilerek tek atış ile hedefin işini bitirme görevlerine kadar gelinir. Bu adaylar çok sıkı 9 haftalık bir eğitime tabi tutulur.

Yapılan bu eğitimlerde sıklıkla spor, koşu ve atış talimleri yaptırılır. Bunun yanı sıra keskin nişancı adaylarının yanlarında gözetleyici olarak görev alan bir kişi yardımcı olmaktadır. Yerli keskin nişancı tüfekleri ile eğitim gören adaylar ayrıca gözetleyici eğitimi de öğretilmektedir. Bu anlamda her iki işi birden öğrenen adaylar, dürbün, lazermetre, nem ve hava basıncı ölçen aletler gibi çeşitli cihazları da kullanmayı öğrenirler.

Keskin nişancılar, birçok filmlerde de gördüğünüz gibi kamufle olur ve sabırla orada günlerce bile bekleyebilmektedir. Bu anlamda keskin nişancı adaylarına yüksek sabırlı eğitimler yapılmaktadır. Nasıl pusuya yatılır, nasıl kamufle olunur, nasıl sessiz olunur, tek atışta nasıl hedef imha edilir, kimse fark etmeden nasıl nişancılık yapılır gibi çok sıkı eğitimler yapılır. Bir keskin nişancı için en önemli olan atış ve tüfeğin yanı sıra sabır, kamufle ve doğru yerdir. Bu kurs eğitiminde bunların hepsi 9 haftada öğretilmektedir. Bu 9 hafta sonunda elenmeden ve her hangi bir hata yapmadan tamamlarlar ise Türk Silahlı Kuvvetlerinin her vaktinde keskin nişancılık görevini yapabilecek uzman atıcılar olarak göreve başlarlar. Eğitim tamamlandıktan sonra başarıyla bitiren her adaya keskin nişancı belgesi ile beraber göğsünde taşıyacağı keskin nişancı bröveyi almaya hak kazanarak ülkemizin keskin uzman atıcıları olmaya hak kazanıyorlar.


DİĞER KESKİN NİŞANCI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, keskin nişancı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan keskin nişancı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.