Kazakistan, Orta Asya’da yer almakta olan bağımsız Türk devletlerinden bir tanesidir.  Yüz ölçümü ile Türk ve Müslüman devletlerin arasında en büyüğü ve yine doğal kaynaklar açısından da en zenginidir. 20 milyonu aşkın bir nüfusa sahip olan Kazakistan; petrol, uranyum, demir, altın ve kurşun bakımından zengin bir ülkedir. Yapılan bir araştırmaya göre Kazakistan toprakları altında keşfedilmiş olan maddi zenginlik 2 trilyon Amerikan dolarından fazla olduğu bilinmektedir. Ülkede resmi dil Kazakça olsa da Rusça da yoğun olarak konuşulan diller arasında yer almaktadır. Ayrıca yine İngilizce de çağın gereksinimleri gereği oldukça sık kullanılmaktadır. Kazakistan, Türkiye dostu ülkeler arasındadır. Kurulduğu günden bu yana oldukça sıcak ilişkiler geliştirdiğimiz bu ülkede, Türk şirketlerin yatırımları 20 milyar dolardan fazladır. Haliyle bu ülkede çalışan Türk nüfusa da fazladır. Kazakistan’da çalışmak için çok sayıda kişi her sene bu ülkeye göç etmektedir. Sizler de Kazakistan’da çalışmak istiyorum ne yapmalıyım, iş fikirleri ve iş imkanları nelerdir diyorsanız yazımız devamında sizler için detaylı bir içerik hazırladık.

Kazakistan İş İlanları 2023

Yabancılar için Kazakistan’da iş bulmak ve çalışmak kolay sayılmaz. Ancak Türkler her zaman diğer ülke vatandaşlarına göre daha üstün görülmüş ve bu ülkede ayrıcalıklı bir toplum olmuştur. Öyle ki özellikle son yıllarda bu ülkeye göç eden, buraya yaşamaya başlayan Türk nüfusu hızlı bir şekilde artmıştır. Gerek iş olanakları ve iş fırsatları açısından zengin olması, gerekse daha iyi koşullarda yaşama fikri Türkleri bu ülkeye göç etmeye itmiştir. Yapılan sayımlara göre Kazakistan’da yaşayan 125 bini aşkın Türk vatandaşının olduğu bilinmektedir. Bunun yüzünden Kazakistan’da iş arıyorum ve nasıl iş bulunur gibi çok sayıda soru almaktayız.Kazakistan’da iş imkanları oldukça fazladır. Türkler; elektrik, tarım, otel, inşaat, şantiye, tekstil, enerji gibi iş kollarında berber, kasap, kuaför, inşaat mühendisi, gıda mühendisi, makine mühendisi, elektrik mühendisi, maden mühendisi, iş makineleri operatörü, şoför, öğretmen, vasıfsız işçi, inşaat işçisi, doktor gibi sayısız meslek kolunda iş bulabiliyorlar. Kazakistan’da ne iş yapabilirim ve Kazakistan’da ne iş yapılır diyen vatandaşlarımız için neredeyse tüm mesleklerde iş imkanları yer almaktadır. Çok sayıda Türk ve Kazak şirket personel alımı, eleman alımı ve işçi alımı gerçekleştirmektedir. Peki tüm bu iş ilanları nasıl bulunur ve bunlara nasıl iş başvurusu yapılır?

Kazakistan’da Nasıl İş Bulunur?

Kazakistanda nasıl iş bulunur?

Kazakistan’da iyi yetişmiş ve eğitimli personel açığı bulunmaktadır. Bu sebepten her sene yurt dışı çok sayıda göç almaktadır. Özellikle inşaat alanında Türk firmalar yoğun olarak iş almaktadırlar. Petrol yatakları Avrupa’lı şirketlerde ve doğalgaz’da Çinli firmalar da bulunmaktadır. Kazakistan her alanda hem yatırıma hem de çalışana aç bir ülkedir. Neredeyse her sektörde çok sayıda personel alımı, eleman alımı ve işçi alımı yapılmaktadır. Kazakistan’da iş aramak için kullanabileceğiniz birkaç yöntem bulunmaktadır.

İŞKUR, Kazakistan’da nasıl iş bulabilirim diyen vatandaşlarımızın en çok kullandığı yöntemlerden bir tanesidir. Yanlış duymadınız İŞKUR sadece yurt içi değil aynı zamanda da yurt dışı iş imkanlarını paylaşmaktadır. Sizler de İŞKUR’a müracaat ederek Kazakistan için yayında olan bir iş ilanı var mı öğrenebilir ve akabinde bunlara başvuru yapabilirsiniz.

Kazakistan’da çalışmak için kullanabileceğiniz diğer bir yol ise iş bulma siteleri aracılığı ile başvuru gerçekleştirmenizdir. https://www.glassdoor.com/Job/kazakhstan-jobs-SRCH_IL.0,10_IN138.htm ve https://www.energyjobline.com/jobs/kazakhstan/ adresleri bu alanda en çok kullanılan sitelerdir. Ayrıca Linkedin üzerinden de bu ilanları görebilmeniz mümkündür. Tabi bu ilanlara başvuru yapabilmek için İngilizce bilmek şarttır.

Ancak İngilizce bilmeden de iş başvuru yapabileceğiniz bir yöntem daha bulunmaktadır. Belki de en çok tercih edilen yöntem de budur. Kazakistan’da bine yakın Türk firması olduğu bilinmektedir. Bu firmalardan bazıları ise çalışan açıklarını ülkemiz vatandaşlarından gidermektedir ve Türkiye’den çok sayıda personel alımı, eleman alımı, işçi alımı yapmaktadır. Bu firmaları aşağıda verdik.

Kazakistan’da İş Yapan Türk Firmaları Hangileridir?

Kazakistan iş imkanları

Kazakistan işçiler için çalışma koşulları oldukça iyi olan bir ülkedir. Son senelerde binlerce vatandaşımızın bu ülkeyi tercih etmesinin asıl sebebi de budur. Hali hazırda devlette.com sitemiz üzerinde yayınlanan Kazakistan için yurt dışı iş imkanları yayınlamış olan Türk firmaların listesi aşağıdadır.

Tüm bu firmalar ya Kazakistan’da bir iş yapmaktadır ya da bu ülkede üretim tesisi yani fabrikalara sahiptir. Sizler de bu firmalara iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kazakistan’da İşçi – Personel Maaşları Ne Kadardır?

Kazakistan iş başvurusu

Kazakistan’da çalışmakta olan Türk işçilerin maaşları genel olarak 2500 dolardan başlamaktadır. Kalifiye elemanlar ve beyaz yakalı çalışanların ortalama maaşları ise bunun neredeyse iki katıdır. Yani 5 bin dolara kadar çıkabilmektedir. Ülkede yaşam maliyeti oldukça ucuzdur. Para birimi Tenge’dir ve 1 Kazakistan Tengesi 0,015 TL’ye denk gelmektedir. Doğalgaz, telefon, benzin, elektrik, su, internet gibi giderler neredeyse bedava denecek kadar ucuz. Yani elde etmiş olduğunuz maaşlar sizlere rahat ve lüks bir yaşam için yetecektir. Bu yüzden vatandaşlarımız Kazakistan’da ne iş yapılır araştırmaktadırlar.

Ayrıca Kazakistan seyahatler için vize istemeyen ülkelerden bir tanesidir. Yani sadece pasaportunuz ile birlikte seyahat edebilirsiniz. Ancak burada çalışmak ve yaşamak için müracaatlarınızı gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bunun için konsolosluğa müracaat edebilirsiniz. Astana, Akmola, Aktöbe, Almaata (Almati), Atırav, Batı Kazakistan, Doğu Kazakistan, Güney Kazakistan, Jambıl, Karagandı, Kızılorda, Kostanay, Kuzey Kazakistan, Mangistav, Pavlodar gibi şehirlerde sizler de rahatlıkla iş bulmak için bu yazımızda bahsettiğimiz şekillerde başvurularınızı yapabilirsiniz.

Bu yazımızda Kazakistan’da iş ilanları, iş başvurusu, iş olanakları, iş imkanları ve iş başvuru formu gibi konular hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER KAZAKİSTAN HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kazakistan konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kazakistan duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.