Kaza Tespit Tutanağı Nedir, Ne İşe Yarar?

Trafikte istenmeyen çeşitli durumlarla karşılaşabiliyoruz. Bunlardan bir tanesi de maddi hasarlı trafik kazalarıdır. Trafikte en az iki aracın maddi hasarlı bir kaza yapmaları durumunda belirli işlemleri gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Bunlardan bir tanesi de trafik kaza tutanağıdır. Trafik kaza tutanağı doldurulması için kaza esnasında maddi bir hasarın oluşması şarttır. Kaza geçiren taraflar trafik kaza tutanağı doldurarak, kazanın oluş biçimi, kazanın tarihi, yeri ve kazayı gerçekleştiren kişilerin bilgileri kayıt altına alınmaktadır. Her iki tarafta kazayı kendi açısından kaza tespit tutanağına geçirmelidirler.

Kaza Tespit Tutanağı Nasıl, Nereden Alınır?

Kaza tespit tutanağını sigorta ve kasko şirketlerinden ve ayrıca İnternet üzerinden temin edilebilir. Sigorta ve kasko şirketleri bu tutanağı, işlemleri gerçekleştirdiğiniz esnada vermektedirler. Hatta bu tutanağın birkaç tane verilmesini isteyerek araçta bulunmasını sağlayabilirsiniz. Bunun dışında da İnternet üzerinden bu kaza tespit tutanağı çok kolay bir şekilde indirilebilir. Daha sonra bunun çıktısını alabilirsiniz. Aşağıdaki bağlantıda bir kaza tespit tutanağı örneği verilmiştir.Kaza Tespit Tutanağı İndirmek İçin TIKLAYIN

Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama

Kaza sonrası kazaya karışan tarafların doldurduğu Kaza Tespit Tutanakları, sigorta şirketlerinin hasar departmanına iletilir. Sigorta şirketleri en geç takip eden iş günü sonuna kadar tutanağı ve varsa fotoğrafları elektronik ortamda Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM)’ne iletir. Burada şirketler kaza kusur oranlarını belirtir ve bu konuda anlaşma sağlanırsa da kısa süre içerisinde kaza neticelendirilir. Sigortalılar kusur oranlarını, http://www.sbm.org.tr adresindeki “Online İşlemler Menüsü” altındaki “Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama” adımından öğrenebilirler.

Kaza Tespit Tutanağı Nasıl, Doldurulur?

 • 1 ve 2 numaralı alanlara kazanın tarihi, saati ve yeri yazılır.
 • 3 numaralı alana varsa görgü tanıklarının iletişim bilgileri yazılır.
 • 4, 5 ve 6 numaralı alanları iki taraf da kendi sürücü bilgileri, araç bilgileri ve trafik sigortası poliçe bilgileri ile ayrı ayrı doldurur.
 • 7 numaralı alandaki kutucuklardan uygun olanların yanına (x) konur. (Bu alanı doldurmak zorunlu değildir ancak sigorta şirketlerinin kazayı kısa sürede değerlendirmesi için önemlidir.)
 • 8 numaralı alan kaza yapan araçlardan biri yabancı plakalı ve yeşil kart belgesine sahipse doldurulmalıdır.
 • 9 numaralı alanda aracın ilk darbe aldığı yer işaretlenir.
 • 10 numaralı alana çarpışma yerinin ve anının taslağı çizilir, cadde ve sokak ismi belirtilir, aracın gittiği yön işaretlenir ve yol çizgileri çizilir. Araçlar A ve B olarak işaretlenir.
 • 11 numaralı alana sürücülerin kazayla ilgili görüşleri yazılır.
 • 12 numaralı alanın sürücüler tarafından imzalanması zorunludur. İmzalanmayan tutanaklar geçersiz sayılır.

Kaza tespit tutanağı doldurulurken, kaza yapan kişiler 2 nüsha halinde doldurmalı ve imzalamalıdırlar. Burada eksik doldurulmamış bir alanında bulunmaması oldukça önemlidir. 2 nüshanın bir tanesi bir sürücü diğerini de diğer sürücü doldurmalı ve kazayı kendi bakış açılarına göre anlatmalıdırlar. Akabinde yukarıda vermiş olduğumuz süreç devreye girecektir.

Kaza Tespit Tutanağında İstenen Belgeler Nelerdir?

Trafik kazalarının tarafları, karşı tarafın Zorunlu Trafik Sigortası poliçesi veya kendi araçlarının kasko sigortasını düzenleyen sigorta şirketine kaza tutanağında istenen belgeler ile başvurmaları gerekmektedir:

 • Poliçe fotokopisi,
 • Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı,
 • Varsa kaza yerine çekilmiş fotoğraflar,
 • Sürücülerin ehliyet ve ruhsat fotokopisi.

Kaza tespit tutanağı ne zaman doldurulur, sonradan tutulur mu?

Kaza tespit tutanağını kaza yapmanızın ardından doldurmak en sağlıklı olanıdır ancak bunu daha sonra da düzenleyerek sigorta ve kasko şirketinize gönderebilirsiniz. Kaza tespit tutanağının zaman aşım süresine dair bilgilerin bulunduğu maddeye göre; trafik kazalarının eden olduğu zararların ödenmesi için bulunulan talepler; kazanın öğrenildiği tarih itibari ile 2 yılda, kazanın olduğu tarihten 10 yıl içinde zaman aşımına uğrar.

Bu yazımızda kaza tespit tutanağı nedir, nereden nasıl alınır, nasıl doldurulur, Word ve pdf formatında indirme bağlantısı ile kaç nüsha doldurulur, nasıl yapılır ve yazılır hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER KAZA TESPİT TUTANAĞI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kaza tespit tutanağı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kaza tespit tutanağı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.