Katar ya da resmi adı ile Katar Devleti, Arap Yarımadası’nın doğusunda bulunmakta olan bir körfez ülkesidir. Tek kara sınırı Suudi Arabistan iledir. Katar dünyanın en zengin ülkelerinden bir tanesidir. Ülkemiz ile ilişkilerini son yıllarda oldukça çok geliştiren bu ülkenin ana gelir kaynağı kuşkusuz petrol ve petrol ürünleridir. Resmi dili Arapça olan ülkede çok sayıda yabancı işçi istihdam edilmektedir. Öyle ki, işçi ülkesi olarak tanınan Katar’da yabancıların oranı yüzde 85’in üzerinde olduğu bilinmektedir. Bu sebepten çok sayıda kişi Katar’da çalışma imkanı elde etmek için iş başvurusu yapmaktadır. Katar’da nasıl iş bulunur, hangi şirketler alım yapıyor ve bunlara nasıl başvuru yapılır detaylı olarak yazımız devamında bahsettik.

Katar’da Hangi İşlerde Çalışılır?

Katar yaklaşık 2.5 milyon nüfusa sahip. Ancak bu nüfusun 2 milyonundan bile fazlasını göçmenler ve beyaz yakalı işçiler oluşturuyor. Dünyanın en güvenilir, kişi başı milli gelirin en yüksek ülkesi Katar’da çalışmak istiyorum diyen milyonlarca insanı bulabilirsiniz. Kuşkusuz daha yüksek maaş ve daha iyi yaşam koşulları insanları cezbediyor. İşte bu yüzden Hindistan ve Filipinler gibi az gelişmiş ülkelerden gelen kişiler Katar’da iş bulmaya çalışıyorlar. Tabi bu ülkeler arasında Türkiye’de yer alıyor. Katar’da iş yapan Türk firmaları her sene binlerce işçiyi buradan Katar’a çalışmak için götürüyorlar. Peki bu meslekler arasında hangileri var?Katar’da özellikle beyaz yakalı işçiler ve personeller çok rahat iş bulabiliyorlar. Doktor, inşaat mühendisi, fizyoterapist, jeoloji mühendisi, mimar, öğretmen, radyoloji teknikeri, hostes, estetisyen, ATT, sağlıklı, veteriner, hemşire, paramedik, teknisyen gibi meslekler çok rahat iş bularak burada çalışmaya başlayabiliyor. Tabi sadece beyaz yakalılar değil, mavi yakalılar için de çok sayıda iş imkanı mevcut. Son dönemde özellikle inşaat sektörü ve enerji sektörü ülkede büyük bir hızla yükseliyor. Bu doğrultuda bu alanlarda çalışan işçiler, şoförler, iş makineleri operatörleri, fırıncı, garson, özel güvenlik görevlisi, marangoz, vasıfsız işçiler de yine rahat bir şekilde çalışma imkanı elde edebiliyorlar.İlköğretim mezunu, lise mezunu, ön lisans mezunu ve üniversite mezunlarına göre çokça iş olanakları bulunuyor.  Katar’a işçi olarak nasıl gidebilirim diyorsanız yazımız devamında detaylı olarak anlattık.

Katar’da nasıl iş bulunur?

Katar iş ilanları

Katar’da gerek ülkemizde çok sayıda firma gerekse Katar ülkesindeki firmalar çok sayıda Türk işçi alımı, personel alımı ve eleman alımı gerçekleştirmektedir. Öyle ki günümüzde 10 bini aşkın Türk vatandaşının Katar’da yaşadığı bilinmektedir. Bununla beraber geçici işler için gitmiş Türk işçisinin sayısı ise bundan çok daha fazladır. Katar’da iş bulmak için kullanacağınız yöntemlerden bir tanesi İŞKUR’dur. İŞKUR sanılanın aksine sadece yurt içi iş ilanlarını paylaşmamaktadır. Bununla beraber çok sayıda yurt dışı iş ilanları da İŞKUR bünyesinde paylaşılmaktadır. Öncelikli olarak buraya müracaat edebilirsiniz.

Diğer bir yol ise Katar’da güncel iş ilanlarını veren web adresleri üzerinden başvuru yapmanızdır. qatarliving.com/jobs sayfasına girmenizin ardından güncel açık iş ilanlarını görebilir ve iş başvuru formu doldurarak iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Tabi Katar’da iş arıyorum diyorsanız kullanabileceğiniz bir yöntem daha bulunmaktadır. O da Katar’da personel alımı, eleman alımı, işçi alımı yapan şirketlere doğrudan ulaşmaktadır. Bu konuda yerli ve yabancı çok sayıda şirket bulunmaktadır. Aşağıda sizlere Katar’daki Türk şirketleri hakkında bilgiler verdik. Doğrudan bu şirketlere ulaşarak iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Katar’da Çalışan Türk Şirketleri Hangileridir?

Katar iş başvurusu formu

Türkiye sermayeli yani ülkemizde kurulmuş olan çok sayıda Türk firması son yıllarda Katar’da iş yapmaktadır. Devlette.com üzerinde de sık sık bu firmalara yer vererek nasıl iş başvurusu yapacağınızı da detaylı olarak bu yazılarımızda ele aldık. Katar’da iş yapan Türk firmalar aşağıda yer almaktadır.

Bunların dışında aşağıda vermiş olduğumuz şirketler de ülkemize gelerek sık sık hostes, kabin memuru gibi çeşitli pozisyonlarda alımlar gerçekleştirmektedir.

Katar’da ne iş yapabilirim diyorsanız tüm bu şirketlerde iş imkanları bulunmaktadır. Katar’da iş bulmak, iş aramak için vermiş olduğumuz bu yöntemleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yine bunlara ek olarak Katar’da iş bulmak için Linkedin sitesini de kullanabilirsiniz. Vermiş olduğumuz iş arayan firmaların Linkedin hesaplarından güncel ilanlarına bakabilirsiniz.

Katar’da yeni işe alımlar yapan firmalar genel olarak sabıka kaydı bulunmayan, Arapça bilinen şayet Arapça bilmiyorsa İngilizce bilen, çalışmasına engel bir sağlık durumu bulunmayan adayları öncelikli olarak tercih etmektedirler. Ancak bu şartları sağlamayan çok sayıda vasıflı ve vasıfsız personel alındığı da görülmektedir.

Katar’da iş hayatı nasıldır?

Katarda iş arıyorum nasıl bulurum?

Katar’da yaşam ve iş hayatı özellikle başkent Doha gibi yerlerde sakin. Sağlık, ulaşım gibi zorunlu harcamalar devlet tarafından çok cüzi ücretlerle veya ücretsiz olarak karşılanıyor. Ancak bunun dışında diğer ödemeler kuşkusuz ülkemize göre daha yüksek tutarlarda. Bunun yanında benzin ve elektronik eşyaların da ayrıca çok ucuz olduğunu söylemeliyiz. Katar’da çalışan kişilere genellikle çok zor pasaport veriliyor. Bunun yerine turist olarak gidip çalışmanıza izin vermektedir. Çalışma hayatında çok sayıda ülkeden çok sayıda işçiyi görebilirsiniz. Özellikle Hintli çalışan sayısı bir hayli fazladır. Peki Katar’da maaşlar hangi seviyelerdedir?

Katar’da işçi – personel maaşları nasıldır?

Katar'da iş bulmak

Katar’da maaşlar yapılan işe göre farklılık gösteriyor. Beyaz yakalı çalışanlar genel olarak aylık 3 bin dolar gibi rakamlardan çalışıyorlar. Uzman ve yöneticiler ise aylık 4-5 bin dolar seviyelerinde başlangıç maaşları alıyorlar.

Katar’da işçi maaşları ise bunlardan daha düşük seviyede. Ortalama olarak işçiler 2 bin dolar rakamlarında maaş alıyorlar. Çok sayıda hizmetin ücretsiz olarak verildiği düşünüldüğünde bu maaş miktarları ile rahat yaşanabildiği söylenmektedir.

Bu yazımızda katar’da ne iş yapılabilir, çalışma şartları nasıldır, katar’a işçi olarak nasıl gidebilirim konularında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER KATAR HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, katar konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan katar duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.