Kask takmak zorunlu mudur?

Motosiklet sürücülerinin çeşitli kaza anlarında vücutlarını korumaları için koruyucu ekipmanlar kullanmaları gerekmektedir. Kask, özel bot, pantolon, mont ve eldiven bu ekipmanlar arasında yer almaktadır. Halk arasında kask takmakla ilgili çeşitli söylentiler bulunmaktadır. Özellikle kask takıldığında kaza anında boyun kırılmalarının artacağı, duymayı azaltacağı ve görüşü engellediği yönünde iddialar kesinlikle asılsızdır. Kask kaza anlarında sürücüleri olası zararlardan korumaktadır. Bu sebepten dolayı her motosiklet sürücüsü muhakkak kask kullanmalıdır. Hali hazırda zaten kask takmamanın da kanunlarca bir cezası bulunmaktadır. Peki koruma başlığı yani kask takmamanın cezası nedir, ne kadardır?

2023 kasksız motor kullanma cezası ne kadardır?

Motosiklet kullanıcılarının koruma başlığı ve gözlüğü yolcuların ise başlığı bulundurması zorunludur. Aksi halde para cezası kesilmektedir. Bunun yanında da sürücüler için ceza puanı uygulanır. Trafik cezası madde 78/1-b’de açıkça belirtildiği üzere; Motosikletlerde sürücülerin koruma başlığı ve gözlüğü, yolcuların ise koruma başlığı bulundurmaması ve kullanmamasının cezası 2023 yılı için 196 TL olarak belirlenmiştir. Şayet cezayı tarafınıza tebliğ edildikten sonra 15 gün içinde öderseniz %25 indirimden faydalanırsınız ve 147 TL olarak ödeme yaparsınız. Ayrıca sürücülere de 15 ceza puanı kesilir.Ceza MiktarıErken ÖdemeCeza Puanı
196 TL147 TL15

Elektrikli bisikletlerde kask takmak zorunlu mudur?

Elektrikli bisikletlerde sanılanın aksine kask takma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı elektrikli bisiklet sürücüleri, sürüş esnasında kask kullanmadıkları tespit edilirse yukarıda vermiş olduğumuz miktarlarda ceza ödemek zorunda kalacaklardır.

Bisiklet kullanırken kask takmak zorunlu mudur?

Bisikletler için de tıpkı motosiklet ve elektrikli bisiklet kullanırken olduğu gibi kask takmamız durumunda düşme anlarında bizi yaralanmalardan büyük ölçüde koruyacaktır. Ancak bisiklet kaskı takmamanın trafik kanunlarında herhangi bir cezası bulunmamaktadır.

Şayet tarafınıza yazılan kask takmama cezasının haksız olduğunu düşünüyorsanız diğer trafik cezalarında olduğu gibi bu cezaya da itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. Bunun için trafik cezasına nasıl itiraz edilir sayfamızı ziyaret edebilir ve nasıl itiraz edeceğinizi öğrenebilirsiniz. Bu yazımızda 2023 yılı için kasksız motora binmenin cezası, kask takmamanın ceza puanı, kasksızlık cezası, motosiklette kask takma zorunluluğu, motosiklette kask takmama cezası nedir, ne kadardır, kaç paradır, kaç TL‘dir, kask takmak zorunlu mudur? gibi detaylı konularda bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER KASK TAKMAMA CEZASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kask takmama cezası konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kask takmama cezası duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.