Karşılıksız Çek Nedir?

Karşılıksız çek, adından da anlayacağınız gibi çekin üstünde bulunan paranın bankada karşılığı olmamasına yani bankada böyle bir miktarın bulunmadığına dair olan çeke denir. Karşılıksız çek ülkemizde yasal olmamakla beraber sahtecilikten dolayı ağır cezaları dahi bulunmaktadır.

Türkiye’de bulunan çek yasasında, banka ya da esas kişilere ait olan bilgilerle bu şahıslara verilen miktarların üstünde vergi kimlik sayısı yer almayan bütün çekler konusunda bilgileri müddetler tahminî olarak Gelir İdaresi Başkanlığına dijital olarak beyan etme zorunluluğu bulunmaktadır.Daha evvel satıcı olsun ya da olmasın, çek hesabına sahip olan bütün kişilerin tek tür çek karnesi kullanılır. Bunun yanı sıra yeni kanun çerçevesinde çek karneleri, 4 farklı maddeye ayrılmıştır. Bunlar,

  • Satıcı Çeki,
  • Satıcı Olamayan Kişi Çeki,
  • Satıcı Esas Çeki,
  • Satıcı Olmayan Esas Çeki

Karşılıksız Çek Kesmenin Cezası Nedir?

Yeni çek yasasına münasip çek sahipleri, satıcı ve satıcı olmayan çekleri, ad ya da san gibi belirtilmesi gerekenleri belirterek tensik gerekmektedir. Çek sahipleri bu yasaları ve şartları dikkate almamaları durumunda tensik yapılan her çek için ayrı ayrı 12 aya kadar hapis cezasına çarptırılacaktır. Bunun yanı sıra satıcı olan çekin ehli kişisi bankadan satıcı olmayan çek alarak kullanması durumunda ise 6 ay ile 24 ay arası hapis cezasına çarptırılacaktır.

Şayet çekler karşılıksız bir şekilde kesilmiş ve karşılıksız yapılan şahıslara her bir çek ile alakalı 1.500 güne dek adli para cezası çarptırılacaktır. Eğer bu kişi para cezasını zamanında ödemez ya da itiraz ederse anında hapis cezası uygulanarak cezası artacaktır. Bu kişilerin davaları düşmesi için ya şikayet eden kişinin vazgeçmesi gerekiyor. Ya da bu karşılıksız çek yazan kişi legal yollar ile faizi il beraber karşı tarafa ödemesi gerekiyor. Aksi halde hiçbir şekilde cezadan muaf olamayacaktır.

Ayrıca çek sahipleri çekleri düzenleme ya da açma yasağı getirildikten sonra bunları bankaya liste halinde vermesi zorunludur. Çek yasağı alan kişi tebliğ geldikten 10 gün içerisinde bankaya bütün düzenledikleri çeklerini tarih, miktar ve lehtarlarına kadar göstererek liste vermelidir. Aksi bir durum yapar ya da habersiz çeklerin tarihlerini ya da her hangi bir şeyinde oynama ve düzenleme yapar da tespit edilirse 12 aydan 36 aya kadar hapis cezası verilecektir.

Eğer yazılan çekler karşılıksız olarak çeklerini kaybeden çek sahibi adına yazılıyor ise bu durumundan önce mutlaka çek sahipleri çeklerini kaybettikleri anda bankaya yazılı bir şekilde bilgi vermelidir. Eğer işlem yapılmış ise savcılığa da başvurarak çekin iptalini istemesi gerekmektedir. Bu durumda mahkeme kararı ile banka bilgi alarak hiçbir şekilde çek kesilse de ödememe kararı alacak ve vermeyecektir.

Karşılıksız Çek Şikayeti Nereye, Nasıl Yapılır?

CMK ya göre suçun işlendiği yer mahkemesi yetkili iken, yapılan değişiklikle karşılıksız çek keşide etme eyleminden dolayı çekin tahsil için verildiği bankanın bulunduğu yer, çek hesabının açıldığı yer ya da şikayetçinin yerleşim yeri mahkemesi yetkilidir. Böylece karşılıksız çek suçunun şikayetçisine yetki konusunda seçim hakkı tanınmaktadır. Şikayet süresi ile çekin karşılıksız kaldığının öğrenilmesinden itibaren 3 ay ve her ihtimalde 1 yıldır.


DİĞER KARŞILIKSIZ ÇEK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, karşılıksız çek konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan karşılıksız çek duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.