Karma eğitim nedir, neden gereklidir?

Karma eğitim, kız ve erkeklerin bir arada eğitim görmesine verilen isme denmektedir. Karışık bir şekilde kız ve erkekler bir eğitim yerinde eğitim alması şuan Türkiye dahil dünyanın birçok yerinde yapılan eğitim türüdür. Bu eğitim kimilerine göre yararlı olurken kimilerine göre ise zararlı şeklinde yaklaşılmaktadır.

Karma eğitim birçok ülkede savunulurken ülkemizde son yıllarda siyaset ve politikanın yanı sıra veliler ve yaşanılan kötü kazalar sebebiyle bu eğitim sisteminin kalkmasından yanadır. Onlarca ülkede her geçen yıl karma eğitim sistemleri gelişip yeni okullar açılırken ülkemizde ise bu eğitim sistemine karşı çıkılmakta ve yavaş yavaş karma eğitim sistemine karşı olarak yeni okullar açılmaktadır. Karma eğitim demek aynı eğitim bölgesinde eşit bir şekilde cinsiyet ayrımı olmadan kız ve erkeklerin eğitim alması demektir. Ancak ülkemizde algılama kapasitesi bazen yanlış olunca bu durum tam tersi algılanabildiği için çeşitli karşılıklar çıkıyor ve karma eğitimi kapatmak için uğraşıyorlar.Ancak karma eğitim sayesinde kız ve erkekler aynı eğitimi eşit bir şekilde görürken feminizm bir topluluk yetişmemesi için önlenmektedir. Ancak bu durum zıt olunca erkek ve kızlar ayrı olunca feminizm toplum daha fazla artabilmekte ve yanlış yollara sapabilmektedirler. Bu yüzden karma eğitim ne kadar zararlı görülse de gelecekte daha iyi bireylerin yetişip eşit bir şekilde cinsiyet ayrımını görmeden büyümesi daha iyi bir gelecek oluşmasına sebebiyet verecektir. Şayet cinsiyet ayrımı olan bir dünya olsaydı şuan ABD ve Rusya değil erkek ve kadınlar ayrı olup savaş planları yapılırdı.

Karma eğitimin yararları ve zararları nelerdir?

Karma eğitimin amacı cinsiyet ayrımı olmadan kız ve erkeklerin eşit bir şekilde okuma, yazma, oynama, yaşama ve öğrenme gibi unsurları beraber öğrenmeyi amaçlayan bir eğitim sistemidir. Bu karma eğitim sistemini ise ilk olarak Yunan filozof Platon ortaya atmıştır. Kızların ve erkeklerin eşit bir şekilde yaşamalarını, eğitim görmelerini ve özgür bir şekilde düşüncelerini paylaşmaları gerektiğini savunmuştur. Peki, karma eğitimin yararları nelerdir?

  • Karma eğitim sistemi kız ve erkeklere cinsiyet ayrımının kötü olduğu gösterip daha sağlıklı ortamlar ve eğitim sistemleri sunmaktadır.
  • Karma eğitim sayesinde kız ve erkek bireylerin özgüven duyguları artmaktadır.
  • Karma eğitim alan kız ve erkek bireyler hayata ve dünyaya daha iyi ve kolay bir şekilde hazırlanmaktadır.
  • Karma eğitim sistemi sayesinde kız ve erkek öğrenciler kadınların erkeklere, erkeklerinde kadınlara saygı duymasını öğretmektedir.
  • Karma eğitim sistemi içerisinde kız ve erkeklerin iyi birer takım olarak istedikleri başarıyı elde edebileceklerini amaçlamaktadır.

Karma eğitim sisteminin bunlar gibi daha birçok faydaları bulunurken bir de zararlarına göz atalım.

  • Karma eğitimde gençlerin ahlaki değerlerini bozduğu düşünülmektedir.
  • Dinimizce yasak olan kız ve erkeklerin helal olmadığı sürece dokunması haram kılındığından dolayı erkeklerin nefislerini kontrol edemeyip farklı şehvet duyguları uyandırdığından dolayı karma eğitim sistemine karşı çıkılmaktadır.
  • Özellikle devlet okullarında eskilerden beridir yaşadığımız hamile kalan liseliler, tuvalette doğurup bebeği çöpe atması gibi çeşitli olumsuzlukların yaşanmasından dolayı karma eğitime karşı çıkılmaktadır.
  • Kızlar karma eğitim sistemlerinde erkekler tarafından daha fazla sözlü ve fiziksel tacize uğradığı için karşı çıkılmaktadır.

Bunlar gibi daha birçok zararları bulunduğu için karma eğitim sistemine karşı çıkılmaktadır. Peki, gerçekte nasıl olmalıdır?

Karma eğitim sistemlerinin faydaları ve zararları olurken neden ülkemizde her geçen gün devlet okullarında çeşitli olumsuz haberler alıyoruz? Bunun sebebi devlet okullarının çok serbest olmasından kaynaklanıyor olamaz mı? Karma eğitim sistemi ülkemizde yasaklanmasa da tek cinsiyetli eğitim sistemi de eşit bir şekilde yasaklanmamalıdır. Madem karma eğitim sistemi eşitliği savunuyor ve gösteriyor. O zaman tek cinsiyetli eğitim sistemine de karşı çıkmak yerine eşitliğe saygı duyulması gerekiyor.

Karma eğitimlerin zararlı olmasının sebebi gençlerin daha küçük yaşlarda iyi ortamlarda ve ailelerde yetişmediğinden dolayı devlet okullarında çeşitli zorbalıklar yaşanmaktadır. Ancak hiçbir özel okullarda bu durumlar rastlanmamaktadır. Bundan dolayı devlet okullarının eğitim sistemleri başta olmak üzere gençlerin daha küçük yaşlarda kız ve erkeklerin birbirlerine karşı saygılı olmasını öğretmek ve bunu aşılamak gerekiyor. Bundan sonra hangi eğitim sistemine karar vereceklerine kendileri karar verip daha sağlıklı ortamlarda yetişmeleri gençlerimiz ve çocuklarımız için daha sağlıklı olacaktır.

Bu yazımızda karma eğitim hakkında detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER KARMA EĞİTİM HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, karma eğitim konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan karma eğitim duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.