Ülkemizde her vatandaşımızın bir ekonomi karnesi bulunmaktadır. Bankalardan çekmiş olduğumuz krediler, üzerimize kayıtlı olan mal varlıkları, maaşımız ve kullanmış olduğumuz kredi kartları ile bu kredi ve kredi kartlarını ödeme alışkanlıklarımız bizim ekonomi sicilimizi doğrudan etkilemektedir. Örneğin kredi çeken ve bu krediyi düzenli olarak ödeyen birisinin sicili, hiç kredi kullanmayan birisinden daha yüksek çıkmaktadır. Kuşkusuz bu ödemelerimizi eksiksiz ve zamanında yapıyorsak bir sorun yok. Ancak zamanında yapılmayan ödemeler bizleri kara listeye sokabilmektedir. Öncelikle bir önceki yazımızdan kara listede olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Kredi sicil kaydı veya halk arasında bilinen adı ile kara liste; Merkez Bankası tarafından tutulmakta olan bir veri tabanıdır. Her banka veya finans kuruluşu, kredi kartı verme, kredi verme ve çek senet işlemleri sırasında müşterilerinin bilgilerini güncel olarak bu merkez bankasından çekmektedir. Şayet siciliniz kötüyse ve kara listede yer alıyorsanız herhangi bir şekilde tarafınıza kredi veya kredi kartı verilmeyecektir. Bu yüzden kara listeye giren vatandaşlar kara listeden nasıl çıkılır ve kara listeden çıkma yolları hakkında bilgileri merak etmektedir. Peki kara listeden çıkmak için ne yapılır?Kara listeden nasıl çıkılır?

Kara listeden çıkmak için öncelikle adınıza kayıtlı olan tüm borçları ödemeniz gerekmektedir. Bu borçlara; kredi ve kredi kartı borçları, ödenmeyen çek senetler, faturalar dahildir. Bu ödemelerinizi gerçekleştirdiğiniz taktirde de yasal süreyi beklemeniz gerekmektedir. Peki nedir bu yasal süreç?

Kara liste ne zaman kalkar, temizlenir?

Kara liste kaç yılda siniliyor ve zaman aşımı süresi ne kadar merak edilmektedir. Kara listeden borcunuzu ödediğiniz tarih itibariyle 5 sene içerisinde siciliniz tamamen temizlenmektedir. Devam eden borçlar için ise bu süreç 10 senedir.

Bankaların kara listesinden çıkmak için bir yol daha bulunmaktadır. Çeşitli dönemlerde devlet yürürlüğe koyduğu yasalarla çeşitli sicil afları çıkarmaktadır. Şayet yeni bir banka sicil affı yasası çıkarsa otomatik olarak kara listeden adınız silinecek ve bankalarla temiz bir sayfa açmış olacaksınız.

Birçok vatandaş tüm borçlarını ödemesine ve kara liste için yasal süreci geçmesine rağmen bankalardan kredi ve kredi kartı alamadıklarını dile getirmektedirler. Burada yapmanız gereken otomatik ödeme talimatları vermek, üzerinize güncel bir borç bulundurmamaktır. Bundan sonra ise düşük limitli de olsa bir kredi kartı alabilirsiniz. Bu kredi kartınızı aktif olarak kullanıp, borçlarınızı düzenli ödediğinizde banka otomatik olarak tarafınıza limit artırımı için gelecektir. Bu şekilde bankalarla sık sık çalışarak, bankalardan kredi ve kredi kartı kullanarak limitlerinizi yukarılara çekebilirsiniz.

Bu yazımızda kara listeden çıkma başvurusu hakkında detaylı bilgiler paylaştık. Kara listeden çıkmak için ne yapmalıyım, nereye başvurulur hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER KARA LİSTE HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kara liste konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kara liste duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.