Kapsayıcı eğitim nedir, ne değildir?

Kapsayıcı eğitim tanımı ilk olarak, ileri derecede engelli veya özel eğitime gereksinim duymakta olan öğrenciler için gündeme gelmiştir. Kapsayıcı eğitim ile birlikte bu öğrencilerin normal eğitim sürecine dahil edilmeleri planlanmıştır. Fakat daha sonra bu tanımın kapsama alanı arttırılmıştır. Toplumda dezavantaja sahip olarak görülebilecek; dini, etnik, kültürel azınlıklar, göçmenler, mülteciler, sığınmacılar, kızlar, düşük gelire sahip aileler, engelli bireyler, AIDS hastaları gibi çeşitli gruplarda bulunan öğrencileri kapsar hale getirilmiştir.

Kapsayıcı eğitim, özel gereksinime ihtiyaç duysun veya duymasın tüm öğrencilerin diğer akranları ile beraber eğitim alma hakkına sahip olduğunu belirtmektedir. UNESCO ise kapsayıcı eğitimi “öğrenenlerin farklı gereksinimlerine, onların eğitime, kültüre ve topluma katılımını artırarak ve eğitim sisteminin içindeki ayrımcılığı azaltarak cevap verme süreci” olarak tanımlamaktadır. Tüm çocukların eşit şartlarda eğitim görebilmeleri açısından da devletler kapsayıcı eğitim ışığında stratejilerini bu doğrultuda kurmaktadırlar.Kapsayıcı eğitimin temel şartı eğitim sistemi içinde bulunan tüm çocukları uygun koşullar yaratarak ve ve gerekli önlemleri alarak kapsamak kapsayıcı eğitimin temel koşulu olarak kabul görmektedir.

Şayet gerekli koşullar ve olanaklar sağlanırsa tüm öğrenciler, kendileri için konulmuş olan eğitsel hedeflere ulaşabilirler. Kapsayıcı eğitim öğrenciler arasında var olan çeşitli farklılıkları, eğitim sürecinde bir engel olarak değil öğrenimi zenginleştirmek için bir fırsat olarak kabul etmektedir. Bu açıdan kapsayıcı eğitim, öğrenenler arasındaki farklılıkları doğal olarak karşılayan ve destekleyen yenilikçi bir hareket olarak tanımlamaktadır.

Kapsayıcı eğitim hakkında öğretmen görüşlerine de ilgili videodan ulaşabilirsiniz. Bu yazımızda nedir, neleri kapsar, amacı nedir, gerekçeleri ve ilkeleri nelerdir, neden önemlidir, ne değildir konularında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER KAPSAYICI EĞİTİM HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kapsayıcı eğitim konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kapsayıcı eğitim duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.