Kaparo Nedir, Ne Demektir?

Kaparo; bir hizmetin ya da malı satın almak veya kiralamak için gerekli maddi bedeli hazırlayana kadar başkası tarafından satın alınması ya da kiralanmasının önüne geçmek için hizmeti sunan kişiye, satan ya da kiralayan kişiye verilen ön ödemedir. Birçok kişi yüklü ödemeler alacağı durumlar ile ilgili olarak belirtilen tarihte ödemenin tamamını almak şartı ile ayırma yapar ve bu ayırma işleminin bekleme süresi sonucunda alınmaması durumuna karşın kaparo alır.

Kaparo Ne Kadar Verilir?

Kaparo Ne Kadar Verilir için ise belirli bir cevap verilmesi mümkün değildir ama genel olarak emlak piyasası için satın alma ya da kira bedelinin %5’i kaparo olarak istenilmekte ve verilmektedir. Kişilerin kendi arasındaki anlaşmalara göre de kaparo bedeli yükseltilebilir ya da düşürülebilir. Kaparonun ne kadar verilmesi gerektiği işlere ve kişilere göre farklıdır. Kaparo verilen ürün satın alınır ya da kiralanır ise verilen kaparo satın alma ya da kiralama bedelinden düşülür, bu sebeple kaparo için ön ödeme demekte doğrudurKaparo İade Edilir mi?

Kaparo iade edilir mi; taraflar arasında kaparo ile ilgili yazılı bir anlaşma yok ise kaparonun iadesi tamamen alan tarafın inisiyatifine kalır. Satıcının vazgeçmesi durumunda ise kaparo iade edilmesi gereklidir. Kiralamak ya da satın almak isteyen kişinin vazgeçmesi durumunda ise kaparoyu alan kişinin kaparo veren taraf yüzünden kaybettiği zamanın telafisi olarak iade edilmemesi mümkündür. Bu durumların önüne geçebilmek ve iki tarafı da korumak için kaparo verilirken de yazılı bir anlaşma yapmak gerekmektedir. Böylelikle hukuk dışı uygulamalarında önüne geçilmiş olur.


DİĞER KAPARO HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kaparo konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kaparo duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.