Kapanış Tasdiki Nedir, Ne Demektir?

Vergi Usul Kanununda yasal defterlerin kapanış tasdiki yaptırılmasına bağlı olarak her hangi bir buyruk mevcut değildir. Defterlerin kapanış onayına bağlı yaptırılmalar Türk Ticaret Kanununda mevcuttur. Türk Ticaret Kanunun 69. maddesine münasip, ticaret defterlerin bir bölümünün kapanış onayı yapması zorunludur. Bu defterlere örnek verecek olursak,

  • Yevmiye Defteri
  • Defteri Kebir
  • Envanter Defteri
  • İşletme Defteri
  • Karar Defteri

Bu defterlerin adisyon zamanının kapandığı ayı kovalayan ilk ay içerisinde yer alan noter ya da noterlik hizmetini gösteren makamlara ibraz edilerek, kapanış tasdiki yaptırılması gerekmektedir. bu demek oluyor ki normal adisyon zamanı kullanan kıymettarlar için yazılan bu defterler, yeni senenin Ocak ayı zamanında notere ibraz edilerek, defterde bulunan son belgenin aşağısına Noter Huzurunda Görülmüştür, şeklinde açımlama yazılmak suretiyle onaylanır. Türk Ticaret Kanunun 82 ve 86. maddeleri gereğince onayı lazım olan defterlerin onaylanmaması durumunda defterlerin sahibi yararına kanıt olarak onaması mümkün değildir.Bu konumda, ticaret defterlerine kapanış tasdiki yaptırmamış kişiler, defterlerini kanıt olarak kullanamaz ve bundan ötürü büyük zararlara uğrayabilmektedir. Mevzunun önemi genel olarak bir ticaret anlaşmazlığı halinde ortaya çıkabilmektedir. Buna münasip, Türk Ticaret Kanununa uygun olarak tutulması mecburi olan defterlerin notere onaylatılarak dönem bitişinde kapanış onaylamalarının yapılması satıcı için büyük önem taşımaktadır.

Kapanış tasdikini yapmayan satıcıların ticaret defterlerini yok ettiklerinde, ticari duruşmada zayi dokümanı alamazlar. Türk Ticaret Kanunun 84. maddesi gereğince yasa gereği olarak ya da olmayarak yapılmış olan ticaret defterlerin içeriği, sahibi ve ardılları zararında kanıt olarak geçer. Kayıtlarını onaysız bir deftere yaptıran kıymettarlar bilerek vergi kaçırma yaptığını kabul eder.

Kapanış Tasdiki Ne Zaman Yapılır?

Gerçek ya da meşru şahsiyetlere bakılmadan her satıcı her yıl Cari zamanında kullandığı Yevmiye Defterinin kapanış onayını Ocak ayının ilk gününden en geç Haziran ayının son gününe dek tasdiki yaptırmalıdır. Anonim Firma ve sermayesi hisselere ayrılmış komandit firmalarla işletmelerin tutması gerektiği yönetim kurul Karar Defter kapanış tasdikleri takip eden hesap zamanının Ocak ayının son gününe dek yapılması zorunludur. Limited firmalar ise müdürler kurul Karar Defter kapanış tasdiki takip eden yılın Ocak ayının son günü yapması gerekmektedir.

Bunun yanı sıra Limited firmaların, müdürler kurulu adı altında karar defteri tutması gerekli değildir. Bu sebepten ötürü geçen senelerin kullanılan karar defterini kapanış tasdiki olarak yapmanın ardından yine de açılış tasdiki yapılmaması gerekmektedir.

Kapanış Tasdiki Yaptırmamanın Cezası Nedir?

Defterlerin kapanış tasdiki kapamama cezası almaması için yevmiye defterleri için Haziran ayının son günü, anonim şirketlerinin Ocak ayının son günü kapatmaları gerekmektedir. Türk Ticaret Kanununa göre defterleri kapanış tasdiki yapmayanlara 5.408 TL idari para cezası verilmektedir. Bunun yanı sıra kapanış tasdiki yapılmamış şirketlerin defterleri ticaret mahkemelerinde kanıt olarak kabul edilmiyor.

Ayrıca Vergi Usul Kanununa göre kapanış tasdiki yapmama cezası, belirtilen sürelerde yapılmaması durumunda usulsüzlük cezası uygulanır. Defterler belirtilen bu zaman sonunda başlayarak 1 ay içerisinde yapacakları tasdikleri geçerli olsa da ikinci seviyede usulsüzlük yaptıklarından dolayı ceza almaktadırlar. Özellikle kapanış tasdiki mecburi olan defterlerin kapanış tasdiki yapılmaması durumunda usulsüzlük gerçekleşmiş olur ve idari para cezaları uygulanır. Yevmiye defteri ve anonim şirketleri için yönetim kurulu karar defteri kapanış tasdik yaptırılması zorunlu defterlerdir. Diğer defterlerin kapanış tasdiki yapması zorunlu değildir.


DİĞER KAPANIŞ TASDİKİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kapanış tasdiki konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kapanış tasdiki duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.