Kanada veya İngilizce adı ile Canada, Kuzey Amerika kıtasının en kuzeyinde yer almakta olan ülkedir. 9.98 milyon kilometre kare yüzölçümüne sahip olan Kanada, dünyanın bu açıdan en büyük 2. Ülkesidir. Amerika Birleşik Devletleri sınırı dünyanın en büyük kara sınırıdır. Kanada çağdaş ve teknolojik olarak oldukça ilerlemiş bir ülkedir. Enerji bakımından kendi öz kaynaklarını kullanır. Doğal kaynakları ekonomisinin temelini oluşturmaktadır. Dünyanın en büyük ekonomilerinden birisine sahip olan Kanada, bu alanda 11. Sırada yer almaktadır. Ülkede yaşam şartları ve refah oldukça yüksektir. Ayrıca ülkede işsizlik oranı yüzde 5’in altında yer almaktadır. Bu yüzden rahat bir yaşam sürmek isteyen, özgürce yaşamak isteyen milyonlarca kişi Kanada’da çalışmak için neler yapabileceğini araştırmaktadır. Kanada’da çalışmak istiyorum diyen vatandaşlarımız için bu ülkede iş imkanları oldukça fazladır. Sizlere yazımız devamında tüm bu iş ilanları hakkında bilgi vereceğiz. Bu sayede de Kanada’da nasıl çalışabilirim, ne işler yapabilirim detaylı olarak bilgi edinebilirsiniz.

Kanada’da İş İlanları 2023

Kanada, Türk vatandaşlarımız tarafından yaşamak ve çalışmak için en çok tercih edilen ülkelerin başında yer almaktadır. Her geçen gün bu ülkede yaşayan vatandaşlarımızın sayısı hızla yükselmektedir. Günümüz itibariyle 50 bini aşkın vatandaşımız bu ülkede ikamet etmekte ve çalışmaktadır. Özellikle Toronto ve Montreal kentlerindeki Türk nüfusu bir hayli fazladır. Alanında iyi yetişmiş bireylere Kanada’nın kapıları her daim açıktır. Kanada’da iş arıyorum ve nasıl iş bulabilirim diyen vatandaşlarımız için binlerce iş imkanı ve iş fikirleri bulunmaktadır. Bu konu hakkında detaylı bilgiler paylaşmadan önce hangi mesleklerde daha fazla personel açığı var bundan bahsedeceğiz.Kanada’da iş olanakları çok yüksektir. İnşaat, elektrik, okul, eğitim, gemi, mobilya, otel, sağlık, taşımacılık, tekstil, gıda, turizm, temizlik ve yazılım gibi iş kollarında resmi olarak tır şoförü, tornacı, maden mühendisi, mimar, kimya mühendisi, kamyon şoförü, kaynakçı, marangoz, mimar, kuaför, jeoloji mühendisi, kasap, inşaat mühendisi, sosyal hizmet uzmanı, ekskavatör, hemşire, forklift operatörü, estetisyen, berber, bakıcı, biyolog, çiftçi, arkeolog, doktor, denizci, eczacı, elektrikçi, fizyoterapist, veteriner, diş hekimi, kalifiye eleman, vasıfsız eleman, kimyager, laborant, operatörü, memur, sağlık personeli, sosyolog, sağlıkçı, berber gibi çok sayıda kadro ve pozisyon yer almaktadır. Kanada’ya hangi mesleklerden göçmen alıyor ve Kanaya’da hangi meslek grupları gidebilir diyorsanız neredeyse tüm meslek dallarında iyi yetişmiş bireyleri almaktadır. Kanada’da çalışmak için ne yapmalıyım diyorsanız aşağıda saymış olduğumuz adımları izleyebilirsiniz.

Kanada’da Nasıl İş Bulunur?

Kanada'da çalışmak istiyorum

Kanada’da nasıl iş bulabilirim diyen milyonlarca vatandaşımız bulunuyor. Bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi özgürlükler ülkesi olması ve yaşamak için dünyanın en iyi ülkesi olmasıdır. Toronto, Montreal, Ottawa, Vancouver en yaşanabilir kentler arasında en başlarda yer almaktadır. Bundaki en büyük sebeplerden bir tanesi de ekonomisinin oldukça gelişmiş olmasıdır. Kanada, Suudi Arabistan ve Venezuela’dan sonra dünyanın üçüncü büyük petrol rezervlerinin bulunduğu ülkedir. Ayrıca ülkede teknoloji de oldukça gelişmiştir. Tüm bu sebeplerden dolayı Kanada’da iş bulmak için çok sayıda kişi başvuru yapıyor.

Kanada’da iş aramak için kullanabileceğiniz farklı yöntemler bulunmaktadır. Bunların en basiti olarak İŞKUR diyebiliriz. İŞKUR sadece yurt içi iş ilanlarını paylaşmamaktadır. Aynı zamanda personel alımı, eleman alımı ve işçi alımı gerçekleştirmekte olan Yurt Dışı İş İlanları da yine İŞKUR tarafından paylaşılmaktadır. Ancak genel olarak Kanada için yayınlanan ilan sayısı azdır. Bu yüzden bunları düzenli takip etmek ve başvuru yapmak durumundasınız.

Kanada’da iş bulmak için kullanılan en yaygın yöntemlerden bir tanesi ise iş bulma siteleri aracılığı ile başvuru yapmaktır. https://www.canadajobs.com/, https://www.canada.ca/en/services/jobs/opportunities.html ve https://ca.indeed.com/jobs-in-Canada iş arama siteleri bu alanda en çok kullanılan sitelerdir. Site dilleri İngilizce olmasından dolayı kolay bir şekilde açık iş pozisyonlarını ve bunlara ait başvuru şartlarını görebilirsiniz ve anında başvuru yapabilirsiniz. Bu iş ilanları sitelerinde iş başvurusu yapabileceğiniz binlerce açık iş pozisyonu bulunmaktadır.

Tüm bunların dışında en çok tercih edilen yöntem ise Kanada’da işçi arayan firmalar üzerinden başvurunuzu gerçekleştirmektedir. Çok sayıda Türk ve yabancı firma personel alımı, eleman alımı ve işçi alımı yapmaktadır. Bu firmaların insan kaynakları departmanına doğrudan ulaşarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Kanada’da Çalışan, İş Yapan Türk Firmaları Hangileridir?

Kanada'da iş bulmak

Devlette.com sitemiz üzerinde Kanada için alım gerçekleştiren çok sayıda firmanın ilanlarını paylaşmaktayız. Bu firmalara doğrudan nasıl iş başvurusu yapabileceğinizi ise bu ilanlarımızda detaylı olarak yer vermekteyiz. Aşağıda saymış olduğumuz personel alımı, eleman alımı ve işçi alımı yapan firmaların konularına ulaşarak Kanada için yayınlanmış olan bir iş ilanı bulunup bulunmadığını görebilir ve iş başvuru formu doldurabilirsiniz.

Saymış olduğumuz tüm bu şirketler Kanada’da faaliyet göstermektedir veya Kanada’da üretim tesisi, fabrika gibi yatırımlara sahiplerdir. Sizler de basit bir şekilde bu şirketlere iş başvurusu yapabilirsiniz. Bu şirketlere başvuru yapmanızın güzel taraflarından bir tanesi de Kanada vize talep eden bir ülke olduğu için bu şirketler sizlere kolay vize almanızı sağlamaktadır. Bu sayede çalışma izni ve hatta oturma izni çıkartabilirsiniz.

Kanada’da İşçi – Personel Maaşları Ne Kadardır?

Kanada iş başvurusu nasıl yapılır?

Kanada’da asgari ücret saatlik olarak hesaplanmaktadır. Saatlik ücretler genel olarak 12 ile 13 dolar arasında değişkenlik göstermektedir. Bir işçi ortalama olarak günde 8 saat çalışırsa 100 dolara yakın para kazanmaktadır. Bu da aylık 3000 dolara tekabül etmektedir. Ortalama işçi maaşları bu seviyelerdedir. Bunun dışında yazılımcı, öğretmen, doktor gibi mesleklerde çalışan kişilerin ortalama maaşları ise aylık 10 bin doları oldukça rahat geçmektedir.

Kanada’da Yaşam Şartları ve Çalışma Koşulları Nasıldır?

Kanada'da iş imkanları

Elde etmiş olduğumuz ortalama maaşlar sizlere rahat bir yaşam sürmeniz için yetmektedir. Çünkü genel olarak daireler fırın, ocak ve buzdolabı ile kiralanır bunları satın almanız gerekmez. Ayrıca elektrik, su ve ısınma gibi giderler için de ayrıca ücret ödenmez. Ancak kiralar diğer ülkelere nazaran daha fazladır ve ortalama 1000 Kanada Doları şeklindedir. Bunun yanında oldukça uygun fiyatlara alışveriş yapabileceğiniz dükkanlar bulunuyor. Çalışma şartları ve çalışma saatleri ise diğer ülkelere nazaran oldukça insancık seviyelerde. İnsanların iş hayatları bu ülkede çok daha kolay. Resmi tatiller ve ek ücretler aksamadan ödeniyor.

Bu yazımızda Vancouver, Montreal, Ouebec City, Halifax, Victoria, Toronto gibi şehirlerde çalışma imkanı elde etmek için neler yapmanız gerektiğini detaylı olarak anlattık. Sizler de Kanada’da çalışmak istiyorum, Kanada’da çalışmak için ne yapmalıyım ve Kanada’ya çalışmak için nasıl gidilir konuları ile iş ilanları, iş fırsatları, iş imkanları, iş alanları, iş fikirleri ile ilgili soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER KANADA HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kanada konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kanada duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.