Kan grubu, insan kanındaki antikorlara bakılarak, kanın özelliğini belirtmek için oluşturulmuş olan sınıflandırma sistemidir. A, B, AB ve 0 türleri bulunmaktadır. Bundan bağımsız olarak, RH değeri + ve – değerinde olabilir. Her birey muhakkak kan grubunu öğrenmelidir. Çünkü kaza gibi çeşitli anlarda kan grubunuza bakılarak müdahale edilmektedir. Peki kan grubu nereden öğrenilir?

Kan grubu nasıl ve nereden öğrenilir?

Bir kişinin kan grubu sadece ve sadece bilimsel metotlar kullanılarak tespit edilebilmektedir.  Kişilerin alyuvarlarında, antijen diye adlandırdığımız bir çeşit protein yapıları bulunmaktadır.  Yapılacak olan testler bu protein yapılarının adını bulmak için yapılmaktadır. Kan gurubunuzun tespiti size en yakın sağlık kuruluşunda yani sağlık ocakları, aile sağlık merkezleri, özel ve kamu hastaneleri, kan merkezleri ve Kızılay gibi noktalarda gerçekleştirilmektedir. Herhangi bir sağlık kuruluşuna başvuruda bulunduğunuzda tahminen 20-30 dakikalık bir süre zarfında kan grubunuzu kolaylıkla öğrenebilirsiniz.Kan grubumu evde, İnternette nasıl öğrenirim?

Kan grubunuzun tespiti kesinlikle evde veya İnternet üzerinde mümkün değildir. Bu şekilde sizlere aksini iddia eden web adreslerine veya kişilere kesinlikle itibar etmeyiniz. Bu kişilerin söylemiş oldukları çeşitli işlemleri yapmanız durumunda kan grubunuzu öğrenemezsiniz. Kan grubunuzu öğrenebilmek için herhangi bir sağlık kuruluşuna başvuru yapmanız gerekmektedir.

Kan grubu testi aç karnına mı yapılır?

Yukarıdaki videoyu da izleyerek kan grubu tespitinin nasıl yapıldığını kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bu test videoda da gördüğünüz üzere oldukça basittir. Bu testi yaptırmak için sağlık kuruluşuna aç karına veya tok karına gidebilirsiniz. Aç veya tok olmanız kan grubu tespitinde herhangi bir önem ifade etmez. Bu yazımızda kan grubu nasıl öğrenilir detaylı olarak anlattık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızda kan grubu kartı hakkında detaylı bilgiler verdik. İlgili yazımıza da göz gezdirebilirsiniz.


DİĞER HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.