İş başvurusu esnasında, yurt dışına çıkılacağı zaman pasaport başvurusu sırasında, yeni ehliyet alırken veya ehliyetini yenilerken kişilerden kan grubu kartı talep edilmektedir. Peki kan grubu kartı nereden alınır?

Kan Grubu Kartı Nasıl Alınır?

Herhangi bir sebepten dolayı kan grubu kartı almak isteyen bireyler bunun için en yakın sağlık ocağı veya şimdiki ismiyle aile sağlık merkezine müracaat etmeleri yeterlidir. Aile sağlık merkezleri her il ve ilçede bulunmaktadır. Aile sağlık merkezine müracaat etmenizin ardından, kan grubunuzu öğrenerek kan grubu kartı almak istediğinizi bildirmeniz durumunda dakikalar içerisinde işlem tamamlanır ve kartınız verilmiş olur.  Bu işlemi herhangi bir devlet hastanesinde veya özel hastanede de gerçekleştirebilirsiniz. Ancak kan grubu kartı almak için en kolay yöntem sağlık ocaklarıdır.Aile sağlık merkezleri genellikle sabah 8 ile 10 arasında kan grubu alımı yapmaktadırlar. Bu saatler aralığında almış oldukları kan örnekleri, daha sonra hastaneye iletilir. Kan örneği detaylı incelemeye tabi tutulur ve sonuçlar birkaç gün içerisinde sağlık ocağına gelir. Şayet ciddi bir hastalığınız var ise yine hastanelerde yapılan incelemeler sonucunda bu durum hakkında sizlere ayrıca bilgi verilir.

Bunların haricinde Kızılay, kan bağışçılarına özel kan grubu kartı verebilmektedir. Herhangi bir yerde kurulan Kızılay standından kan bağışı yaparak da kan grubu kartı temiz edebilirsiniz.

Kan Grubu Kartı Ücretli Midir? Ücreti Ne Kadardır?

Sağlık ocaklarından alacağınız kan grubu kartı tamamen ücretsizdir. Kan grubunuzu öğrendikten sonra kan grubu kartınızı almanız sırasında sizden herhangi bir ücret talep edilmez. Ancak devlet hastanelerinde veya özel hastanelerde kan grubu kartı almak istediğinizde karşınıza cüzi rakamlar çıkmaktadır. Talep etmeniz durumda diğer sağlık kurumlarında da belirttiğimiz şekilde cüzi bir ücret ödeyerek kan grubu kartınızı alabilirsiniz. Ayrıca diğer sayfamızdan kan grubu nasıl öğrenilir konusunda bilgi elde edebilirsiniz.


DİĞER KAN GRUBU KARTI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kan grubu kartı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kan grubu kartı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.