Hukümet, 15 Temmuz gecesi darbe girişiminde bulunulmasının ardından başlattığı yurt geneli operasyonlara ara vermeden devam ediyor. Operasyonların neticesinde kamu kurum ve kuruluşlarından 15 bini aşkın kişi görevden uzaklaştırıldı. Mevcut sayı ise her geçen gün artıyor. Edinilen bilgilere göre hukümet, kamu kurum ve kuruluşlarında soruşturmanın selameti açısından görevden uzaklaştırılan kişilerin yerlerine yeni atamaların yapılması için çalışma başlatmış durumda.  Bu süre zarfında kamu hizmetlerinin aksatılmaması için büyük bir çaba sarf edilirken, tutuklanan veya açığa alınan on binlerce kişinin yerine yeni atamaların yapılması planlanıyor.

Olağanüstü Hal ilanından sonra ilk Kanun Hükmünde Kararname, 23 Temmuz 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. 667 sayılı KHK’da yer alan yukarıdaki düzenleme ile, atılan kamu personeli sayısı kadar memur alma hakkı tanındı. Bu düzenlemeler sırasında şu şekilde bir yetki alındı:“(4) Bu madde kapsamında kamu görevi sona erdirilen personele ait kadro ve pozisyonlara, Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ve diğer mevzuattaki kısıtlamalara tabi olmaksızın Bakanlar Kurulunca belirlenecek sayıda kadro ve pozisyon için atama yapılabilir.”

667 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’de yer alan yukarıda da vermiş olduğumuz düzenleme ile, uzaklaştırılan ya da açığa alınan kamu personeli kadar memur alma yetkisi tanındı. Yani şayet 50 bin kişi görevden uzaklaştırılırsa, kamuya 50 bin memur alımı yapılabilecek. Hali hazırda başka bir düzenleme yer almadığı ve aksi belirtilmediği için bu alımlar KPSS puanı esas alınarak yapılacak.

Hangi Kamu Kurum ve Kuruluşları Memur Alımı Yapacak?

Özellikle işten çıkarılmaların fazla olduğu İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Yüksek Öğretim Kurumu bünyesine çok sayıda memur alımı, personel alımı yapılması planlanıyor. Hukümet zaten daha önce yapmış olduğu açıklamalarda çok sayıda sağlık personeli alımı gerçekleştireceğini açıklamıştı. Özellikle bu son işten çıkarmalar ile beraber sağlık alanında alımların bir hayli fazla olacağını söyleyebiliriz.  Bu ilanların hepsi www.devlette.com adresimiz üzerinde yer alacaktır. Bizleri takip ederek bu ilanlardan haberdar olabilirsiniz.


DİĞER PERSONEL ALIMI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, personel alımı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan personel alımı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.