6 Bin Engelli Personel Alımı Yapılacak !

Çalışma ve Sosyal Güvenlik B akanı Süleyman Soylu, Türkiye İş Kurumunun (İŞKUR) hibe desteğinden faydalanılarak, engellilere yönelik yürütülen faaliyet kapsamında Serdivan ilçesinde yapılan simit fırını açılışına katıldı. Süleyman Soylu Temmuz ayının sonuna doğru 6 bin engelli alımı yapılacağını belirtti.

İŞKUR’un 1 Ocak’tan 12 Mayıs’a kadar 355 bini aşkın kişiyi iş sahibi yaptığına işaret eden Soylu, “Bu yıl hedefimiz, 1 milyon civarındadır. İnşallah bu hedefimize hep birlikte ulaşacağız. 2002’de iktidara geldiğimizde kamuda çalışan 5 bin 777 engellimiz mevcuttu. Bugün ise tam yüzde 753 artışla birlikte 43 bin 959’a ulaşmıştır.” diye konuştu.Engelli haftası olması sebebiyle engelli vatandaşlarımıza bir müjde vermek istediğini belirten Soylu, sözlerine şöyle devam etti:

“24 Nisan’da, dünyada ilk kez yapılan, daha önce özürlü sınavı olarak bilinen ama Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) olarak nitelendirdiğimiz, bu konuda dünyada ilk kez öncelik yaptığımız bir süreç içerisinde şunu ifade etmem gerekir ki yaklaşık 75 bin vatandaşımız 24 Nisan’da yapılan EKPSS‘ye girmiştir. Temmuz sonu itibarıyla inşallah Allah nasip ederse 6 bin engelli vatandaşımızı kamu istihdamıyla beraber buluşturacağız ve temmuz sonu itibarıyla 6 bin insanımıza daha kamuda istihdamı sağlayan bir anlayışı gerçekleştireceğiz.”

Bunun yanında engelli vatandaşlarımızın istihdamı konusunda önemli çalışmaların sadece Kamu kurum ve kuruluşların bünyesinde değil, özel sektörde de büyük gelişme kaydettiğini belirten Soylu, 2002 yılında 28 bin olan engelli istihdamının 2016 yılında 82 bine çıktığını belirtti.

İş ve iş yerinin engelli vatandaşlarla uyumunu sağlayacak birçok projenin altına imza attıklarını belirten Soylu, şunları kaydetti: “Gerek mesleki eğitim gerek mesleki teknik eğitim konusunda binlerce projenin altına imza attık, bu uyumlaştırmayı sağlayan anlayışı gerçekleştirdik. Yine 544 engelli kardeşimizin iş yerlerinin açılması, hem kendilerinin hem de istihdamın sağlanması için kaynak tesis edilmiş, yaklaşık 27 bin 840 engelli vatandaşımıza mesleki eğitim verilmiş ve bunun yanında 2016’nın nisan ayında 125 kendi işini kurma projesi ortaya koyan engelli kardeşimizin projeleri onaylanmış, mesleki eğitim ve rehabilitasyon amaçlı yaklaşık 80 projeye de 4,7 milyon lira kaynak ayrılmıştır. Bu bir politikadır. Bu politika, insanı odağa alan, insanı merkeze alan bir politikanın kendisidir ve biz bunu sürdürülebilir kılma konusundaki irademizden şu ana kadar bir an sapma ortaya koymadık.”


DİĞER ENGELLİ PERSONEL ALIMI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, engelli personel alımı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan engelli personel alımı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.