Kamu hizmeti nedir, ne demektir?

Devlet tarafından halk için yerine getirilen ihtiyaçları karşılanan hizmete kamu hizmeti denmektedir. Bir işin kamu hizmeti sayılması için yapılan iş sadece devlet kanunlarına uygun olmamalı ayrıca halk için ortak gereksinimlerini de karşılaması gerekmektedir. Yani kamu hizmeti olabilmesi için illa devletin bir şeyler yapması gerekmiyor. Aksine özel ve tüzel kişiler de bu hizmeti gerçekleştirebilirler. Önemli olan yapılan işin kamu hizmeti çerçevesi altında ve yasalarında kanunlara göre yapılması gerekmektedir.

Kamu hizmeti bilinen tarihe göre ilk olarak Fransa’da yapılmıştır. Kamu hizmeti için yapılan okulda o zamanlar bordo okulu denmekteydi. Bu okulda toplumun yararına eğitimler veriliyor ve toplumun ihtiyaçlarını destekliyor. O dönemin kurucularından olan Duguit ise kamu hizmetini resmi olarak başlatan ilk kişi olarak bilinmektedir. Kamu gücünü reddeden Duguit kamu hizmetinin oluşması için epey çaba harcamış ve çeşitli zorluklarla mücadele etmiştir. O zamanlarda kamu hizmetini açarak büyük hizmet yapan Duguit kamu gücünü hizmete dönüştürdüğü için Fransa’da birçok kişi tarafından hala sevilmektedir.Kamu hizmetine örnek verecek olursak, temizleme görevleri kamu görevlileridir. Onların yaptıkları iş ise kamu hizmetine girmektedir. Toplumun yararına ve ortak bir gereksinim olan temizliği yaparak sokaklardaki çöpleri ve kirliliği temizleyerek temiz tutmakla yükümlü olan temizleme görevlileri, kamu hizmeti olarak devletin topluma hizmetini yapmaktadır. Aynı şekilde belediyelerin açtığı ücretsiz tuvaletler de kamu hizmeti girerek insanların gereksinimlerini ücretsiz olarak karşılamaktadır. Ayrıca parklar, otoparklar ve bu gibi yerler devletin toplum için özel olarak yaptığı bu yerler de toplumun gereksinimlerini karşıladığı için kamu hizmeti sınırlamasına girmektedir. Bu gibi daha birçok örnekler kamu hizmetinde yer almaktadır. Ayrıca diğer sayfamızdan kamu spotu nedir öğrenebilirsiniz.


DİĞER KAMU HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kamu konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kamu duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.