Kamarot nedir, ne demektir, kimdir?

Kamarot, yolcu gemilerinde yer alan yolcuların ve mürettebatın hizmetine bakan, hizmet eden görevliye denmektedir. Mürettebata beslenme konusunda yardımcı olurken mutfak işlerinin yanı sıra geminin temizliğinden de sorumlu olan bir nevi gemi adam denilen kişilere kamarot denmektedir. Genel olarak görevi üç öğün boyunca yemek servisi yapmakla birlikte bulaşıklardan da sorumludurlar. Gemide bulunan mutfak ile beraber salonun temizliğinden de sorumlu tutulurlar. Kamarot personellerinin genel olarak sorumlulukları görevlerini maddeler halinde yazalım.

Kamarot ne iş yapar, görevleri nelerdir?

 • Yemek listesinde bulunan yemekleri yapar ve yemek saatinde servis ederek gerekli hizmeti yaparlar.
 • Salon, mutfak, buzdolabı, yemek takımlarının temizliğinin yanı sıra temizlik aletlerinin de güvenliği, emniyeti ve saklanması konusunda sorumlu olan kamarot personeller her yemek servislerinden sonra salonu toplayıp temizlemekten de yükümlüdürler.
 • Gerekli olan eşyaların temizliğinden ve değiştirilmesinden yükümlüdürler.
 • Demirbaş olan malların ve cihazların gemilere yüklenmesinden ve lüzumlu olan yerlere taşınmasından yükümlüdürler.
 • Gemi reviri, gemiye ait olan çamaşırlar, gemide bulunan ağaç ve metal işleri, kamara bölümü, camlar, gemide bulunan ofis ve eşyalar dâhil bütün geminin temizliğinden sorumlu oldukları için eksiksiz bu görevleri yerine getirmek zorundadırlar.
 • Yaptığı işlerin raporlarını her daim aşçıbaşına söyleyerek eksik varsa yine aşçıbaşına söylemesi gerekmektedir.
 • Mutfak ve mutfak aletlerinin korunmasından ve güvenliğinden yükümlüdürler.
 • Bu görevlerin dışında acil durum yaşandığı sırada verilen acil durum görevleri de yapmakla yükümlüdürler.

Kamarot Nasıl Olunur?

Kamarot, gemi içindeki bütün temizleme ve yemek servislerini yaptıklarından dolayı büyük sorumlulukları ve görevleri bulunmaktadır. Bundan dolayı bu görevi yapabilmek için her hangi bir üniversite ya da mesleki lise diplomasına ihtiyaç yoktur. İlkokul mezunlarının bile gemi adamı olabilecekleri bu meslek dalında en az 17 yaş olmaları gerekmektedir. Gemi adamı kurslarında eğitimlere katılarak gemi adamı kartı alıp, gerekli eğitimleri başarı ile tamamladıktan sonra aşçıbaşının yardımcısı olarak kamarot görevini yapmaya hak kazanırlar. Gemiye bindikleri andan itibaren bütün temizlikten ve yemekten sorumlu olan kamarotların her hangi bir sağlık sorunu olmamaları gerekmektedir. Gemi adamı ya da gemi cüzdanı olan bu kartı alabilmek için gerekli olan belgeleri maddeler halinde yazalım. • Bitirdiğiniz kurs yerinin MEB onaylı bitirme belgesi gerekiyor.
 • Askerlik durum belgesi
 • Sicil, sabıka kaydı
 • Gemilerde çalışmanızın her hangi bir problem olmayacağını gösteren sağlık raporu
 • TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi

Kamarotlar ne kadar maaş alırlar? Kamarot maaşları

Gemi adamı olabilmek, gemi cüzdanı alabilmek yaklaşık 1 ayı bulabilmektedir. Kamarot olacak kişi yolcu ya da yük gemilerinde rahatlıkla iş bulabilmektedir. Dolar cinsinden maaş alan kamarotlar ilk başlarda alacakları maaş 1000 – 1.500 Dolar arasındadır. Bazı şirketlere göre 3, bazı şirketlere göre ise 6 ayda bir prim ve zam gelerek bu maaş daha fazla artabilmektedir. Yüksek maaş gibi görünse de gemide çalışmanın kolay olmadığını bilmeli ve bu maaşların yanı sıra prim ve zamların çok daha iyi olacağını düşünmelisiniz. Kamarot olmak kolay olsa da bu işi yapmak kolay olmamakla beraber riskli olabilmektedir. Bazen denize açılan yük gemileri 6 ay geri gelmediği gibi uyuyacağınız yer ise motora yakın bir yerde olduğundan dolayı ilk başlarda uyku ve iş konusunda zorlanabilirsiniz. Ancak alıştıktan sonra biraz daha kolay gelecektir.

Kamarot olmanın zorlukları nelerdir?

Gemici olmanın çok fazla zorluğu bulunmaktadır. Öncelikle uzun süreler ( 3 ay 6 ay gibi ) denizde olabilirsiniz. Bu kadar uzun süre denizde olmak psikolojik olarak ve sağlıksal açıdan oldukça zordur. Bunun yanında kamarotların kendi görevleri de bir hayli zordur. Çok sayıda kişi belki de başvuru yapanların yarısı belirli bir süre sonra kendilerine uygun olmadığını düşünerek mesleği bırakma kararı almıştır. Bu sebeplerden kamarot olmak istiyorsanız tekrardan düşünmeniz yararlı olacaktır.

Bu yazımızda kamarot olmak istiyorum nasıl olurum gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan gemi adamı nasıl olunur öğrenebilirsiniz.


DİĞER KAMAROT HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kamarot konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kamarot duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.