Kalorifer Ateşçisi Belgesi ( Sertifikası ) Nereden Alınır?

Son zamanlarda www.devlette.com adresimiz üzerinde çok sayıda kamu kurum ve kuruluşu tarafından yayınlanmış olan kaloriferci alımı ilanlarını paylaştık. Bu ilanlarda belirtilen başvuru şartlarında adaylardan kalorifer ateşçisi belgesi veya diğer adıyla kalorifer ateşçisi sertifikası sahibi olmaları istenmekteydi. Çoğu okurumuz bu belgeyi nasıl ve nereden alabilir bilgi sahibi değildi. Bu yazımızda kalorifer ateşçisi belgesi nasıl alınır detaylı olarak ele alacağız.

Kalorifer Ateşleme Belgesi ( Sertifikası ) Nasıl Alınır?

Öncelikle kaloriferci, yapılara ısıtma tesisatı döşeme ve bakım ile onarımını yapma becerisine sahip kişilerdir. Mesleğin gerektirdiği yeterliliklere sahip olan bireyler; tesisat teknolojisi ve iklimlendirme sektöründe fabrikaların kazan dairelerinde ve ısıtma tesisatı taahhüt firmalarında çalışabilmektedirler.Katı ve sıvı yakıt türlerine göre kalorifer tesisatı ögelerini  öğrenmek, kazan usul ve tekniğine uygun olarak kalorifer kazanı işletimini sağlamak amacıyla, yakıt türlerine göre kalorifer tesisatı ve kazan işletmenliği hususları anlatmak için, ayrıca yakıtın tasarruflu kullanımı, güvenlik ve emniyet tedbirleri konularında bilgiler aktarılmak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı yani MEB onaylı kurslar açılmaktadır. Kalorifer ateşleme belgesi de bu kurslara katılarak alınabilmektedir. Halk Eğitim Merkezleri ile belediyelerin meslek edindirme kursları ve MEB onaylı çok sayıda özel kurs bu belgeyi vermekle yetkilendirilmişlerdir. Her ilimizde halk eğitim merkezi bulunmaktadır. En kolay yoldan belgeyi temin etmek için buralara başvuruda bulunulabilir. Ancak Halk Eğitim Merkezleri bu kursları yılın belirli zamanlarında ve ancak yeterli kişi sayısına ulaşıldığında açmaktadırlar. Bu sebepten dolayı kursun açılacağı tarihi veya açılıp açılmayacağını ilinizde bulunan Halk Eğitim Merkezini arayarak öğrenebilirsiniz. Bu belgeyi farklı illerde bulunan halk eğitim merkezlerinden de temin etme hakkınız bulunmaktadır.  Kalorifer ateşçisi belgesi kurslarına katılım için adaylardan belirli başvuru şartları istenmektedir.  Bunlar ;

  • T.C. vatandaşı olmak,
  • Okur-yazar olmak,
  • Beden ve ruhi sakatlığı bulunmamak,
  • 18 yaşını bitirmiş olmak.
  • En az ilköğretim mezunu olmak

Kalorifer ateşleme sertifikası kurslarına katıldıktan ve gerekli eğitimi aldıktan sonra Milli Eğitim temsilcileri gözetiminde sınava tabii tutulursunuz. Bu sınav sonucunda 100 puan üzerinden 45 puan ve üzeri bir puan aldığınızda başarılı sayılırsınız ve kaloriferci kurs bitirme belgesi ( sertifikası ) almaya hak kazanırsınız. Kurum tarafından hazırlanan sertifikalarınız MEB tarafından onaylandıktan sonra teslim edilir. Sertifika teslim süresi 7 iş gününü aşmamaktadır. Kalorifer ateşçi belgesi hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.


DİĞER KALORİFER ATEŞÇİSİ BELGESİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kalorifer ateşçisi belgesi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kalorifer ateşçisi belgesi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.