Zanaatkarlarda belirli bir hiyerarşik düzen bulunmaktadır. Çıraklıktan başlayan bu düzen, kalfalık ve ustalık olarak devam etmektedir.  Usta olmak için aşmanız gereken adımlardan bir tanesi olan kalfalık belgesi hakkında bu yazımızda detaylı bilgiler vereceğiz.

Kalfalık Belgesi Ne İşe Yarar?

3308 sayılı kanunun 17. Maddesinde belirtildiği üzere kalfalık belgesi olmayan kişilerin, kalfa olarak çalıştırılamayacakları açıkça belirtilmiştir. Bu belgeye sahip olanlar, kalfalık unvanı kullanılmayan iş yerlerinde dengi, işlerde çalıştırılırlar.Kalfalık Belgesi Nereden Alınır?

Kalfalık belgesi ülkemizde mesleki eğitim merkezleri ya da diğer bir adıyla çıraklık eğitim merkezleri tarafından verilmektedir.  Belge almak isteyen kişilerin doğrudan bu yerlere başvuruda bulunması gerekmektedir. Peki kimler kalfalık belgesi alabilir?

Kalfalık Belgesi Nasıl Alınır?

Seçmiş olduğunuz meslek dalında ustalık veya usta öğreticilik belgesi sahibi birisinin yanında çalışmaktaysanız, yine bu meslek dalı ile ilgili eğitim süresi ne kadar ise o süre zarfında merkezdeki eğitime katılarak, belirlenen tarihler arasındaki kalfalık sınavına girip kalfalık belgesi alabilmektesiniz.

Kalfalık belgesi almanın bir başka yolu da dışarıdan yani denklik yolu ile alınmasıdır. Bunun için 1998 yılından önce bir meslek dalında çalışmakta iseniz ve bu tarihten sonra başvuru tarihinize kadar geçen süre zarfından SGK primleriniz düzenli olarak yatırılmış ise, 18 yaşınızdan sonra yatırılan primler sayılarak oluşturulan prim günümüze göre kalfalık belgesi almaya hak kazanmışsanız, kalfalık belgesi alabilirsiniz.

İlköğretim mezunlarının kalfalık belgesi sahibi olmaları için ayrı bir unsur bulunmaktadır. İlköğretim mezunları mesleklerinde geçirmiş oldukları çıraklık eğitimi süresinin iki katı kadar çalıştıklarını belgelendirmeleri durumunda, meslek eğitim merkezleri tarafından açılacak olan kalfalık sınavına katılarak başarılı olmaları durumunda kalfalık belgesi almaya hak kazanırlar.

Kalfalık Belgesi Başvurusunda Adaylardan İstenen Belgeler Nelerdir?

Adaylardan eğitim merkezlerine başvuru sırasında bazı belgeler talep edilmektedir. Bu belgeler aşağıda maddeler halinde verilmiştir.

  • Tamamı doldurulmuş başvuru formu
  • Öğrenim belgesi aslı ve örneği
  • Nüfus cüzdanı aslı ve örneği
  • Dört adet vesikalık fotoğraf
  • Sağlık ve fiziki durumunun mesleğinin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olduğunu gösterir doktor raporu

Kalfalık Sınavları Nasıl Yapılır?

Kalfalık sınavları her sene Şubat, Haziran ve Eylül dönemlerinde yapılmaktadır. Kalfalık sınav tarihi ve listeleri sınav ayından en geç bir hafta önce merkezlerce ilan edilmektedir. Adayların sınavları yazılı ve sözlü olmak üzere iki kısımdan oluşur. Yazılı bölümde adaylar genel bilgi dersleri ve meslek derslerinden sorumlu tutuluyorken, uygulama bölümünde meslek uygulama dersinden sorumlu tutulur. Bu yazımızda kalfalık belgesi nasıl alınır, kalfalık belgesi nereden alınır detaylı olarak anlattık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.


DİĞER KALFALIK BELGESİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kalfalık belgesi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kalfalık belgesi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.