Milli Savunma Bakanlığı zorunlu askerlik sistemini değiştirmek için uzun süredir çalışmalar yapıyordu. Bu doğrultuda kadınlara askerlik izni verilmesi hususunda da görüş birliğine varıldı. Yapılan çalışmalar nezdinde kadınlara askerlik, zorunluluk değil gönüllülük esasına göre ve temel askerlik eğitimi süresinde planlanıyor.

Kadınlara Gönüllü Askerlik Geliyor!

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemeye göre kadınlar için getirilmesi düşünülen askerlik sistemi, gönüllülük esasına göre uygulanacak. Bayanlar mevcut sürelerde değil, temel askerlik eğitimini esas alan kısa süresi askerliği, bu esasa göre yapabileceği belirtiliyor.Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı uzun süredir devam eden askerlik sistemini sil baştan değiştirecek çalışmalarına son hızıyla devam ediyor. Konu, geçtiğimiz aylarda TBMM Milli Savunma Komisyonu gündemine de geldi ve askerlik sistemi, zorunlu askerlik uygulamasının devam edip etmeyeceği, bedelli beklentileri, yurt dışındaki örnekleri de masaya yatırılarak ayrıntılı olarak değerlendirildi. MSB ve Genelkurmay Başkanlığı nezdinde yürütülen askerlik sistemi çalışmalarına “kadınlara gönüllü askerlik” başlığı da dahil edildi.

Kadınlar Askere Gitmeli Mi?

Eski çağlardan günümüze kadar kadınlar orduda birçok görevde bulunmuşlardır. Önceki dönemlerde kadınlar orduda farklı görevler almış olsalar da günümüzde sadece önemli görevlere gelmektedirler. Çoğu ülke ordularını kadın askerlere açmıştır ancak bu konuda tartışmalar uzun süredir devam etmektedir. Ülkemizde ve diğer ülkelerde kadınlara askerlik görevi verilmemesi ayrımcılık olarak nitelendirilen bir kavram olarak öne çıkmıştır. Kadınlara aktif cephede görev veren ülkeler arasında Yeni Zelanda, Kadana, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, Norveç, İsrail ve İsviçre gibi ülkeler bulunmaktadır. Kadınların askere alınmaması ülkemizde fiziksel yetersizlik, psikolojik sebepler, cinsiyet ayrımı ve gelenekler, taktiksel dezavantajlar gibi sebeplerden dolayıdır. Peki sizler kadınların askere alınmaması ya da getirilecek olan düzenlemeyle beraber askere alınmaları hakkında neler düşünüyorsunuz? Kadınlar askere alınmalı mı?


DİĞER ASKERLİK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, askerlik konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan askerlik duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.