Kaçak Su Kullanma Cezası Nedir?

Kaçak su kullanma cezası, adından da anlayacağınız üzere kaçak yollar ile illegal bir şekilde su kullananlara verilen ceza türüdür. Bu ceza eskiden sadece idari para cezası olurken şimdiki zamanlarda sıkça rastlandığı için cezası artmış ve büyümüştür. Bu ceza DSİ tarafınca kaçak bir şekilde su kullananlara hırsızlık yapma suçundan yargılayarak hapis cezası hükmü vermiştir. Bunun örneğini İstanbul Büyükçekmece semtinde geçtiğimiz yıllarda görmüştük. Bir vatandaş kaçak su kullandığı bir vatandaşı İSKİ’ye ihbar ediyor ve M.M. adlı vatandaş Asliye Ceza Mahkemesinde yargılanarak toplamda 13 ay hapis cezası almıştır.

Bu şekilde İSKİ’nin borusunu kullanarak kaçak bağlantılarla su kullanan M.M. adlı vatandaş 2 yıl 1 ay hapis cezası alırken, diğer şehirlerde de özellikle Anadolu’da sıkça karşılaştığımız kaçak su ve kaçak elektrik gibi kaçak yollar ile hırsızlık derecesinde suç işleyenler kanunda artık sadece para cezası ile kurtulamayacaklardır.Bu konu ile ilgili TCK’da 142 – 1. Maddesinde kaçak su kullananlara hırsızlık kadar ağır olmasa da nitelikli hırsızlıktan dolayı bu suça mahkum etmektedir. Türk Ceza Yasasında 142. Maddede ise hırsızlık suçu ağırlaştırılmış bir şekilde bulunmaktadır. Bu durumda hırsızların cezası Türk Ceza Kanunun 141. Maddesine göre 12 aydan 36 aya kadar hapis cezası verilirken, nitelikli olan hırsızların yani kaçak su kullananların cezası Türk Ceza Kanunun 142 – 1. Maddesine göre 24 aydan 60 aya kadar hapis cezası bulunmaktadır. Bu suç, ne kadar kaçak su kullandığına göre değişebilmektedir.

Kaçak Su Kullananlar Nereye Nasıl Şikayet Edilir?

Kaçak su kullananlar, kendilerince ücretsiz su kullandıklarını zannetseler de, vergisini ve faturasını ödeyenlerin hakkına girmektedir. Bu noktada gören ve bilen kişiler mutlaka vatandaşlık hakkını kullanarak kaçak su kullananları ihbar etmelidirler. Bu ihbarı bulunduğunu şehirdeki su ve kanalizasyon idarelerine kaçak su kullananların adresleri ile beraber ihbar etmeleri sonucunda, yetkililer hemen kontrol ederek gerekli işlemleri yapacaktır.

Kaçak su kullanmanın cezası olarak hapis cezası alacak olan bu kişinin cezası ayrıca kullandığı su miktarına göre de artmaktadır. Bunun için eğer şubeye gitmeye vaktiniz yok ise ilinizde hangi firma hizmet veriyorsa, örneğin İstanbul için İSKİ’yi arayarak şikayetinizi dile getirebilirsiniz. Eğer bunu da yapamıyorsanız İnternet üzerinden kurumun resmi  adresine girerek ihbarda bulunabilirsiniz. Ayrıca şunu hatırlatmakta fayda var, kaçak ya da usulsüz bir şekilde su kullananları ihbar edenlerin kimlikleri gizli tutulacağı için hiçbir şekilde korkmadan güvenle vatandaşlık hakkınızı kullanarak ihbarda bulunabilirsiniz.


DİĞER KAÇAK SU HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kaçak su konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kaçak su duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.