Kabin memuru nedir, ne demektir, kimdir?

Kabin memuru uçak yolcularına hizmet etmekte olan ve onların rahatını, güvenliğini sağlamakla görevli olan çalışanlara verilen isimdir. Hava yolu taşımacılığının her geçen gün daha da gelişmesi ile her gün milyonlarca kişi daha kısa süren ve konforlu olan bu ulaşım çeşidini tercih etmektedir. Bu sebepten hava yolu şirketlerinin kabin memuru ihtiyacı da gün geçtikte artmaktadır. Kabin memurluğu sadece günümüzde değil, gelecekte de gözde mesleklerden bir tanesi olmaya aday bir meslek grubudur. Peki kabin memurları tam olarak ne iş yaparlar? Kabin memurlarının görevleri, yetkileri ve sorumlulukları nelerdir?

Kabin memurları ne iş yaparlar?

Kabin memurluğu sanılanın aksine oldukça zor bir meslektir. Kabin memurları öncelikle aşağıda saymış olduğumuz sorumlulukları yerine getirmekle görevlidirler. • Kabin memurları uçak hareket etmeden önce toplantıya katılır ve yönergeyi okur,
 • Uçağın içinin temizliğinden kabin memurları sorumludur
 • Arka sağ ve sol güvenlik önlemlerini kontrol ederler
 • Yolculara verilecek olan ikram malzemelerini teslim alırlar
 • Özel yardıma ihtiyacı olan hasta, yaşlı, çocuk gibi yolcularla ilgilenirler
 • Yolcuların sayımını yaparlar ve kalkıştan önce kemerlerin takılı olup olmadığını kontrol ederler
 • İçecek ve yemek servisi yaparlar
 • İniş hazırlıklarını yapar ve yolcuların güvenlik içinde inmelerini sağlarlar

Peki tüm bu görevlerin ve mesleğin getirdiği zorlukların bilincinde olan kişiler nasıl kabin memuru olabilirler? Kabin memuru olma şartları nelerdir?

Kabin memuru olma şartları nelerdir, kimler kabin memuru olabilir?

Genel olarak kabin memuru alımı yapan kurum ve kuruluşları incelediğimizde adaylardan belirli şartları aradıklarını görmekteyiz. Örnek olarak en çok tercih edilen şirketlerin başında yer alan ve çalışma olanakları oldukça iyi seviyelerde bulunan Türk Hava Yolları, kabin memuru alımlarında aşağıda bulunan başvuru şartlarını aramaktadır.

 • T.C. vatandaşı olmak
 • En az ön lisans/meslek yüksekokulu mezunu olmak
 • İyi derecede İngilizce bilmek (İkinci yabancı dil tercih sebebidir.)
 • Adli Sicil Kaydı ve Adli Sicil Arşiv Kaydı bulunmamak
 • Erkek adaylar için askerlik görevini yapmış veya en az 1 yıl tecilli olmak

Bunların yanında kabin memuru alımlarında belirli sağlık şartları da bulunmaktadır.

 • Bayanlar için 160-180 cm. arası, erkekler için 170-190 cm arası boya sahip olmak (Boy-kilo orantılı olmalıdır.)
 • THY A.O. Kabin Memuru üniforması giyildiğinde, vücudunun görünecek yerlerinde dövme, piercing, yanık ve yara izi vb. bulunmamak

Kabin memuru nasıl olunur?

Ülkemizde hizmet vermekte olan çok sayıda havayolu şirketi bulunmaktadır. Bu havayolu şirketleri ihtiyaçları doğrultusunda belirli dönemlerde kabin memuru alımı gerçekleştirmektedir. Bu alımları www.devlette.com adresimiz üzerinde yayınlamaktayız. Yukarıda vermiş olduğumuz genel şartları sağlayan kimseler bu ilanlara başvuru yaparak kabin memuru olarak görev alabilirler. Sunexpress, Türk Hava Yolları, Atlasjet, AnadoluJet, Borajet, Onur Air, Pegasus en çok başvuru yapılan ve en çok kabin memuru alımı yapılan şirketlerdendir.

Kurumlar tarafından yayınlanan ilanlara başvuru yapan kişiler öncelikle sözlü ve yazılı sınavlardan ve işe alım sürecinde bir dizi testten geçirilmektedirler. Akabinde bu süreci başarı ile atlatan kişiler kabin memuru olarak görev alabilmektedirler.

Kabin memurluğu yazımızın başında da belirttiğimiz üzere oldukça zor ve yorucu bir meslektedir. Sık sık seyahat edersiniz ve uçuş saatleri sizleri oldukça yıpratır. Kabin memurluğunda sabah 8’de de akşam 23:00’da da uçuşusunuz çıkabilir. Bu sebepten dolayı bir öğretmen gibi gündüz sadece belirli saat dilimlerinde çalışmazsınız. Ancak uçuşların sonrasında sizlere dinlenmeniz için, uçuş süresine göre belirli süreler verilir. Örneğin Çin’e gidip geldiyseniz bir iki gün izin alırsınız. Ayrıca sürekli ayakta durmak ve yolcularla uğraşmak da ayrıca zordur. Bu mesleği tercih etmek isteyen kişilerin bu durumların bilincinde olması gerekmektedir.

Bu yazımızda kabin memuru alım şartları nelerdir, olmak için gereken şartlar nelerdir, kimler kabin memuru olabilir, kimler kabin memuru olamaz, kabin memuru olmak istiyorum nasıl olurum gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan kabin memuru maaşları konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz.


DİĞER KABİN MEMURU HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kabin memuru konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kabin memuru duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.