Kabin memurları yolcuların uçakta güvenli ve rahat bir biçimde seyahat etmelerini sağlamakla görevli kişilere denilmektedir. Hava yolu taşımacılığının hızla daha popüler hale gelmesi ile beraber bu mesleğe olan ilgi de artmış durumdadır. Ancak mesleğe ilginin artmasında tek sebep bu değil. Kabin memurları elde ettikleri maaşla da çoğu mesleği geride bırakıyor. Yani kazanmış oldukları para da kabin memuru olmak isteyen kişiler için ikna edici oluyor. Peki kabin memurları ne kadar maaş alıyorlar?

Kabin memuru maaşları ne kadardır?

Kabin memurlarının elde ettikleri gelir, çalıştıkları şirkete göre farklılık göstermektedir. Ülkemizde faaliyet göstermekte olan kurumlar arasına en yüksek kabin memuru maaşı Türk Hava Yolları’nda bulunmaktadır. Aşağıdaki listede tüm şirketlerdeki host, hostes yani kabin memuru maaşlarına ulaşabilirsiniz.  • Türk Hava Yolları: 8 Bin – 10 Bin 500
  • Pegasus: 6 Bin 500 – 8 Bin
  • Sunexpress: 6 Bin – 8 Bin 500
  • Onur Air: 6 Bin – 8 Bin 500
  • AtlasGlobal: 6 Bin – 8 Bin 500

Kabin memurları almış oldukları maaşların yanında ikramiye ve temettü de almaktadır. Kabin memurlarına ödenecek olan ikramiye her sene toplu sözleşmede belirlenmektedir. Bu ikramiye tutarı genel itibariyle 8 bin TL civarlarındadır. Görüldüğü üzere kabin memurlarının kazanmış oldukları para sebebi ile de bu mesleğe olan ilgi her geçen gün artmaktadır.

Ancak kabin memurluğu oldukça zor bir meslektir. Öncelikle kabin memuru olmak için bu şirketler tarafından gerçekleştirilmekte olan belirli testleri geçmeniz gerekmektedir. Akabinde İngilizce gibi yabancı bir dil bilmek de adaylarda aranan şartlar arasındadır. Ancak kabin memuru olduğunuzda da işiniz bir hayli zordur. Çünkü uzun uçuk yolculukları, düzenli olarak yurt dışına gitmek kişileri oldukça çok yıpratabilmektedir. Bu yüzden kabin memurluğu mesleğini seçmeden önce sadece maaşa bakarak karar vermemek ve mesleği tüm yönleriyle incelemek gerekmektedir.

Bu yazımızda kabin memuru başlangıç maaş ne kadar, kabin memuru ne kadar maaş alıyor, kabin memuru ortalama maaşları gibi konularda detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca kabin memuru olmak isteyen kişiler kabin memuru nasıl olunur yazımızı da okuyabilirler.


DİĞER HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.