Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde birbirinden seçkin çok sayıda birlik bulunmaktadır. Ancak bir tanesi yapmış oldukları başarılı operasyonlar ile bu birlikler arasında öne çıkmaktadır. JÖPER timlerinden bahsediyoruz. Peki kimdir bu JÖPER’ler?

JÖPER nedir, ne demektir, kimdir, kime denir?

JÖPER, Jandarma Komanda Özel Asayiş Komutanlığı bünyesinde hizmet veren özel operasyon timlerinden bir tanesidir. Açılımı ise Jandarma Özel Operasyon’dur. JÖPER’ler, Jandarma’nın en seçkin timlerinden birisidir.  Kara, hava ve su üstü araçları ile bina, mesken ve tesislerde özel operasyon, diğer Jandarma birliklerinin imkan kabiliyetlerini aşan teröristle mücadele ve özellik arz eden koruma görevlerini icra etmektedirler. Ayrıca büyük çaplı cezaevi ve toplumsal olaylara müdahale etmek gibi görevleri de bulunmaktadır.JÖPER’ler en zorlu şartlarda, en zorlu görevleri yerine getirmek maksadıyla eğitilmektedirler. Ülkemizde son yıllarda terörle mücadelede alınan başarılı sonuçların arkasında özel harekat timleri yer almaktadır.

JÖPER görevleri nelerdir, ne iş yaparlar?

JÖPER timleri en zorlu görevlerde, tabir yerindeyse gerçekleştirilmesi imkansız denilen görevleri yapılabilir kılmak üzere özel olarak eğitilmektedirler. Doğu’da terörle mücadele, rehine kurtarma gibi operasyon ve görevlerde bulunurlar. Diğer Jandarma birliklerinin imkan ve kabiliyetlerini aşan her türlü operasyonu JÖPER timleri gerçekleştirmektedir. Büyük çağlı cezaevi olayları, büyük çaplı toplumsal olaylara müdahale etmek yine JÖPER timlerinin görevleri arasında yer almaktadır. Peki JÖPER alımları nasıl yapılıyor?

JÖPER olma şartları nelerdir?

JÖPER nasıl olunur?

JÖPER timleri sadece rütbeli askerlerden oluşmaktadır. Bu askerler özel olarak seçilmektedir. Her sene ortalama 100 kadar asker bu time alınarak eğitimler verilmektedir. JÖPER olmak için Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde bulunan uzman çavuş, astsubay veya subay olmanız gerekmektedir. Şayet bu rütbelilerden bir tanesi iseniz bir dilekçe ile başvuruda bulunabiliyorsunuz. Dilekçeniz birçok kriter göz önüne alınarak değerlendirilecek ve başvurusu kabul edilen adaylar eğitime alınacaklardır. Bu eğitim aşamasını başarı ile tamamlayan bireyler JÖPER bünyesinde görev almaya hak kazanabilirler.

Eğitimler oldukça zorludur. Hatta JÖPER olmanız için geçmeniz gereken eğitim sürecinde adayların birçoğu eğitimleri yarıda bırakarak vazgeçmektedir. Bu yüzden JÖPER olabilmek için iyi düşünmeli ve cidden bu timde olmayı istemeniz gerekmektedir.

  • JÖPER olmak için bazı şartları da sağlıyor olmanız gerekmektedir. Bunlar;
  • Düzgün, her açıdan sağlam ve fiziki görünüşü kusursuz bir vücut yapısına sahip olmak,
  • Dilinde pelteklik gibi bir sorun olmamak
  • Askeri mahkemelerce 30 günden fazla bir ceza almamış olmak

Gibi başvuru şartlarını sağlıyor olmanız gerekmektedir. Bu şartları sağlayan kişiler JÖPER olarak görev almak üzere başvurularını gerçekleştirebilirler. Aşağıdaki videoda jandarmanın en seçkin birliklerinden bir tanesi olan JÖPER için hazırlanmış olan tanıtım videosuna ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda JÖPER anlamı açılımı nedir, JÖPER nasıl olunur, olmak istiyorum nasıl olurum gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayıca diğer yazımızda JÖPER Maaşları hakkında detaylı bilgi elde edebilirsiniz.


DİĞER JÖPER HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, jöper konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan jöper duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.