Jokey nedir, ne demektir, kimdir, kime denir?

Yarış atlarına binen ve yeteneklerini bu amaca göre geliştirmiş olan kişilere jokey denilmektedir. Genelde belirli kilolarda olan jokeyler, yarışlarda oldukça yetenekli bir şekilde atları kontrol altında tutarlar. Yarışlarda atlar ne denli hızlı olursa olsun, iyi bir jokey olmadan yarışı kazanması oldukça zordur. Halis Karataş, Süleyman Akdı, Akın Sözen, Uğur Polat, Akdan Bayrak, Ayhan Kurşun, Adem Şen gibi isimler jokey olarak ülkemizde en çok tanınan kişilerin başında yer almaktadır.

Jokeyler, yarış atları üzerinde parkuru en hızlı şekilde tamamlamak için yarışırlar. Bu doğrultuda kilo ve boyları büyük önem arz etmektedir. Çünkü kilo ve boy dengesi jokeylik için uygun olan kişiler yarış atlarına daha az yük olurlar ve atların daha hızlı gitmelerini sağlarlar. Özel olarak eğitime tabi tutulan jokeyler alanında uzman kimselerdir. Ülkemizde kendisini jokeylik mesleğine adamış kişi sayısı az diyebiliriz. Ayrıca jokeylerin elde etmiş oldukları gelirler de iyi seviyelerdedir. Hal durum böyle olunca kişiler jokey olmak istemekte ve nasıl olabileceklerini araştırmaktadırlar. Öncelikle jokey nasıl olunur bahsetmeden önce jokey olmak için şartlar nelerdir bahsedelim.Jokey elbisesi

Jokey olma şartları nelerdir, kimler olabilir?

Jokeylik unvanını elde etmeden önce apranti olmanız gerekmektedir. Jokey 150 profesyonel yarış kazanmış kişilerin elde ettikleri bir unvandır. Apranti ise 150’den az profesyonel yarışa çıkmış kişilere denilmektedir. Apranti olmak için aranan özellikler ise aşağıda maddeler halinde verilmiştir.

 • Apranti olmak için öncelikle 8 senelik ilköğretim mezunu olmanız gerekmektedir.
 • Apranti eğitimi apranti okullarında yani jokey okullarında verilmektedir. Burada eğitim görmek için ise bir yaş şartı bulunmaktadır. Bu okullarda eğitim görebilmeniz için 14- 16 yaş aralığında olmanız ve 17 yaşından gün almamış olma şartı bulunmaktadır.
 • Aranan bir diğer şart ise boy şartıdır. Apranti olmak için 1.30 ile 1.55 metre aralığında boylarda olmanız gerekmektedir. Daha kısa veya uzun kimseler yeterli fiziki koşulları kaldıramayacakları için tercih edilmemektedir.
 • Bir diğer şart ise kilo şartıdır. Kilo, boya nazaran kendinizin kontrol edebileceği bir özelliğinizdir. 35 – 45 kg arasında olan kimseler apranti olmak için uygun olarak kabul edilmektedir.

Apranti olduktan sonra ise 50 yarış kazanmanız gerekiyor. Akabinde de jokeylik unvanını elde etmiş olacaksınız. Peki jokey nasıl olunur, jokey olmak için nereye nasıl başvuru yapılır?

Jokey nasıl olunur?

Jokey olmak için öncelikle apranti olmanız gerekiyor. Bunun için ise ülkemizde hizmet veren apranti ne zaman jokey olur, apranti eğitim merkezlerine müracaat etmelisiniz. Ülkemizde hali hazırda İstanbul ilimizde “Ekrem Kurt Apranti Eğitim Merkezi” bulunmaktadır. Buralarda eğitim süresi 2 sene ve yatılı olarak planlanmıştır. Eğitimleri süresinde jokey olabilmek için gerekli olan tüm teknik ve teorik bilgiler bu okulda verilmektedir. Başvurular başladığında aşağıda saymış olduğumuz noktalardan başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

 • Ekrem Kurt Apranti Eğitim Merkezi,
 • Ankara 75.Yıl Hipodromu,
 • Adana Yeşiloba Hipodromu,
 • İzmir Şirinyer Hipodromu,
 • Bursa Osmangazi Hipodromu,
 • Şanlıurfa Hipodromu,
 • Elazığ Hipodromu,
 • Diyarbakır Hipodromu

Başvurular genel olarak Haziran ve Temmuz aylarında gerçekleştirilmektedir. Daha detaylı bilgi için tjk resmi web adresini ziyaret etmelisiniz. 2 sene süre zarfında eğitim almış olan öğrenciler buradan apranti olarak mezun olmaktadır. Akabinde 150 yarış kazanmaları ve jokeylik unvanını elde etmeleri gerekmektedir.

Apranti okullarında eğitim yatılı olarak verilmektedir ve öğrencilerin bu süreçte masrafları Türkiye Jokey Kulübü yani TJK tarafından karşılanmaktadır.

Apranti eğitim merkezleri ülkemizde geleceğin jokeylerini yetiştirmeye devam ediyor. Öğrenciler, fiziken kısa boylu olmalarını bir dezavantaj olmaktan çıkarıp, avantaja çevirerek ciddi gelir imkanları bulunan bu mesleği icra etmeye hak kazanıyorlar. Yatılı olması sebebi ile ülkemizin her noktasından öğrenciler bu okullara müracaat ediyor. Sizler de müracaatlarınızı başvuru tarihleri çerçevesinde kolaylıkla yapabilirsiniz.

Kadınlar jokey olabilir mi?

Erkekler gibi kadınlar da apranti okullarına müracaat ederek, apranti olmak için başvuruda bulunabiliyorlar.

Jokey olamk için kaç yarış kazanmak lazım?

Ülkemizde jokey olmak için öncelikle apranti olmak ve apranti olarak da 150 yarış kazanmanız gerekmektedir.

Bu yazımızda jokey olmak istiyorum nasıl olurum ve apranti arasındaki farklar nelerdir gibi jokey olmak hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca bu mesleği icra eden kişilerin ne kadar gelir elde ettiklerini öğrenmek için Jokey Maaşları yazımızı okuyabilirsiniz.


DİĞER JOKEY HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, jokey konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan jokey duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.