Jokey nedir, ne demektir?

Jokey, yarış atını usta teknikler ile kısa ve zayıf olmalarına rağmen maharetli bir şekilde kontrol edip süren kişilere denmektedir. At yarışlarında engelli ya da düz şekilde çeşitli şekillerde rahat bir şekilde atları sürebilmek için özel olarak eğitilirler. Jokeylerin amacı yarış atları üzerinde en hızlı şekilde atı sürmek ve kazanmaktadır. Bundan dolayı kısa ve zayıf olmaları gerekiyor ki atlar daha hızlı bir şekilde gidebilsinler. Kısa ve zayıf olmalarına rağmen çok atletik ve sağlam yapıya sahiptirler. Özel olarak her türlü kazalara karşı da ne yapılması gerektiği, nasıl atı daha hızlı sürmesi gerektiği konusunda özel eğitimler alırlar.

Fakat Jokeyin işleri sadece yarış atlarını sürmekle yeterli olmamaktadır. Ayrıca formu korumak, zayıf ve fit kalmak için düzenli beslenmeli ve spor yapmalıdır. Çeşitli spor hareketlerinin yanı sıra atı ile ilgilenmelidir. Ona yakın olup her zaman kontrol etmelidir. Aksi bir durum olduğu zaman antrenöre bildirmesi gerekmektedir. Antrenörün talimatlarına uyarak yarışta çeşitli teknikler kullanarak atı daha hızlı kullanmaktadır. Görevini yerine getirdiği takdirde ücretini almaktadır.Jokey Nasıl Olunur?

At yarışları aslında yüzyıllardır hayatımızdadır. Roma dönemlerinde arabalı at yarışları zamanında da atların daha hızlı gidebilmesi için güçlü fakat hafif jokeyler kullanılırdı. Güçlü ancak ağır jokeyler ise dayanıklı olmaktaydı fakat yavaş kaldıkları için o zamandan beridir hızlı bir şekilde atları kullanıp kazanmak için Jokeyler hep zayıf ve kısa olarak devam etti. Türkiye’de düzenli bir şekilde at yarışları 1856 yıllarında İzmir’de başlamıştır. 1950 yılında TJK yani Türkiye Jokey Kulübü kurulunca at yetiştirmesinden Jokey yetiştirmesine kadar hizmet vermeye başlamış ve hala devam etmektedir.

1.Adım

Her ne kadar kolay bir iş gibi görünse de Jokey olmak için öncelik olarak 1,55 cm’den kısa olmalısınız. 1,30 cm’den de uzun olmalısınız. Bunun yanı sıra en fazla 45-50 kilo olmalısınız. En az ise 35 kilo olmalısınız. Bu durumlarda Jokeyler ne kadar hafif olurlarsa yarış atları çok daha süratli gitmektedir. Bunun yanı sıra 8 yıllık okul eğitimi tamamlamış olmanız ve 17 yaşından gün almamış olmanız gerekmektedir. Şayet bu şartlar sizde uyuşuyor ise o zaman diğer adıma geçebilirsiniz.

2.Adım

Her sene Kasım aylarında Türkiye Jokey Kulübü İzmir, Ankara, Bursa, Adana, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Elazığ hipodromların eğitim merkezilerinde veliniz olmak şartıyla başvuru merkezine gitmeniz gerekmektedir. Merkeze geldikten sonra sizden bir başvuru formu doldurmanızı isteyecekler. Formu doldurduktan sonra vesikalık fotoğrafınız 1 adet, nüfus cüzdanı fotokopisi 1 adet, noter onaylı fotokopisi mezuniyet belgenizi vermeniz gerekiyor. 1 ay sonra Aralık’ta sınavlar başlamaktadır. Sınavda iki aşama bulunmaktadır. Yazılı ve sözlü olmak şartıyla yazılı sınavdan en az 100 üzerinden 60 almanız gerekmektedir. Eğer başarılı olursanız sözlü sınava gireceksiniz. Burada da başarılı olduğunuz zaman yeni yılın başında Ocak ayında eğitimlere katılmaya başlayacaksınız.

3.Adım

Jokey eğitimleri ilk olarak 2 yıl sürmektedir. 2 yıllık eğitiminizin sonunda başarılı olursanız Apranti denilen sertifika verilmektedir. Bu sertifika ile 100 yarış kazanmanız gerekiyor. Şayet başarılı olursanız Jokey unvanına sahip oluyorsunuz.

Peki, Jokeyler Ne Kadar Maaş Alıyor?

Genel olarak Jokeylerin belirli bir maaşları yoktur. Fakat bazı yarış atları sahipleri bu imkanı da sunarak genellikle 3000-4000 arası maaş verebilmektedir. Ancak bunun dışında belirli bir maaşlarının olmamasını yanı sıra kazandıkları yarışlara göre prim ücreti alırlar. Bu prim ücreti ise kazandıkları yarışta %10 vergiler hariç olacak şekilde maaşlarını kazanırlar. Örneğin 50.000 TL kazanıldı. Bu 50.000 içerisinden 5.000 TL’si Jokeye ait oluyor. %75’i yarış atı sahibine giderken geri kalan %15 ise menajer, antrenör, seyin ve vergilere gitmektedir.

Bu yazımızda jokey nasıl para kazanır, nasıl jokey olunur, kimler olabilir kimler olamaz gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER JOKEY HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, jokey konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan jokey duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.