Jokey maaşları ne kadardır?

Jokey, profesyonel olarak at biniciliği yapan, at yarışlarında atlara binen kişilere verilen isimdir. At yarışlarında atları parkurlarda düzgün bir şekilde sürebilmek için özel olarak eğitime tabi tutulurlar. Jokey olmak oldukça zor ve meşakkatli bir iştir. Öncelikle jokeylik unvanı kazanılmadan önce apranti olmak gerekmektedir. Apranti 150 ve daha az yarış kazanmış olan at binicilerine denir. 150’den fazla yarış kazanırsanız da jokey unvanını kazanırsınız. Ülkemizde apranti olmak için eğitimler belirli okullarda verilmektedir. Bu okullar hakkında detaylı bilgilere Jokey Nasıl Olunur yazımızdan ulaşabilirsiniz. Peki jokeyler maaş alıyor mu?

Jokey maaşları 2023

Jokey olmak için bu konuda yetenekli olmanız yetmemektedir. Öncelikle belirli boy, kilo ebatlarında olmanız gerekmektedir. Genel olarak jokeyler 130 ile 155 cm ile 35-45 kg aralığında olan kişilerdir. At yarışlarında atların daha hızlı gitmeleri için üzerinde yer alan yükün az olması gerekmektedir. Bu sebepten jokeyler daha az uzunluk ve kilo aralığında olan kişilerden seçilmektedir. Ülkemizde jokey olmak için çok sayıda başvuru yapılmaktadır. Bunun en büyük sebeplerinden bir tanesi de jokeylerin elde etmiş oldukları gelirlerdir. Peki jokeyler ne kadar maaş alıyor?Genel olarak jokeylerin belirli bir maaşı bulunmamaktadır. At sahipleri jokeylerle çok nadir maaş üzerinden anlaşma sağlar. Bunun yerine yarışlardan elde edilen gelir üzerinde pay verilmektedir. Örnek olarak bir yarıştan 100.000 TL gelir elde edilsin, bunun yüzde 10 gibi bir kısmı doğrudan jokeye verilir ki bu da 10.000 TL yapar. Bu sadece örnek olarak bir yarıştan elde edilen gelirdir.

Gazi Koşusu gibi önemli yarışlarda bu ödüller katlanmaktadır. Örneğin Gazi Koşusu’nda ödül 3 milyon TL’ye yakındır. Hal böyle olunca jokeylerin elde etmiş oldukları kazanç da bir o kadar artmaktadır.

Jokeyler yarışlara katılmalarının yanında eğitmenlik de yapmaktadırlar. Bu sayede de gelirlerine ek olarak kazanç elde edebilirler. Bu yazımızda jokeyler nasıl para kazanırlar, jokey maaşları ne kadardır ile jokeyler ne kadar maaş alırlar hakkında detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER JOKEY HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, jokey konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan jokey duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.