Japonya, Doğu Asya’da yer almakta olan bir ada ülkesidir. 6.852 adadan oluşmaktadır. Ülkenin yüzde 97’sini bu adaların en büyükleri olan Honshu, Hokkaido, Kyushu ve Shikoku adaları oluşturmaktadır. 130 milyonu aşkın nüfusu ile günümüzde dünyanın en kalabalık 10 ülkesinden bir tanesi olarak gösterilmektedir. Başkenti Tokyo’dur. Japonya dünyanın en gelişmiş ülkelerinden bir tanesidir. Japon ekonomisi günümüzde dünyanın üçüncü büyük milli ekonomisi konumundadır. Yüksek refah seviyesi yurt dışında çalışmak isteyen kişileri bu ülkede iş aramaya itmektedir. Öyle ki; günümüzde ülkede çalışan yabancı işçi sayısı 2 milyona yaklaşmış durumdadır. Dahası önümüzdeki 5 sene içerisinde 2 milyonluk ek işçi açığı doğacağı düşünülmektedir. Tabi Japonya’da çalışmak istiyorum ve Japonya’da iş arıyorum diyen kişilerin sayısı da bir hayli fazladır. Japonya’da iş ilanları ve çalışmak olanakları ile nasıl ve nereden iş başvurusu yapabileceğinize dair detaylı bilgileri yazımız devamında paylaştık.

Japonya İş İlanları 2023

Japonya, 4 trilyon doları aşkın milli geliri ile dünyanın en büyük ekonomilerinden bir tanesidir ve en büyüğü olmak için de var gücüyle çalışmaktadır. Ancak bu hususta nüfusunun oldukça yaşlı olması gibi çeşitli sorunlarla karşılaşmaktadırlar ve çalışacak işçi bulmakta zorlanırlar. Bu durumun önüne geçmek için de yurt dışında çok sayıda işçi kabul ederler. Kuşkusuz nüfusunun yaşlı olması beklenmedik bir durum değildir. Geriye kalan sektörlerde olduğu gibi Japonya tıp alanında da oldukça gelişmiştir ve bu yüzde bu ülkede insanlar uzun yıllar yaşarlar. Japonya’da çalışmak ve çalışma imkanı elde etmek için başvuru yapan kişilerin sayısı bir hayli artmıştır. Sizler de Japonya’da iş bulmak için başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Japonya’da nasıl iş bulunur ve Japonya’da nasıl çalışabilirim detaylı olarak bahsetmeden önce Japonya’da ne iş yapılır, hangi mesleklerde personel açığı fazladır bahsetmek istiyoruz.Japonya’da iş imkanları oldukça geniştir. Ancak bazı meslek gruplarından daha çok işçi alımı gerçekleştirilmektedir. Bunlar; doktor, diş hekimi, özel güvenlik görevlisi, iş makineleri operatörü, mimar, öğretmen, polis, part time işçi, iş makineleri operatörü, yazılımcı, vasıfsız işçi, garson, fabrika işçisi, satış danışmanı, resepsiyonist, barista, sağlık elemanı, makine mühendisi, inşaat mühendisi, tekniker, teknisyen gibi sayısız meslek bulunmaktadır. Japonya’da ne iş yapabilirim diyen kişiler için kuşkusuz her meslekte açık iş pozisyonu bulunmaktadır. Ancak saymış olduğumuz mesleklerde alımlar daha fazladır.

Japonya’da Nasıl İş Bulunur, İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Japonya iş başvurusu

Dünyada sanayinin, inşaatın ve hatta diğer birçok sektörün en gelişmiş olduğu ülkeler arasında bulunan Japonya’da yüzde 2 civarındadır. Bu oran dünyadaki en düşük oranlardan bir tanesidir. İş bulmak için buraya yerleşen ve vize alabilen vatandaşlarımız oldukça kolay bir biçimde uzmanlıklarında iş bulabilmektedirler. Sizler de çalışmak için Japonya’ya yerleşen kişiler arasında olmak ve iş bulmak istiyorsanız aşağıda anlattığımız yöntemleri uygulayarak basit bir şekilde başvurularınızı yapabilirsiniz.

Japonya yazımızda sıkça bahsettiğimiz üzere çalıştıracak işçi bulmakta zorlanıyor. Bu yüzden de ülkelerin iş arama sitelerine ve iş bulma kurumlarına sık sık ilanlar yayınlıyorlar. Bu iş ilanlarının yayınlandığı kurumlar arasında İŞKUR’da bulunmaktadır. İŞKUR üzerinde az da olsa çeşitli dönemlerde Japonya’da çalıştırılmak üzere yapılan Türk işçi alımı, personel alımı ve eleman alımı ilanlarını görebilmeniz mümkündür.

Japonya’da iş aramak ve bulmak için en çok kullanılan yöntemlerin başında ise iş arama siteleri yani iş bulma siteleri gelmektedir. https://jobsinjapan.com/, https://www.indeed.com/q-Japanese-jobs.html ve https://www.careercross.com/en siteleri bu alanda iş olanakları hakkında bilgi almak ve iş başvurusu yapmak için en çok kullanılan siteler arasında yer almaktadır. Sizler de bu sitelere girerek iş başvurusu yapabilirsiniz.

Japonya’da iş olanakları hakkında bilgi almak ve iş bulmak için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise burada faaliyet gösteren firmaların insan kaynakları departmanlarına bizzat başvuruda bulunmaktadır. Çok sayıda firma güncel olarak Türk personel alımı, eleman alımı ve işçi alımı gerçekleştirmektedir.

Japonya’da Çalışan, İş Yapan Türk Firmaları Hangileridir?

Japonyada çalışmak istiyorum

Japonya’da; Tokyo, Yokohama, Osaka, Nagoya, Sapporo, Kobe, Kyoto, Fukuoka, Kawasaki, Saitama, Hiroşima, Sendai, Kitakyushu gibi şehirlerde yaşayan çok sayıda Türk vatandaşı bulunduğu gibi bu şehirlerde birçok Türk şirket faaliyet göstermektedir. Aşağıdaki listede Japonya’da iş yapan Türk firmaları ile en bilinen ve iş başvurusunda bulunabileceğiniz Japon firmalarını görebilirsiniz.

Japonya’da teknoloji, otomotiv, tarım, hayvancılık, inşaat gibi sayısız sektörde alımlar gerçekleştiriyor. Yukarıda devlette.com üzerinde ilan yayınlamış olan firmaları verdik. Yeni ilanlar eklendikçe listeyi güncellemeye devam edeceğiz. Peki Japonya’da yaşam koşulları nasıldır, çalışanların ortalama maaşları ne kadardır?

Japonya’da İşçi – Personel Maaşları Ne Kadardır?

Japonyada ne iş yapabilirim

Japonya’da Japonca koşulmaktadır. Ancak ülkede İngilizce bilen kişi sayısı da bir hayli fazladır. Sizler de Japonca bilmeden bu ülkede çalışma fırsatı elde edebilirsiniz. Tabi Japonca öğrenmeniz durumunda şansınız çok daha yüksek olacaktır. Ülke burada çalışmak ve yaşamak isteyen kişilerden vize talep etmektedir. Konsolosluğa başvuruda bulunarak vize başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Tabi öncelikle iş bulursanız bunu kanıtlar belgeler ile başvuru yaptığınızda çalışma vizesi çıkma ihtimali daha yüksek olacaktır.

Japonya’nın resmi para birimi YEN’dir. 1 Yen günümüzde 0.05 TL civarındadır. Japonya’da günlük çalışma süresi 8 saattir. Burada kurallara oldukça fazla uyulduğundan dolayı bu genel olarak çalışma süreniz 8 saat olacaktır. Günlük alınan maaş ise 8 bin Yen civarındadır. Bu da 450 TL gibi bir rakama denk gelmektedir. Yani Japonya’da çalışan bir kişi günde ortalama olarak 500 TL’ye yakın maaş almaktadır. Tabi yazılımcı, doktor, öğretmen gibi mesleklerde bu maaşlar çok daha yüksektir. Japonya’da asgari ücret saatlik verilmektedir ve 8 dolardır.

Bu yazımızda Japonya’ya işçi olarak nasıl gidilir, başvuru şartları nelerdir, Japonya’da nasıl iş bulabilirim ile güncel iş ilanları hakkında bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER JAPONYA HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, japonya konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan japonya duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.