Türk ordusu, dünyada bilinen en güçlü ordulardan bir tanesidir. Gerek korkusuz, yetenekli ve alanında uzman askerleri, gerekse güçlü ve oldukça donanımlı askeri ekipmanları ile tüm dünyada tanınmaktadır. Bu güçlü birliğin en önemli, en çok tanınan timlerinden bir tanesi ise JÖH yani Jandarma Özel Harekat Birliğidir. Peki JÖH kimdir, kimlere denir?

JÖH nedir, ne demektir, kimdir, kime denir?

Jandarma Özel Harekat veya bilinen kısa adı ile JÖH, oldukça deneyimli ve seçkin askerlerden oluşan Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde hizmet vermekte olan özel bir birliktir. Genel olarak birlikte rütbeli askerler görev almaktadır. Her birliğin başında ise bir Yüzbaşı bulunmaktadır. Birçoğu uzman çavuş ağırlıklı bu birliklerde az da olsa astsubay ve erler de görev alabilmektedir. Erler C Timi denen timlerde görev alırlar.JÖH görevleri nelerdir, ne iş yaparlar?

Jandarma Özel Harekat timleri; arama, yok etme, sızma, keşif, mayın temizliği, savaş konularında hizmet veren özel eğitimli askerlerden oluşmaktadır. Diğer askerlerden farklı olarak oldukça zor görevlere verilirler. Almış oldukları kapsamlı eğitimlerden dolayı, en zor görevleri bile kolaylıkla yerine getirebilirler. Dünyadaki diğer emsal askeri birliklerle yapılan yarışlarda hep önlerde olmayı ve hatta çoğu kez birinci gelmeyi başarmıştır. Peki JÖH nasıl olunur, olmak için nereye başvurulur, olmak için hangi okulları okumak gerekir, olmak kolay mıdır, zor mudur?

JÖH olmak için nereye başvurulur?

JÖH nasıl olunur?

Jandarma Özel Harekat yani JÖH olmak için öncelikle Jandarma Genel Komutanlığı personeli olmanız gerekmektedir. Burada bahsi geçen personeller; subay, astsubay, uzman jandarma, çavuş, sözleşmeli uzman çavuş gibi pozisyonlardır. Şayet Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde bu saydığımız personellerden bir tanesi iseniz JÖH olmak için başvuru yapabilirsiniz. JÖH olmak için tamamen gönüllü olarak bireyse başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru şartları ve diğer kriterleri sağlamanız durumunda JÖH eğitimlerini almak üzere seçilirsiniz. Bu eğitim sürecini başarı ile tamamlayan bireyler JÖH olarak görev almaya başlayabilirler. Peki kimler JÖH olabilir, kimler olamaz?

JÖH olma şartları nelerdir, kimler olabilir?

Jandarma Genel Komutanlığı ihtiyaç duyduğu hallerde , yayınlamış olduğu ilanlar ile sivil ve kıta kaynaklı alım yapmaktadır. Bu alımlar çerçevesinde adaylardan gerekli şartları taşımalarını istemektedir.

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı
  • En az lise ve dengi okul mezunu olmak 27 yaşını doldurmamış olmak,
  • Sözleşmeli erbaş ve erler için 29 yaşını tamamlamamış olmak,
  • En az 164 cm boyuna sahip olmak,
  • Silah taşımaya engeli olmamak,
  • Güvenlik soruşturması olumlu olmak
  • Sağlık açısından TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine göre uygun olmak

Bu şartları sağlayan kişiler JÖH alımı için ilanlara başvuru yapabilmektedirler. Sağlık şartı ve boy şartı yukarıda verilmiştir. Peki tüm bu şartları taşıyan, başvuruları gerçekleştiren ve kabul gören kişileri nasıl bir eğitim süreci bekliyor?

JÖH kıyafetleri

JÖH eğitimleri ne kadar sürer, nerede nasıl yapılır?

Jandarma Özel Harekat Timleri oldukça zor bir eğitim sürecine tabi tutulmaktadırlar. Tüm hava koşullarında operasyonlarını başarı ile gerçekleştirmek adına on haftalık zorlu bir eğitim süreci JÖH adaylarını beklemektedirler. JÖH eğitimleri, İzmir ilimizde Foça ilçesinde verilmektedir. Burada 10 hafta boyunca oldukça zor eğitimler alırlar.

JÖH olmak istiyorum, nasıl olurum diyen binlerce vatandaşımız başvurularını gerçekleştirmektedir. Bu başvurular arasında özenle komando adayları seçilmektedir. Bu seçilen adaylara 10 hafta boyunca; yorgunluk ve uykusuzluğa dayanabilme, stres altında doğru karar verme, silah arkadaşlığı, silahları daha etkin kullanabilme, iklim ve arazi koşullarına uyum sağlayabilme, özgüven gibi konularda eğitimler alıyorlar. JÖH Timleri bunun dışında temel savaş eğitimleri almaktadır. Bu eğitimde 260 kilometre koşu, 675 kilometre yürüyüş olmak üzere toplam 935 kilometre mesafe kat ederler.

Manevra eğitimi, haritacılık bilgisi, kamuflaj, dağcılık, suda geçiş teknikleri ayrıca alınan eğitimlerden bazılarıdır. Eğitim süresince JÖH adayları oldukça zorlu parkurları tamamlamalıdırlar. Yukarıdaki videoda eğitimlerinden kesitler verilmiştir. Videoyu izleyerek eğitimleri hakkında daha detaylı bilgiler elde edebilirsiniz.

Kadınlar JÖH olabilir mi?: Erkek adaylar gibi kadın adayların da JÖH olmak için başvuru yapmalarına engel bir durum söz konusu değildir. Gerekli fiziki şartları ve diğer şartları sağlamalarının akabinde başvurularını gerçekleştirebilirler.

JÖH alımı için yaş sınırı kaçtır?: JÖH olmak için öncelikle yukarıda saydığımız uzman erbaş, uzman çavuş, subay, astsubay, uzman jandarma kadrolarından birisine geçmeniz gerekmektedir. Jandarma Genel Komutanlığı bunlar için yaş sınırını 27 olarak belirlemiştir. Yani 27 yaşını doldurmamış olmanız gerekmektedir.

JÖH olmak için yüzme bilmek gerekiyor mu?: JÖH olmak için yüzme bilme şartı aranmamaktadır. Başvuru şartları yukarıda belirttiğimiz gibidir.

Bu yazımızda JÖH olmak için gerekenler, olmak için ne yapılır, açılımı ve anlamı nedir, ne yapmalı, JÖH alımları nasıl yapılır, JÖH timine nasıl girilir, askerlikte jöh nasıl olunur gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan JÖH maaşları hakkında bilgi alabilirsiniz.


DİĞER JÖH HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, jöh konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan jöh duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.