JÖAK Nedir, Ne İş Yapar?

JÖAK ya da açılımı ile Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin en önemli operasyonel timlerinden bir tanesi, silahlı kuvvetlerimizin gözbebeğidir. Terörle mücadele, sualtı operasyonları, rehine kurtarma, hücre evi baskını, yaşanacak doğal afetlerde hayat kurtarma ve isyan kontrolü gibi çok zor görevlerde rol alırlar. JÖAK timleri gerçekleştirmiş oldukları kusursuz operasyonlar ile son dönemde adından oldukça fazla söz ettirmeyi başarmışlardır. Peki JÖAK nasıl olunur? JÖAK olmak için gereken şartlar nelerdir?

JÖAK Nasıl Olunur?

JÖAK mensupları gönüllü Jandarma Genel Komutanlığı subay astsubay ve uzman çavuş personeli arasından Foça Jandarma Komando Okulu’nda aldıkları eğitimin ardından 16 hafta süreyle alınan eğitimin sonunda seçilmektedirler. Bu birliğe katılmak isteyen jandarmalar, Jandarma Genel Komutanlığı’na dilekçe ile başvuru yapmaktadır. Yapılan değerlendirmenin ardından uygun görülenler JÖAK’ta atış, spor, mülakat testlerine giriyor. Bu testlerde başarılı olanlar önce iki haftalık intibak eğitimine alınıyor. Eğitimin ardından Jandarma Komando Operasyon Taburu’nda 16 haftalık yoğunlaştırılmış yeterlilik eğitimi veriliyor.Eğitimler kapsamında tim üyeleri bina, uçak, tren ve kara araçlarından rehine kurtarmanın yanı sıra birçok eğitim alıyor. Taburda özel operasyon timlerinin yanı sıra keskin nişancı timleri de görev yapıyor. Jandarma Özel Operasyon (JÖPER) timleri yine JÖAK’ın bünyesinde bulunan özel bir birliktir ve olmak için aynı yol izlenir.JÖAK Eğitimleri

Özel seçilen JÖAK üyelerinin eğitim süreçleri de bir hayli zorlu olmaktadır. Tim personeli Tim personeli süratli, hareketli, yakın mesafeden, çabuk atış tekniği başta olmak üzere farklı atış eğitimlerden geçiyor. Zorlu spor eğitimi de alan tim üyeleri, atış eğitimlerinde interaktif atış poligonunu da kullanıyor. Yurt dışındaki diğer özel birimlerde de bulunan bu poligonda tim üyelerine bilgisayardaki programlar sayesinde gerçek görev ortamları sağlanıyor. Sistemle hareketli hedeflere atış yapma imkanı da bulan tim üyeleri, gerçek şartlarda atış eğitimleri görüyor.

JÖAK Timleri Ne Kadar Maaş Alırlar?

JÖAK timleri 5.000 ile 8.000 arasında değişen miktarlarda maaş almaktadırlar. JÖAK timleri ayrıca doğu gibi çeşitli görevlerde de ek ücret alırlar. Bunun yanında bu timlere özgü devletin olanaklarından konut gibi faydalanma şansı da tanınmaktadır. Ancak bu durumda maaşları üzerinden cüzi miktarda kesinti yapılır. Bunun yanında yapmış oldukları operasyonlara göre de 250 ile 600 TL arasında değişen operasyon ücreti alırlar. JÖAK olmak istiyorum, nasıl olurum, kimler JÖAK olabilir konularında kararlı olanlar aşağıdaki eğitim videosuna göz gezdirebilirler.

Bu yazımızda JÖAK nasıl olunur, JÖAK olma şartları nelerdir ve JÖAK başvurusu hakkında detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.


DİĞER JÖAK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, jöak konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan jöak duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.