Türk ordusu, adını dünyada duyurmayı başarmış en büyük ordulardan bir tanesidir. Oldukça donanımlı modern tesisatları ve iyi eğitimli askerleri ile düşmanlarının korkulu rüyası olmayı başarmış ve otoritelerce dünyanın en güçlü orduları arasında gösterilmektedir. Bu ordunun içerisinde birbirinden seçkin, yetenekli özel birlikler bulunmaktadır. Bu birliklerden belki de en çok bilinenlerinden bir tanesi olan JÖAK yani Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı hakkında detaylı bilgiler paylaşacağız. Peki JÖAK nedir, kimlere denir?

JÖAK nedir, ne demektir, kimdir, kime denir?

Jandarma Komanda Özel Asayiş Komutanlığı ya da kısa adı ile JÖAK, Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde yer alan ülkemizdeki en özel operasyonel timlerden bir tanesidir. JÖAK timleri korku nedir bilmemeleri ve üstün yetenekleri ise adından söz ettirmektedir. Operasyonlarda almış oldukları başarılı sonuçlar ile dünyada tanınan özel operasyon timlerinden bir tanesi haline gelmiştir. En zorlu görevlere atanırlar ve bu görevlerin üstesinden başarı ile gelirler.JÖAK görevleri nelerdir, ne iş yaparlar?

JÖAK timleri oldukça zorlu görevlerde bulunurlar. Yapılamaz, imkansız denilen görevleri başarı ile yerine getirirler. Bunun dışında başlıca görevleri aşağıda maddeler halinde verilmiştir.

 • Rehine kurtarma, uçak operasyonları gibi özel operasyonlarda görevlerini icra etmek,
 • Her türlü arama kurtarma ve yardım görevlerini icra etmek,
 • Terörle mücadele harekatı ile derin karda ve şiddetli soğuklarda harekat görevlerini icra etmek,
 • Toplumsal olaylara müdahale etmek,
 • Diğer jandarma birlikleri için taktik ve teknik geliştirmek,

Gibi oldukça zor görevleri bulunmaktadır. Peki JÖAK’a nasıl girilir?

JÖAK olma şartları nelerdir?

JÖAK olma şartları nelerdir?

JÖAK nasıl olunur bahsetmeden önce JÖAK olma şartları nelerdir, kimler JÖAK olmak için başvuruda bulunabilir bahsetmek gerekmektedir.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • En az 164 cm boyunda olmak,
 • Vücut yapısı düzgün, her bakımdan sağlam ve fiziki görünüşü kusursuz olmak,
 • Dilinde pelteklik, tutukluk ve kekemelik gibi konuşma özrü bulunmamak,
 • En az lise ve dengi okullardan mezun olmak,
 • Taksirli suçlar haricinde diğer suçlardan adli ve askeri mahkemeler tarafından otuz günden daha fazla hürriyeti bağlayıcı bir ceza ile mahkum olmamak,

Gibi başvuru şartları bulunmaktadır. Bu şartları sağlayan kimseler JÖAK olmak için başvuru formu doldurabilirler. Peki ama nasıl?

JÖAK nasıl olunur?

Öncelikle JÖAK timine girebilmek için Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde görevli bir astsubay, subay veya uzman çavuş olmanız gerekmektedir. Bu kişiler askerlik bitiş tarihlerine 6 ay kala JÖAK olmak için başvuru yapabilmektedirler. Bu başvurular JÖAK olmak istediğinizi belirtir bir dilekçe ile basitçe yapılabilmektedir. İlk değerlendirme aşamasını geçen adaylar mülakata çağrılırlar ve bu aşamanın ardından da ayarları atış ve spor testleri beklemektedir. Tüm bu testlerden başarı ile geçen ve başvuruları kabul olan adaylar 16 haftalık yoğunlaştırılmış bir eğitim almaktadırlar. Bu eğitim bittikten sonra JÖAK olarak atamanız birliğinize yapılmaktadır.

Bu eğitimlerde adaylara keskin nişancılık, rehine kurtarma, silah kullanımı, silahsızlandırma gibi oldukça zor konularda eğitim alırlar. Yapılan eğitimler oldukça zordur ve çok sayıda JÖAK adayı bu eğitimleri yarıda bırakmaktadır. Bu sebepten dolayı JÖAK olmak için iyice düşünmeli ve akabinde kararınızı vermelisiniz. Unutmayın ki askerlik maaşları için yapılan bir meslek değildir.

JÖAK olmak istiyorum, nasıl olurum?

JÖAK hangi silahları kullanır, kullandığı silahlar hangileridir?

JÖAK timleri görevlerine göre çok sayıda silah kullanmaktadır. Bunlar; Yavuz 16, Kılınç 2000, HK MP5, KC-556, HK 33, MKEK MOT, MG3,  M249, MKEK JNG-90, KNT-308, DRAGUNOV SVD, SAKO TRG silahlarıdır.

JÖAK çalışma şartları, koşulları ve saatleri nasıldır?

JÖAK timleri en zorlu operasyonlarda görev verilmek üzere yetiştirilirler. Bu operasyonları gerçekleştirebilmek için düzenli olarak hazır durumda bulunmalıdırlar. Görevleri gereği bazen haftalar süren operasyonlara katılabilirler. Bu yüzden belirli bir çalışma saatinden söz edilememektedir. Çalışma koşulları ise oldukça zorludur.

JÖAK eğitimleri

JÖAK timleri göreve çıkartılmak üzere zorlu eğitimlerden geçerler. Aşağıda JÖAK timlerinin eğitimlerini anlayabileceğiniz bir tanıtım videosu yer almaktadır. Bu videoyu izleyerek hangi eğitimlerden geçtiklerini ve eğitimlerin zorluğunu görebilirsiniz.

Bu yazımızda JÖAK olmak için neler gerekli, olmak için gerekli şartlar nelerdir, olmak istiyorum nasıl olurum, nasıl olunur, açılımı nedir gibi konularda JÖAK hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca JÖAK timlerinin ne kadar maaş aldıklarını JÖAK MAAŞLARI yazımızdan ulaşabilirsiniz.


DİĞER JÖAK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, jöak konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan jöak duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.