Jandarma Genel Komutanlığı, her sene yayınladığı subay alımı ilanını bu sene de yayınladı. Bay ve Bayan subay alımı gerçekleştirecek olan Jandarma Genel Komutanlığı subay alımı ilanına dair başvuru şartları, başvuru tarihleri ve başvuru formu gibi detaylara haberimizin devamından ulaşabilirsiniz.

Jandarma Genel Komutanlığı Subay Alımı İlanı 2016

Jandarma Genel Komutanlığı 2016 yılında çok sayıda bay ve bayan subay alımı gerçekleştiriyor.  Alım için Jandarma Genel Komutanlığı sınav açacak. Sınavda başarılı olan adaylar, başvuru şartlarını da sağlamaları durumunda Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde subay olarak göreve başlayabilecekler.  Başvuruda bulunmak isteyen adaylar aşağıda vermiş olduğumuz başvuru formunu kullanarak başvuru tarihleri olan 9 Şubat 2016 ile 29 Şubat 2016’ya kadar başvurularını gerçekleştirebileceklerdir.Jandarma Genel Komutanlığı Subay Alımı Başvuru Şartları

Adayların en az 4 senelik lisans programlarından mezun olması gerekmektedir. Adaylar mezun oldukları yada olacakları lisans programına göre başvuruda bulunabilecekler. Diğer başvuru şartları aşağıdaki gibidir.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • 4678 sayılı TSK’da İstihdam Edilecek Sözleşmeli Subay ve Astsubaylar Hakkında kanun ve Sözleşmeli Subay ve Astsubay Yönetmeliği’nin 6’ncı maddesinde düzenlenmiş olan “Sözleşmeli subay adaylarında aranacak nitelikleri taşımak.”
 • Jandarma, Muhabere, İstihkam, Bakım, İkmal, Maliye ve Personel sınıfları için ERKEK, olmak, Veteriner, Sağlık, Diş Tabibi, Tabip ve Eczacı sınıfları için ise ERKEK veya KADIN olmak.
 • Sınıf, kontenjan, cinsiyet ve kaynak lisans programları TABLO-1’de gösterilmiştir. Adaylar TABLO-1’den mezun oldukları/olacakları lisans programına uygun sınıflara başvurabileceklerdir.
 • Kamusal hakları kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak,
 • Cezaları ertelenmiş, seçenek yaptırımlardan birisine çevrilmiş, genel ya da özel af kanunları kapsamına girmiş veya haklarında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi; (a) Devletin güvenliğine karşı işlenen suçlar, halkı askerlikten soğutmak, Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama ile zimmet, irtikap, iftira, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, yalan tanıklık, yalan yere – 1 – yemin, suç uydurma, cinsel saldırı, cinsel taciz, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak, fuhuş, gayri tabii mukarenet, hileli iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyet kırıcı suçlar ile kaçakçılık, ihaleye fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma suçlarından birisinden, (b) Firar, amir veya üste fiilen taarruz, emre itaatsizlikte ısrar, üste hakaret, mukavemet, fesat ve isyan suçlarından, (c) 22.05.1930 tarihli ve 1632 Sayılı Askerî Ceza Kanununun 148’inci maddesinde belirtilen suçlardan birisinden mahkûm olmamak. (7) Güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmış olmak,
 • Daha önceden çalıştığı kamu kurum ve kuruluşlarından ahlak veya disipline aykırı bir nedenle çıkarılmamış olmak,
 • Herhangi bir siyasi partiye üye olmamak, siyasi parti organları veya bağlı kuruluşlarında görev yapmamış olmak,
 • İçişleri Bakanlığını sorumluluk ve yükümlülük altına sokacak herhangi bir kamu veya özel kuruluşa karşı hizmet yükümlülüğü ile tazminat borcu olmamak ve kazandığı mesleki sıfatı nedeniyle ileride sınıf değişikliği isteğinde bulunmayacağını taahhüt etmek,
 • Hakkında “Yedek Subay Olamaz” kararı bulunmamak,
 • Bakaya, yoklama kaçağı veya saklı olarak aranmamak veya bu suçlardan yargılanıyor olmamak, soruşturma altında olmamak veya para cezasına çevrilse dahi bu suçlardan ceza almamış olmak,
 • Yapılacak olan sınavlarda başarılı olmak,
 • Türk Silahlı Kuvvetlerinde istihdam edilenler ile yedek subay olarak askerlik hizmetini yapanlar veya yapmakta olanların aldıkları sicil, sicil tam notunun %85 veya daha üstünde olmak, hâlen bu görevlerde bulunanlar ile askerlik hizmetini yapmakta iken başvuranların ayrıca, sıralı üstlerinden Sözleşmeli Subay olmaya layık olduklarına dair olumlu nitelik belgesi düzenlenmek,
 • Yabancı uyruklu kişilerle evli olanlar, bu durumlarını belirten dilekçelerini, evlilik belgesi fotokopileri ile birlikte başvuru tarihleri arasında “Jandarma Genel Komutanlığı Personel Temin Merkezi Komutanlığı Anıttepe Korgeneral Naci Tınaz Kışlası Anıttepe/ANKARA” adresine iadeli taahhütlü olarak göndereceklerdir. Bu durumdaki adayların başvurularının değerlendirilmesi (kabul ve reddedilmesi) Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılacaktır.
 • Yukarıda sahip olunması gereken nitelikleri taşımadığı tespit edilen adayların tüm sınav aşamalarında başarılı olarak kabul işlemleri yapılsa dahi, adaylık işlemleri durdurulacak ve iptal edilecektir.

Bunun yanında Jandarma Genel Komutanlığı subay alımı ilanına başvuruda bulunabilmek için boy, kilo, yaş gibi şartları da karşılıyor olabilmeniz gerekmektedir. Bunun için Jandarma Genel Komutanlığı başvuru kılavuzunu detaylıca incelemeniz önerilmektedir.

Jandarma Genel Komutanlığı Subay Alımı Başvuru Kılavuzu İçin TIKLAYIN

Başvuru kılavuzunda tüm başvuru şartları, başvuru tarihleri ve ilan hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Başvurunuzu yapmadan önce lütfen dikkatlice başvuru kılavuzunu okuyunuz.

Jandarma Genel Komutanlığı Subay Alımı Başvuru Formu

Jandarma Genel Komutanlığı bay ve bayan subay alımı ilanına internet üzerinden online olarak başvuru yapılabiliyor. Bunun için tek yapmanız gereken aşağıdaki bağlantılara tıklamanız ve sizden istenilen bilgileri eksiksiz ve doğru olarak girerek başvurunuzu tamamlamanız.

Jandarma Genel Komutanlığı Subay Alımı Başvuru Formu İçin TIKLAYIN

Başvurusu kabul edilen adaylara sınav uygulanacaktır. Jandarma Genel Komutanlığı subay alımı sınavı iki aşamalı şekilde yapılacak olup, birinci aşama yazılı sınav ve ikinci aşama ön sağlık muayene, fiziki kabiliyet değerlendirme testleri ve mülakat aşamasıdır. Yazılı sınav 9-10 Nisan 2016 tarihlerinde yapılacaktır.

Jandarma Genel Komutanlığı bay ve bayan subay alımı ilanına dair başvuru şartları, başvuru formu, başvuru şartları ve sınavı hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun yada görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.

 


DİĞER SUBAY ALIMI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, subay alımı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan subay alımı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.