İzinsiz Ağaç Kesmenin Cezası Nedir?

Dünyamız her geçen gün daha da kuraklaşıyor, denizler çekiliyor ve daha fazla ağaçlar kesilerek yerine binalar dikiliyor. Bu durumda ağaçların kesilmesi dünyamıza küresel ısınma gibi çeşitli problemler dahi getiriyor. Özellikle New York gibi ağacı çok az olan şehirlerde rüzgarlardan dolayı ve ağacın olmadığından dolayı çeşitli hortum gibi doğal afetler çıkabiliyor. Bu yüzden mümkün olduğunca ağaçları kesmemeye özen göstermeliyiz. Ancak izinsiz birçok kişi ağaç kesiyor. Bu ağacı kesenler kendi mülklerinde ise sorun teşkil etmediğini düşünmektedir. Fakat izinsiz kesilen bu ağaç kamunun alanında veya kendi arazisinde de olsa bunun için izin alınması gerekiyor.

İzin alınmayan ve kesilen ağaçlar kamu arazisinde ise 10 aydan hapis cezaları başlamaktadır. Buna örnek olarak Samsun şehrinde bulunan Bafra ilçesinde bir vatandaş apartmana ait olan bahçedeki 2 ağacı izinsiz kesmiştir. Bunu kanıtları ile şikayet edenler bu kişinin 10 ay hapis cezası almasına neden olmuştur. Bu kişi evinin manzarası ve güzelliği bozulduğu için önce yönetime söylemiş ve istediği karar çıkmayınca kesmeye karar vermiştir. İzinsiz 2 ağaç kestiğinden dolayı 10 ay hapis cezası almıştır. Basit gibi görülen nedenlerden dolayı ağacı kestiğinden dolayı böyle ceza alması Türkiye’ye de ayrıca örnek olmuştur.Bunun dışında çam ağacı kesmenin de ayrı ve büyük cezası bulunmaktadır. Biliyoruz ki soğuk ayların gelmesi ile beraber dağlık alanlarda ve köylerde birçok kişi kimse görmeden kamu arazisinden çam ağacı keserek kendisine odun hazırlamaktadır. Eğer bu kişiler kendi tapulu arazisinde ağaç kesimi gerçekleştiriyorlarsa uymaları gereken belirli bir prosedür bulunmaktadır. Tapulu arazinizde bulunan, kendi yetiştirdiğiniz veya kendiliğinden yetişmiş ağaçları kesmek için önce orman idaresine başvurulur. Orman idaresi gelip tespit yapar ve kesilebilecek ağaçları işaretler. Ne kadar ve hangi cins ağacın kesileceği keşif tutanağına yazılır. Orman idaresi keşiften sonra ve hangi ağaçların kesileceğini belirledikten sonra, Ağaçların kesilme işine başlanır. Ancak bu kesilen çam ağacı kamu arazisinde ise 10 yıla kadar hapis cezası bulunmaktadır.

Özellikle ormanlar arazi açılması için bazen gizlice ve bazen de göz göre göre kesilmektedir. Buna göre yasada Madde 91 ve 14’te kesilmesi yasak olan dikilen ağaçları kökünden, ortasından ya da hayatına son verecek şekilde kesmek, kenarından ya da dalından kesmek 3 aydan 5 yıla kadar hapis cezası bulunmaktadır. Fidan sahasını bozan kişiler 1 yıldan 5 yıla kadar ceza almaktadır. motorlu araçlar ile ağaç kesmenin cezası ise bir kat daha fazladır. Şayet kesilen ağaç daha fidan ise ceza daha da artmaktadır. Böylelikle 10 yıla kadar izinsiz ağaç kesme cezası bulunmaktadır. Bu cezaya örnek olarak Akçakocalı ve Kösebalcı köylerinde gerçekleşen izinsiz çam ağacı kesimleri verilebilir.

İzinsiz Ağaç Kesenleri Nereye ve Nasıl Şikayet Edilir?

İzinsiz ağaç kesme örnekleri ne yazık ki ülkemizde çok fazla var. Kimilerini görüyor ancak bilinçsiz olduğumuz için ihbar edemiyoruz. Kimilerini ise görüyor ancak sesimiz çıkmıyor. Bu katliam büyüdükçe hem atmosfer zarar görüyor hem de doğa katilleri elini kolunu sallayarak istedikleri gibi kesimler yapabiliyor.

Dünyamızın ve özellikle ülkemizin bu kişiler yüzünden ağaçlarımızı ve ormanlarımızı katletmesi gerçekten çok üzücü. Bu noktada şikayet etmek isteyenler bulundukları ilin orman müdürlüklerine başvurabilir. Ayrıca kanıt olarak kesildiği vakit video ve resim bulundururlar ise savcılığa da başvurarak hapis cezası almalarını sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra Alo 181 Tabiat Varlıkları ve Alo 177 Orman İşletme numaralarını da arayarak ihbarda bulunabilirsiniz. Ağaç kesimlerine dur demeli ve kesenleri de uyarmalıyız. Doğamızı korumalı ve bilmeyen insanları da bilinçlendirmeliyiz. 181 ve 177 numaralarını da bilmeyenlere söyleyelim ki ağaç kesimi gördükleri zaman ihbar edebilsin ve katliama dur demekle katkıda bulunabilsinler.

Bu yazımızda izinsiz ağaç budamanın cezası nedir, izinsiz ağaç kesin cezası gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER İZİNSİZ AĞAÇ KESME CEZASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, izinsiz ağaç kesme cezası konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan izinsiz ağaç kesme cezası duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.