İtfaiye, yangın söndürme işlemi ve bu işlemi yapan kuruluşa verilen genel isimdir. Yangın söndürmede görevli personele ise itfaiyeci denilmektedir. Bir itfaiyeci yangın söndürmek için eğitilmiş ve donatılmıştır. Daha önceki yazımızda itfaiyeci kimdir ve itfaiyeci nasıl olunur detaylı olarak anlatmıştık. Bu haberimizde ise itfaiyeci maaşları ne kadar, itfaiyeciler ne kadar maaş alıyorlar bahsedeceğiz.

İtfaiyeci Maaşları Ne Kadar?

İtfaiyeci olabilmek için uzun ve zorlu bir eğitim sürecinden geçmeli ve yangın, kurtarma gibi konularda yeterli deneyime kavuşmalısınız. İtfaiyecilik tehlikeli işler sınıfına girmektedir. Bir itfaiyeci, başkalarının hayatını ve mal varlığını tehdit eden yangınlara karşı mücadele verirken, kendi yaşamını tehlikeye atmaktadır.  Öyle ki son yıllarda bir çok itfaiye eri ne yazık ki yangınlara müdahale ederken yaşamını yitirmiştir. Bu sebepten dolayı kuşkusuz ne kadar maaş alıyorlarsa alsınlar meslekleri oldukça zordur.  Bu yüzden itfaiyecilik mesleğini seçerken maaş olanaklarını düşünmeden önce mesleğin zorluğunu düşünmekte kesinlikle fayda vardır.İtfaiyeciler Ne Kadar Maaş Alıyorlar?

İtfaiyeci alımları son senelerde genellikle alanında açılan bölümlerden mezun kişiler arasından gerçekleştiriliyor. Öncelik bu bölümlerden mezun olanlara tanınıyor ve genelde başvuru şartları arasında KPSS puanı yer aldığını görüyoruz. İtfaiyeci maaşları ise son yıllarda düzeltmeler ile beraber makul seviyelere gelmiş durumda.

İtfaiyecilerin maaşları rütbelerine göre farklılık göstermektedir. Yeni işe başlayan bir itfaiyeci, itfaiye eri olarak bilinir. Daha sonra ise itfaiye çavuşu ve itfaiye başçavuşu olarak rütbeler yükselmektedir. Aşağıda 2023 yılı itfaiyeci maaşlarını görebilirsiniz.

  • 2023 (Ocak-Temmuz) ortaokul ve lise mezunu itfaiye eri maaşları: 5,728 TL
  • 2023 (Ocak-Temmuz) onbaşı- lise ve ortaokul mezunu itfaiye eri maaşları: 5,843 TL
  • 2023 (Ocak-Temmuz) önlisans ve lisans mezunu itfaiye eri maaşları: 5,751 TL
  • 2023 (Ocak-Temmuz) çavuş- lise ve mezunu itfaiye eri maaşları: 5,843 TL
  • 2023 (Ocak-Temmuz) çavuş- önlisans ve lisans mezunu itfaiye eri maaşları: 5,865 TL
  • 2023 (Ocak-Temmuz) amir-önlisans mezunu itfaiye eri maaşları : 5,947 TL
  • 2023 (Ocak-Temmuz) amir- lisans  mezunu itfaiye eri maaşları : 5,949 TL

2023 İtfaiye Şoförü Maaşı : İtfaiye şoförü maaşı rütbesine göre farklılık göstermekte olup, hangi rütbede kişi tarafından meslek icra ediliyorsa o rütbenin maaşını yani yukarıda vermiş olduğumuz maaşlardan bir tanesini almaktadır.

Ayrıca bu maaşlara diğer memurların sahip oldukları haklardan olan evli olan memurlara verilen aile yardımı parası ve çocuğu olan memurlara verilen çocuk parası da eklenir. 2023 Ocak Ayında aile yardım bildirimi 376,83 olarak belirlenmiş ve çocuğu olan bir itfaiyecinin maaşına ilave 82,89 TL eklenmiştir. Yukarıda vermiş olduğumuz itfaiyeci maaşları çoğu durumda belediyelere göre farklılık gösterebilmektedir. Vermiş olduğumuz rakamlar ortalama değerlerdir.


DİĞER İTFAİYECİ ALIMI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, itfaiyeci alımı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan itfaiyeci alımı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.