İstimlak Nedir? Nasıl Yapılır?

İstimlak, sözcük anlamı ile kamulaştırma demektir. Arsa, tapu, gayrimenkul gibi kişiye özel olan bir mülk daha sonra kamu ya da devlet tarafından yeşillendirme ya da farklı amaçlardan dolayı devlet tarafından alınıyorsa buna istimlak denmektedir. Bu konu hakkında 4650 Sayılı kanun ile farklı 2942 Sayılı Kamulaştırma Kanunu olduğundan dolayı kimse hiçbir şekilde karşı çıkamamaktadır. Ayrıca istimlak edilen bir mülkün karşılığı olarak kamu ya da devlet ödemeyi otomatik bir şekilde devlet bankalarına yatırılmaktadır. Mülk sahibi sadece gidip parayı alabilir ya da itiraz ederek dava açabilir.

Bu istimlak belediye tarafından yapılıyorsa imar planına göre taşınmazın kamu hizmetine özgü olması gerekmektedir. Bunlar park, yol, metro, tramvay, geçitler, otopark ve diğer kamu hizmet alanları olabilir. Kamulaştırma işlemleri özel mülklerin ya tamamını alabilir ya da bir kısmını devletin mülkü olarak geçirebilir. Kamulaştırma yasasına göre hükümet genel olarak meşru bireylerin mülklerini geçit, yol, üniversite, hastane ve DSİ gibi kamuya yararı olacak şekilde mülkleri alarak istimlak eder. Bu istimlak edilirken kamuya yararı olacağı için mülk sahibine parası peşin olarak verilir.İstimlak Bedeli Nasıl Hesaplanır?

Mülk sahiplerinin devlet ya da kamu tarafından arsa, toprak, gayrimenkul gibi mülklerine el konularak istimlak yapılması sonucu otomatik bir şekilde bedel hesaplanır ve mülk sahibi adına devlet bankalarına bütün para olarak yatırılır. Kamulaştırma bedeli, mülkün ne olduğuna, yüz ölçümüne, değerini etkileyecek olan tüm unsur ve niteliklerin ayrı ayrı şekilde bedelleri hesaplanır. Bunlara ayrıca mülkün değeri ile beraber vergi beyannamesi, kamulaştırma resmi makamların değer biçmesi, toprakların kamulaştırma gününden önce eğer özel bir amacı yoksa bedeli ona göre hesaplanır. Ayrıca gayrimenkul değeri olan satış değerlerine, arazinin değerine, mülkün kaynağına ve bulunduğu konuma göre de istimlak bedeli hesap edilir.

Ayrıca kamu tarafından kullanılacak olan bu mülkün ileride ne kadar karı olur onu da resmi makamlar hesaplar, yapı maliyetleri, masraflar gibi daha birçok konuda istimlak bedeli hesaplanır ve mülk sahibine toptan bir şekilde ödeme yapılır. Ayrıca yazılan esas fiyat ve diğer bilgilendirmelerde beyanname üzerinden bilgilendirme amaçlı yazılır ve mülk sahibinin istimlak edileceği vakit mülk fiyatı belirlenir. Bu şekilde istimlak bedeli resmi kurumlar tarafınca detaylı bir şekilde hesaplanmaktadır.


DİĞER İSTİMLAK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, istimlak konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan istimlak duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.