İşsizlik maaşı ne kadar oldu?

İşten ayrıldığınızda, başka bir işe girene kadar kişilerin temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi adına belirli bir miktar ücret ödenmektedir. Bu ücretin adına işsizlik maaşı demekteyiz. Her çalışan işten ayrıldığında işsizlik maaşı almaya hak kazanmaz. İşsizlik maaşı almaya kazanmak için belirli şartları sağlıyor olmanız gerekmektedir.

Akabinde bu şartları sağlayan kimseler de işsizlik maaşı almak için başvuru yapmak durumundadırlar. İşten ayrıldığınızda veya istifa ettiğinizde tarafınıza doğrudan işsizlik maaşı bağlanmaz. Bunun için başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Bu işlemleri de işsizlik maaşı nasıl alınır yazımızda detaylı olarak anlattık. Peki tüm bu işlemlerin sonunda ne kadar işsizlik maaşı alırsınız?İşsizlik maaşı ne kadardır?

Asgari ücret artınca, bununla hesaplanan bazı ücretler de arttı. Bunlardan bir tanesi de işsizlik maaşı ya da diğer adıyla işsizlik ödeneği oldu. Buna göre en düşük işsizlik maaşı 2023 yılında 2 bin 130 TL olarak belirlendi. İşsizlik maaşının üst sınırı yani en yüksek işsizlik maaşı ise 4 bin 260 TL oldu. Peki işsizlik maaşı nasıl hesaplanır? Ne kadar işsizlik maaşı alabilirsiniz?

İşsizlik maaşı nasıl hesaplanır, hesaplaması

İşsizlik Maaşı miktarı sigortalının son 4 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının %40’ı olarak hesaplanır. Bu kişinin maaşı ne kadar yüksek olursa olsun, asgari ücretin brüt tutarının %80’ini geçemez.

Bunu bir örnekle açıklayacak olursak, aylık brüt geliriniz 10 bin TL olsun. Bunun yüzde 40’ı 4000 TL yapmaktadır. Bu miktar üzerinden damga vergisi düşülür. Damga vergisini de 1200 x 0,00759 formülü ile buluruz. Bu tutar da 30,36 TL’ye tekabül etmektedir. 4000 – 30,36 = 3.969,64 TL yapmaktadır. Yani işsizlik maaşı olarak aylık bu tutarı almaya hak kazanırsınız.

Ne kadar süre işsizlik maaşı alırım?

Son 3 yıldaki işsizlik sigorta pirimi gün sayısı 600 ile 899 gün arasında olanlar 6 ay, 900 ile 1079 gün arasında olanlar 8 ay, 1080 gün ve fazla olanlar 10 ay süreyle işsizlik maaşı alırlar.

Bu yazımızda işsizlik maaşı ne kadar oldu, ne kadar ödeniyor, fiyatları, ücretleri, rakamları, asgari ücretin ne kadarı, işsizlik maaşı zamlandı, zammı hakkında detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER İŞSİZLİK MAAŞI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, işsizlik maaşı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan işsizlik maaşı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.