İskonto etmek; bir borcun ya da bedelin ödenmesi esnasında uygulanan indirim anlamına gelmektedir. Bankacılıktaki anlamı ise vadesi henüz gelmemiş olan bir senedin vadesine kadar olan kısımdaki faiz düşüldükten sonra kalan kısmının ödenmesi şeklinde süregelen bir kredi türüne verilen addır. Bu işlemdeki kesintinin adı iskonto, kredi ise iskonto kredisidir. Bir bakıma erken ödeme primidir.

İskonto etmek nedir?

İskonto etmek; kelime anlamı indirim uygulamaktır. Muhasebede ise gelecekte bir dizi ya da bir adet nakit akımının iskonto esası üzerinden bugünkü ederini bulma sürecidir. Birikimli değerin tersi olarak düşünülebilir ancak genellikle indirim uygulamak anlamında kullanılır. Herhangi bir kurum ya da kuruluştan tutun bireylerin kendi aralarında yaptıkları alışverişlerde dahi iskonto etmek mümkündür. İskontonun değeri malın fiyatına göre hesaplanır. İskonto etmek isteyen biri ne kadar ve ne koşullara bağlı indirim uygulayacağını belirlerken uygulayacağı indirimi yüzde olarak düşünmelidir. Bu şekilde iskonto hesabı daha kolay bir şekilde yapılırİskonto nasıl hesaplanır?

İskonto hesabı yapılırken bilinmesi gereken bazı bilgiler vardır:

  1. İskonto oranı,
  2. Malın fiyatı.

İskonto hesabı sırasında şu şekilde bir yol izlenir:

Elimizde fiyatı 13,33 TL olan bir ürün olsun, %70 İskontolu satış fiyatı 4.39 olan bir malın iskonto miktarı;

  • 0,7= 0,3 satış oranı olarak ele alınır
  • 0,3 x satılan malın etiket Fiyatı =4,39 olacağından
  • Etiket Fiyatı 0 4,39 / 0,3 =13,33 TL bulunur.
  • 13,33- 4,39 ise bize iskonto miktarı olan 8,94 TL yi verir.

Bu yazımızda iskonto nedir, iskonto hesabı, ortanı,  formülü hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER İSKONTO HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, iskonto konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan iskonto duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.