Kendi ismimizi ve soy ismimizi seçemiyoruz. Ancak Türk Medeni Kanunu, vatandaşlara soyadı ve isim değiştirme şansı tanımaktadır. Fakat önceleri ad ve soyadı değiştirmek için mahkemeye müracaat etmeniz ve mahkemenin değişikliğe onay tanıması gerekmekteydi. Yeni kimliklerin çıkması ile bu işlem de kolaylaştırıldı. Artık vatandaşlar mahkeme sürecine gerek duymadan, talepleri doğrultusunda ad ve soyadı değiştirme imkanına sahipler. Peki ama nasıl?

İsim ve Soy İsim Değiştirme Nasıl ve Nereden Yapılır?

Mahkemeye ihtiyaç duyulması durumunda ise yetkili mahkeme Asliye Hukuk Mahkemeleridir. Buraya bir dilekçe ile müracaat ederek dava sürecini başlatabilirsiniz. İsim ve soyadı değiştirme davasına Nüfus Müdürlüğü tarafından görevlendirilmiş bir memur davalı olarak katılır. Ancak isim soyisim değiştirmek için mahkeme kararına gerek olmayan durumlar bulunmaktadır.  • E Devlet yolu ile müracaat edebilirsiniz.

E Devlet yolu bile başvurularınızı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü bünyesine gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bunun için E-Devlet şifreniz yeterli olmayacaktır. Bu hizmetten yararlanabilmek için mobil imza veya elektronik imza kullanmanız gerekmektedir. Akabinde giriş yaptıktan sonra “https://www.turkiye.gov.tr/nvi-il-ilce-idare-kurulu-karari-ile-ad-veya-soyadi-duzeltilmesine-iliskin-basvurularin-alinmasi” sayfasına girerek sizden istenilen bilgileri doldurup müracaatlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

  • Nüfus müdürlüklerine bizzat müracaat ederek

Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında vatandaşların Soyadı Kanunu’na aykırı olan, umumi edebe uygun olmayan, küçük düşürücü veya gülünç olan soyadları, yazım, imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmasından kaynaklı anlam değişikliği bulunan ad ve soyadlarını mahkeme kararı aranmaksızın, il veya ilçe idare kurullarının vereceği kararla bir defaya mahsus değiştirebiliyor.

Ad ve soyadı değişikliği için nüfus müdürlüklerine isim ve / veya soyadı değişikliği yapmayı istediğinize dair bir dilekçe örneği ile başvurmanız yeterli olacaktır. Ancak bu 1 kereye mahsus bir işlemdir ve bu sebepten dolayı karar verme aşamasında düşünmeniz gerekmektedir. Akabinde İl İdare Kurulu başvuruları değerlendirir ve değişiklik gerektiren isim ve soy isimleri değiştirir. Akabinde tekrar mahkeme süreci kapsamında ad ve soyadı değişikliği yapılması düşünülüyor. Bu sebepten dolayı şayet böyle bir talebiniz varsa, en kısa sürede başvurunuzu yapmanız gerekmektedir.

İsim Soy İsim Değiştirme Davaları Ne Kadar Sürer?

İsim soy isim değiştirme davaları genel olarak 1 veya 2 celsede tamamlanan davalardır. Dava süresi mahkemeden mahkemeye farklılık göstermekle beraber genel olarak 3 ile 5 ay arasında bir sürede tamamlanmaktadır.

Bu yazımızda ad ve soyadı değiştirme hakkında detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER İSİM VE SOYİSİM DEĞİŞTİRME HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, isim ve soyisim değiştirme konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan isim ve soyisim değiştirme duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.