İşe giriş bildirgesi; işe aldığınız bir kişinin sizin yanınızda ne zaman çalışmaya başladığını gösteren belgedir. İşe giriş bildirgesi; iş yeri sahibinde, SGK’da ve işe alınan kişide bulunması gereken bir belgedir. İşe giriş bildirgesi işveren tarafından yapılmaktadır.

İşe giriş bildirgesi ne zaman verilir?

İşe giriş bildirgesi yasasına göre; sigortalı olarak çalışmaya başlayacak olan kişinin çalışmaya başlamasından 1 gün önce hazırlanmalı ve SGK’ya iletilmelidir. Çalışan 2 aylık deneme süresinde dahi olsa yine aynı koşullar altında sigortalı olması gerekmektedir.İşe giriş bildirgesi hangi durumlarda gecikebilir?

Bazı durumlarda işveren; işe giriş bildirgesi hazırlamadığı için sorumlu olmaz;

  • Kişinin ilk defa sigortası yapılıyorsa, çalışanın işe girdiği zamandan itibaren 1 ay içinde sigortalı olduğu bildirilmelidir.
  • İnşaat, tarım ve balık işi ile uğraşan kişilerin kişinin işe başladığı gün bildirmesi mümkündür.
  • Yabancı ülke seferi düzenleyen araçların sefer anında gerekli olması halinde bildirge hazırlaması mümkün olmadığı için kişinin başlaması ardından 1 ay içinde bildirge vermesi mümkündür.

İşe giriş bildirgesi vermeme cezası ne kadardır?

  • İşe giriş bildirgesi istisnalar haricinde gerekli yasal süreleri de geçtiyse; 1 aylık asgari ücret kadar ceza uygulaması yapılır.
  • Denetimler ya da şikayetler sonucunda işe giriş bildirgesi verilmediği ortaya çıkarsa, 2 aylık asgari ücret tutarında ceza verilir.
  • Tüm bunlara rağmen hala bildirge verilmediyse 5 asgari ücret tutarında ceza kesilmektedir.

İşe giriş bildirgesi nereden alınır?

İşe giriş bildirgesi hazırlandıktan sonra direkt olarak İnternet ortamı aracılığı ile yazdırılabilir ya da SGK’dan alınabilir. SGK internet adresi üzerinden işe giriş bildirgesi almak için “https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-4a-ise-giris-cikis-bildirgesi” sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bu yazımızda SSK, SGK işe giriş bildirgesi hakkında detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER SGK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, sgk konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan sgk duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.