İş kazası; bir işçi, iş yerinde ya da iş yeri dışında işi ile ilgili bir görevi yerine getirirken gördüğü ruhsal ya da bedensel zarara iş kazası denmektedir. Türkiye iş kazasının oldukça fazla yaşandığı bir ülkedir. İş kazaları konusunda bilinçli olmak şarttır. İş kazası geçirmeniz halinde sağlık kuruluşuna gittiğiniz zaman bu durumu doktorunuza anlatmanız halinde sizinle ilgilenen doktor, bir iş kazası sonucunda hastaneye geldiğinize dair bir rapor hazırlayacak ve Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirecektir.

İşçi hastaneye gittiğinde bu şekilde bir rapor hazırlanmasını talep etmediyse, işveren bu durumu Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmek zorundadır. Kazadan belli bir süre sonrasında da Sosyal Güvenlik Kurumu konu ile ilgili olarak bildirimde bulunmadıysa iş kazası bildirmeme cezası alacaktır.



İş kazası bildirmeme cezası ne kadardır? 2023

İş kazası bildirmeme cezası iş yerinin durumuna göre değişiklik göstermektedir. İş kazası bildirmeme cezası aynı zamanda kazanın türüne göre de değişiklik gösterir.

Çalışan Sayısı
Tehlike Sınıfı10’dan Az10 – 4950 ve Üzeri
Az Tehlikeli6.966 TL6.966 TL10.449 TL
Tehlikeli8.707 TL10.449 TL13.932 TL
Çok Tehlikeli10.449 TL13.932 TL20.898 TL

İş kazası bildirmeme cezası nereye ödenir?

İş kazası bildirmeme cezası SGK’ya ödenmektedir. İş kazaları ile ilgili tüm süreci Sosyal Güvenlik Kurumu yürütmektedir. Böyle bir ceza almanız halinde size en yakın Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek ödemenizi yapmanız mümkündür.

İş kazası bildirmeme cezası nasıl ödenir?

İş kazası bildirmeme cezası size bildirildikten sonra 15 gün içinde hızlı bir şekilde ödeme yapılması halinde bütün ceza üzerinden 4/3 oranında ödeme alınarak tahsil edilir. SGK’ya bu ödemeyi hızlı bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkündür. SGK da artık bu işlemleri kart ile yapmanıza imkan sağlamaktadır. 15 gün içinde ödenmeyen cezalarda ise tüm para tahsil edilir, gecikmesi halinde de faiz uygulanır.

İş kazası bildirme süresi kaç gündür?

İş kazası bildirme süresi; en erken süreçte hatta mümkünse hemen yapılmalıdır. İşveren tarafından yapılması gereken iş kazası bildirimi en fazla 3 gün ile sınırlandırılmıştır. İşveren iş kazasını öğrendiği andan itibaren 3 gün içinde kazayı bildirmekle yükümlüdür. İş kazası işveren tarafından bildirilmiyorsa işçi bildirimi yapmalıdır. Bu yazımızda iş kazası bildirmeme cezası hakkında detaylı bilgilere yer verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Diğer sayfamızdan sigortasız işçi çalıştırma cezası hakkında bilgi alabilirsiniz.


DİĞER İŞ KAZASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, iş kazası konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan iş kazası duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.