Ülkemiz iş güvenliği ve iş sağlığı konularında sınıfta kalmış ülkelerden bir tanesidir. Son yıllarda iş kazalarında binlerce vatandaşımız vefat etmiş, binlerce vatandaşımız da iş göremez hale gelmiştir. Bu yüzden iş güvenliği konusunda yeni yasalar çıkartılmış ve bu sebebiyetle de yeni bir meslek dalı doğmuştur. Bu meslek iş güvenliği uzmanlığıdır. Bu meslek hakkında detaylı bilgilere İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI NASIL OLUNUR yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip mühendis, mimar veya teknik elemanlara iş güvenliği uzmanı denilmektedir. İş güvenliği uzmanlığı ülkemizde henüz yeni bir meslek dalı olsa da bu alanda iş imkanlarının fazla olmasından dolayı şimdiye dek 200 bini aşkın vatandaşımız iş güvenliği uzmanlığı sertifikası alarak çalışmaya başlamıştır. İş güvenliği uzmanları A sınıfı, B sınıfı ve C sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak 3’e ayrılmaktadır. İş güvenliği uzmanlığı mesleği hakkında merak edilen konuların başında ise iş güvenliği uzmanlarının ne kadar para kazandıkları konusu gelmektedir. Yazımız devamında iş güvenliği uzmanı maaşları hakkında detaylı bilgiler verdik.İş güvenliği uzmanı maaşları 2023

İş güvenliği uzmanlarının elde etmiş oldukları gelir, sahip oldukları belgelere göre değişiklik göstermektedir. Yani A sınıfı uzmanlar en yüksek maaşı alırken, B sınıfı iş güvenliği uzmanları daha düşük ve en düşük de C sınıfı iş güvenliği uzmanları almaktadır. Bunun sebebi A sınıfı iş güvenliği uzmanlarının çok tehlikeli iş yerlerine baktığı için işin riskinin ve zorluğunun fazla olması, B sınıfı iş güvenliği uzmanlarının tehlikeli iş yerlerine bakması ve C sınıfı iş güvenliği uzmanlarının da çok tehlikeli iş yerlerine bakmakla sorumlu olmasından kaynaklanmaktadır.

A sınıfı iş güvenliği uzmanı maaşları ne kadardır?

A sınıfı yani çok tehlikeli iş yerlerine bakan uzmanlar, genel olarak 7 bin TL ile 10 bin TL arasında değişen miktarlarda maaş almaktadırlar.

B sınıfı iş güvenliği uzmanı maaşı ne kadardır?

B sınıfı iş güvenliği uzmanları özel sektörde veya kamuda 5 bin TL ile 7 bin TL arasında maaş almaktadırlar.

C sınıfı iş güvenliği uzmanı maaşı ne kadardır?

C sınıfı iş güvenliği uzmanları 4 bin TL ile 5 bin TL arasında maaş almaktadırlar.

Vermiş olduğumuz rakamlar genel olarak OSGB’ler tarafından iş güvenliği uzmanlarına tanımlanan rakamlardır. Kuşkusuz özel sektörde maaşlar değişiklik gösterebilir. Fakat genel olarak belirttiğimiz rakam aralıklarında gelir elde edilmektedir.

Bu yazımızda A sınıfı, B sınıfı ve C sınıfı iş güvenliği uzmanlarının maaşı ne kadardır, ne kadar maaş alırlar hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, iş güvenliği uzmanı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan iş güvenliği uzmanı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.