İş Arayan Kayıt Belgesi Nedir, Ne Demektir?

İş arayan kayıt belgesi, adından da anlayacağınız üzere iş arayanlara verilen özel bir belgedir. İŞKUR yani Türkiye İş Kurumu tarafından iş arayanlara özel olarak verilen belgedir. Bu belge ilk kez 2017 tarihinde işverenler için verilen 687 numaralı kanun hükmünde kararname ile gündeme gelerek yürürlüğe girmiştir. Bunun anlamı şu oluyor, 687 numaralı KHK yasasına göre işverenler 2017 tarihinden sonra işe aldıkları her çalışan için sigortanın hepsini devlet karşılamaktadır. İşverenler için çok güzel ve cezbedici görünse de tabi bunun bazı şartları bulunmaktadır. Birçok işveren, iş ararken personellerinden istediği belgeler arasına artık iş arayan kayıt belgesi de istenmektedir.

Bunun için iş arayanlar İŞKUR’da aktif bir şekilde üye olup iş aradığını beyan etmelidir. Daha sonra işverende aynı şekilde personeli çalıştırmak üzere İŞKUR’dan iş arayan belgesi ister ve bu belge ile çalışanın sigortasını devlet karşılar. Bunu işverenler farklı amaçlarda kullanamamaktadır. Sadece İŞKUR üzerinde kaydı var mı gibi durumlar için kullanabilmektedir.Bu belgeyi alabilmek için iş arayanlar, e-devlet ya da İnternet üzerinden alamamaktadır. Bunu sadece İŞKUR merkezinden alabilmektedir. En yakın İŞKUR merkezine giderek kimliğinizi göstererek alabilirsiniz. Bunun dışında başka bir yerden iş arayan kayıt belgesi alamazsınız.

İş Arayan Kayıt Belgesi Nereden ve Nasıl Alınır?

Her geçen gün ülkemizde iş sorunu yaşansa da buna çare olarak çeşitli çözümler üretilmektedir. Bunun en büyük çalışmalarını ise İŞKUR yapmaktadır. İŞKUR sadece iş arayanlara değil ayrıca işverenlere de kolaylıklar sağlamaktadır. Bunun en büyük örneği ise iş arayan kayıt belgesi ve bu belge ile personel çalıştıran işverenler için devlet personelin sigortasını belli bir süre boyunca ödemektedir. Bundan dolayı işverenler artık iş arayanlardan belge olarak ekstra iş arayan kayıt belgesi istemektedir. Peki, bu belgeyi iş arayanlar nasıl alabilir, sorusunun cevabını maddeler halinde görelim.

  • Öncelikle iş arayanların İŞKUR’a kayıt olması gerekmektedir. Kayıt olmak için en yakın İŞKUR merkezine gidebilir ya da https://esube.iskur.gov.tr/ adresinden de üyelik açabilirsiniz.
  • İş arayan kısmına girerek üye ol yapabilir ve gerekli alanları doldurduktan sonra üyeliğinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak ıslak imza için elektronik imza ya da en kolayı yakın olan İŞKUR merkezine giderek gerçekleştirebilirsiniz.
  • Kayıt işlemleriniz bittikten sonra yine merkezden iş arayan kayıt belgesini almak istediğinizi talep edecek ve kimliğinizi vererek dakikalar içerisinde belgenizi alabileceksiniz.

Her ne kadar İnternet üzerinden alınabilir dense de bazen sistemsel sorunlar yaşanabilmektedir. Bunun için eğer yakınsa İŞKUR merkezine gitmeniz ve diğer detayları da tecrübeli olan çalışanlardan bilgi olarak almanız iş arayanlar için daha sağlıklı olacaktır.


DİĞER İŞKUR HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, işkur konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan işkur duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.