Günümüzde hayatımızı kolaylaştıran teknolojik gelişmeler ardı ardına yaşanmaktadır. Ülkemizde bunlardan bir tanesi de devlet dairelerinde halledebileceğimiz tüm işlemleri halletmemize olanak tanıyan, varsa borcumuzu ya da davamızı öğrenmemizi sağlayan ve daha sayamayacağımız bir çok işlemi kolaylıkla bilgisayar başından dakikalar içerisinde gerçekleştirebildiğimiz E-Devlet Kapısı. E-Devlet Kapısı bünyesi altında sunulan E-Hizmetler bölümü her geçen gün güncellenerek, yeni hizmetler ve sorgulamalar eklenmektedir.  Bunlardan bir tanesi de İnternet üzerinden vergi borcu sorgulama işlemidir.  Vergi borcu öğrenme işlemi ile devlete olan her türlü borcu öğrenebilmekteyiz. Trafik cezası, öğrenim kredisi borcu, emlak-araç-şirket-iş yeri vergi borcu yada Maliye Bakanlığı’na herhangi bir borcunuzu kolaylıkla görebilmektesiniz.

VERGİ BORCU SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Bu işlemi iki farklı şekilde yapabilmeniz mümkün. Şifreli E-Devlet Kapısı üzerinden vergi borcu sorgulama yapabileceğiniz gibi, şifresiz olarak da Gelir İdaresi Başkanlığı web adresinden gerçekleştirebilirsiniz. Vergi borcu sorgulama işlemi nasıl yapılır yazımızın devamından öğrenebilirsiniz.E-DEVLET KAPISI VERGİ BORCU SORGULAMA

E-Devlet Kapısı E-Hizmet bölümüne geçtiğimiz günlerde yeni bir sorgulama daha eklendi. Bunan böyle şifreniz ile aşağıda vermiş olduğumuz linke tıklayarak www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden vergi borcu sorgulama işlemini kolaylıkla gerçekleştirebileceksiniz. İnternetten vergi borcu öğrenme işlemi için öncelikle BURADAN E-Devlet Kapısı vergi borcu bulma adresine gidiyoruz. Ardından E-Devlet Şifresi ve T.C. kimlik numarası ile sisteme giriş yaptıktan sonra ödenmemiş yada daha önce ödemesini yaptığınız borçları anında görebiliyorsunuz.  Karşınıza aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi mevcut bulunan borçlarınızı gösteren çıkacaktır. Şayet bir E-Devlet şifresi sahibi değilseniz “E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?” adlı makalemizi okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

e-devlet vergi borcu sorgulama öğrenme adresi

ŞİFRESİZ VERGİ BORCU SORGULAMA

İnternet üzerinden vergi borcu sorgulama yapabileceğiniz bir diğer yöntem ise Gelir İdaresi Başkanlığı resmi web adresidir.  Gelir İdaresi Başkanlığı üzerinde bulunan aynı zamanda aşağıdan da tamamen GİB alt yapısı ile hazırlanmış olan ve yardımcı yayıncı konumunda bulunan www.devlette.com adresi üzerinden de erişebilirsiniz.

Bunun için aşağıda bulunan araca karşınıza çıkan uyarıyı kapat dedikten sonra,  T.C. kimlik numarası, nüfus cüzdanı seri ve no, annenizin kızlık soyadı, resimde görülen doğrulama kodu alanlarını eksiksiz ve doğru olarak doldurduktan sonra TAMAM butonuna basmanız yeterli olacaktır. Ancak bizim önerdiğimiz mümkünse en kısa sürede bir E-Devlet Şifresi edinmeniz ve çoğu işleminizi farklı yerlerde arama yapmaya gerek duymadan kısa sürede halletmenizdir.

İnternetten vergi borcu ödemek için TIKLAYIN

İnternetten vergi borcu sorgulama ve öğrenme ile ilgili herhangi bir problem yaşıyorsanız konu altında bulunan yorum kısmından uzmanlara sorabilir ve en kısa sürede sorunuza cevap bulabilirsiniz.


DİĞER VERGİ BORCU HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, vergi borcu konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan vergi borcu duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.