Teknolojik gelişmelerin hızla artmasıyla artık çoğu işlemi devlet dairelerinde uzun kuyruklar beklemeden kolaylıkla halledebiliyoruz. Özellikle E-Devlet Kapısı’nın hayatımıza girmesi elektronik ortamda bize bir çok kolaylık sağladı. Bu kolaylıklardan sonuncusu ise kira gelir beyanı verme işleminin elektronik ortama alınmasıyla yapıldı. Önceleri vergi dairesine giderek, kira gelir beyannamesi verme süreleri içerisinde uzun kuyruklar bekleyerek gerçekleştirebildiğimiz kira gelir beyannamesi verme işlemini artık internet üzerinden kolayca gerçekleştirebiliyoruz.  Peki internetten kira gelir beyannamesi nasıl verilir?

İnternetten Kira Gelir Beyannamesi Nasıl Verilir?

2016 yılı itibariyle meskenlerde 3.600 TL’den, işyerinde ise 29.000 TL’den yüksek gelir elde eden kişiler kira gelir vergisi mükellefidirler. Kira gelir vergisi Mart ve Temmuz aylarında olmak üzere iki şekilde verilmektedir. Ancak kira gelir beyannamesi sadece Mart ayında verilir. 2016 için kira gelir beyannamesi 1 ila 25 Mart 2016 tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. Kira gelir beyannamesi artık internet üzerinden verilebiliyor. Peki ama kira gelir beyanı internet üzerinden nasıl verilir?Öncelikle aşağıda bulunan kira gelir verme adresine giriş yapmamız gerekmektedir.

İnternetten Kira Gelir Beyannamesi Vermek İçin TIKLAYIN

Siteye giriş yaptığımızda karşımıza aşağıdaki şekildeki gibi bir ekran çıkması gerekmektedir. Daha sonra istediğimiz şekilde ki tavsiyemiz T.C. kimlik numarası ile giriş yapmanızdır sisteme giriş yapıyoruz.

İnternetten kira gelir beyannamesi verme

 

Daha sonra “Beyanname Doldur” ekranında beyanname doldurulduktan sonra “Beyanname Onaylamaya Geç” butonuna basıldıktan sonra onaylama aşamasında aşağıdaki adımlar uygulanmalıdır. Bu aşamada taslak beyannamenizi onaylayabilir veya iptal edebilirsiniz. Sonrasında ise aşağıdaki adımları uygulamanız gerekmektedir.

  • Onay beklenen satırın en solunda yer alan kutucuk işaretlenir ve “Onay” a basılır
  • Onay mesajı ekranında “Evet” seçeneği işaretlenir.
  • Daha sonra ikinci açılan onay mesajı ekranında “Evet ”seçeneği işaretlenir.
  • Daha sonra karşınıza ikinci bir onay ekranı çıkmaktadır. Burada da “Onay” a basılır.
  • “Onay” a basıldıktan sonra açılan uyarı mesajında “Tamam” butonu tıklanarak onaylama işlemi tamamlanmaktadır. Durumu bölümünde “Onaylandı” ibaresi olmak zorundadır. “Onaylandı” ibaresi olmayan beyannameler kesinlikle onaylanmamış demektir.

İnternetten kira gelir beyannamesi verme işlemi aslında bu kadar basittir.Bu sayede Vergi Dairelerinde uzun kuyruklar beklemeden bilgisayarınızın başında dakikalar içerisinde işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

KİRA GELİR BEYANNAMESİ VERME SÜRELERİNİ ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

KİMLER KİRA GELİR BEYANI VERİR, KİMLER VERMEZ ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

Aşağıda kira gelir beyannamesi verme hakkında sıçma sorulan soruları ve cevaplarını görebilirsiniz. Sizin de sorunuz olursa yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.

Sadece konut kira geliri elde edenlerin istisna tutarının altında konut kira geliri elde etmesi halinde bildirimde bulunması gerekir mi?

Konut kira geliri elde eden kişilerin, yıllık olarak tespit edilen istisna tutarının altında kira geliri elde etmesi halinde vergi dairesinde mükellefiyet kaydı açtırmasına ve beyanname vermesine gerek bulunmamaktadır.

Geçmiş yıllara ait kira bedellerinin tahsil edilmesi halinde beyan nasıl yapılır?

Mükellefler tarafından o yıla veya geçmiş yıllara ait olarak tahsil edilen kira bedelleri, tahsil edildiği yılın hasılatı sayılır.

Gelecek yıllara ait kira bedelinin peşin tahsil edilmesi halinde beyan nasıl yapılır?

Gelecek yıllara ait olup, peşin tahsil edilen kira bedelleri, ödemenin yapıldığı yılın değil, gelirin ilgili olduğu yılın hasılatı olarak kabul edilir.

Götürü gider yönteminin seçilmesi durumunda gider indirimi nasıl yapılır?

Götürü gider yöntemini seçen mükellefler, kira gelirlerinden istisna tutarını düştükten sonra kalan tutarın % 25’i oranındaki götürü gideri gerçek giderlere karşılık olmak üzere indirebilirler. Ancak, bu usulü seçen mükellefler iki yıl geçmedikçe gerçek gider yöntemine dönemezler.

Sahibi oldukları konutu kiraya verenler elde ettikleri kira gelirinden oturdukları konut için ödedikleri kira bedelini gider olarak indirebilirler mi?

Sahibi oldukları gayrimenkulleri konut olarak kiraya verenler, gerçek gider usulünü seçmeleri halinde, buradan elde ettikleri kira gelirinden, oturdukları konut için ödedikleri kira bedelini gider olarak indirebilirler. Ancak, Türkiye’de yerleşik olmayan kişilerin (çalışma veya oturma izni alarak altı aydan daha fazla bir süredir yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları dahil), yabancı ülkelerde ödedikleri kira bedelleri Türkiye’de elde ettikleri kira gelirinden gider olarak indirim konusu yapılamaz.

Kiraya ilişkin tahsilatların ve ödemelerin belgelendirilmesi nasıl olur?

Kira ödemeleri ve tahsilatları; konutlarda kira tutarının 500 TL ve üzeri olması halinde, işyeri kiralarında ise tutar ne olursa olsun mutlaka banka, benzeri finans kurumları veya posta idareleri aracılığı ile yapılmalıdır.

Kira geliri beyannamesi ne zaman ve nereye verilir?

Mükelleflerin, 1 Ocak – 31 Aralık dönemine ait beyana tabi gayrimenkul sermaye iradı gelirleri için MART ayının 1 inci gününden 25 inci günü akşamına kadar beyannamelerini vermeleri gerekmektedir.

Kira geliri elde edenler beyannamelerini elektronik ortamda gönderebilirler mi?

Beyana tabi geliri sadece gayrimenkul sermaye iradından ibaret olan mükellefler, istemeleri halinde vergi dairesinden alacakları kullanıcı kodu, parola ve şifreyi kullanmak suretiyle yıllık gelir vergisi beyannamelerini elektronik ortamda doğrudan kendileri gönderebilecekleri gibi elektronik beyanname gönderme aracılık yetkisi almış meslek mensubu aracılığıyla da elektronik ortamda gönderebileceklerdir.

Bu haberimizde kira geliri beyannamesi nasıl doldurulur, internetten kira gelir beyanı nasıl verilir, internetten kira gelir beyannamesi verme, gib.gov.tr kira gelir beyanı hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun yada görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.


DİĞER KİRA GELİR BEYANI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kira gelir beyanı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kira gelir beyanı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.