Sevdiğimiz dizileri, filmleri veya programları televizyonda saatini beklemek yerine artık İnternet üzerinden online olarak izlemeyi tercih ediyoruz. Bu sayede hem dilediğimiz vakitte bu yayınlara ulaşabiliyor, hem de uzun süren reklam eziyetinden kurtulmuş oluyoruz. Günden güne televizyonların izlenme oranları İnternete göre kan kaybediyor. Peki İnternet üzerinden dizi, film veya programları izlerken hukuki problemlerle karşılaşabileceğinizi biliyor musunuz?

İnternetten film, dizi izlemek suç mu?

İnternetten film dizi gibi çeşitli yayınları izlemek suç mu sorusuna hem evet hem de hayır diyebiliriz. Çünkü İnternetten film veya dizi izlerken bilgisayarınız bu yayını oynatmak için öncelikli olarak bilgisayarınıza indirmektedir. Yani sizler de yasal olarak yayınlanmayan bu yayını bilgisayarınıza indirmiş oluyorsunuz. Yani siz bilerek bu filmi indirmek istemeseniz bile, bilgisayarınız izlediğiniz bu yayını indirmek zorundadır. Filmi indirmek de çoğaltmak olarak düşünülebileceği için bir suç olacaktır. Fakat Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 38. maddesinde, bireysel kullanım istisnası getirilmiştir. İlgili paragraf şöyle:“Bütün fikir ve sanat eserlerinin, yayımlanma veya kar amacı güdülmeksizin şahsen kullanmaya mahsus çoğaltılması mümkündür. Ancak, bu çoğaltma hak sahibinin meşru menfaatlerine haklı bir sebep olmadan zarar veremez ya da eserden normal yararlanmaya aykırı olamaz.”

Yukarıda vermiş olduğumuz madde kapsamına girdiği müddetçe, İnternetten film dizi izlemek suç teşkil etmemektedir. Fakat bu yayınları çok sayıda kişiye yani halka açık bir biçimde göstermek ve yayınlamak suç teşkil edebilir. Bu yüzden mevcut durumun şartları incelenmeli ve o hususta karara bakılmalıdır. Genel olarak bu gibi durumlarda yargı oranları İnternetten film, dizi gibi yayınları izleyenleri değil, bu film ve dizileri yayınlayan kişileri hedef almaktadır. Ancak bu başınızın ağrımayacağı yani hukuksal sıkıntı yaşamayacağınız anlamına gelmemektedir. Bu sebepten İnternet üzerinde yaptığımız işlemlerde hukuksal boyutunu da düşünmeli ve o minvalde hareket etmelisiniz.

Hali hazırda televizyon kanallarının kendi web adresleri veya yasal izleme siteleri üzerinden bu yayınları izlerseniz zaten bir problem bulunmamaktadır. Bizim yazımızda bahsettiğimiz olay tamamen illegal olarak bu içerikleri paylaşan web adreslerine yöneliktir. Dönemin Kültür ve  Turizm Bakanı Ertuğrul Günay bu konu hakkında yaptığı açıklamada “Siz film indirip izliyorsanız ona bir şey yok. Ama siz servis etmeye başlarsanız ona yaptırım getiriliyor” demişti.

Bu yazımızda internetten film ve dizi izlemenin suç olup olmadığı hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER HUKUK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, hukuk konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan hukuk duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.