İnsomnia Nedir, Ne Demektir?

Uyuyamama hastalığı, adından da anlayacağınız üzere uyku sorunu çekenlerin yaşadığı bir hastalıktır. Uyuyamama hastalığı tıp dalında İnsomnia olarak bilinmektedir. Bu kişiler uyku için zaman ve şansı olmasına karşın bir türlü uyuyamıyor ve bir türlü çekilmeyen bu hastalık yüzünden uykusuz kalıyor. Bu hastalık uyku probleminin yanı sıra hasta olan bireyin gündüz hayatını, kişisel, iş ve sosyal hayatını kötü derecede etkilediği için zor anlar yaşamaktadır. İnsomnia hastası olan bireylerin uykuları az olmakla beraber kötü olan bireylerin yakalandığı bir çeşit uyku hastalığıdır.

Uyuyamama hastalığı olan İnsomnia, ülkemizde dahil olmak üzere dünyanın yaklaşık %40 oranında nüfusu bu hastalık yüzünden uyku sorunu çekmektedir. Bunların yaklaşık %10 oranı ise kronik olmakla beraber uzun süredir bu hastalığı taşıyan bireylerdir. Diğerleri ise daha sonradan uyku hastalığına kapılmış ve gecesi, gündüzü karışık olmakla beraber iyi bir hayat yaşayamamaktadır.İnsomnia Semptomları Nelerdir?

 • İnsomnia hastalığının 3 farklı belirtileri bulunmaktadır. Bunlar;
 • Geçici süreliğine olan İnsomnia, haftalık olarak bilinmektedir.
 • Kısa süreli olan İnsomnia hastalığı ise bir haftadan uzun süren uyuyamama sorunları,

Son olarak en güçlü evresi olan uzun süredir uyku sorunu çekenler 3 haftadan fazla bu sorunu yaşıyor ise acilen uzman doktorlardan yardım almaları gerekmektedir.

Uyku sorunu yaşayan bu bireyler yaşadıkları yerin hijyenik olmamasından, stres altında yaşamasından, gece geç saatlere kadar uyumamaktan ve daha farklı sebeplerden dolayı uyku sorunu çekebilmektedir. Özellikle öğrencilerin final zamanlarında yaşadıkları uyku problemi geçici süreliği olan haftalık İnsomnia hastalığının belirtileridir. Bunun daha da büyümemesi için düzenli plan ve program yaparak düzenli uyku yaşaması gerekmektedir.

İnsomnia Hastalığının Sebepleri Nelerdir?

İnsomnia hastalığının sebeplerini sıralayacak olursak;

 • Çeşitli ilaçların yan etkisi sonucu,
 • Saat farkı yaşayanlar (şehir dışı ve yurt dışı fazla yolculuğa çıkanlar),
 • Stresli bir hayat yaşamanın sonucu,
 • Gece işlerinde çalışma sonucu (özellikle gece çalışan kişiler gündüz hayatları neredeyse bitmiş gibidir),
 • Uyuşturucu kullanmanın sonucu,
 • Kahve gibi kafein içerici içecekleri uyku öncesi tüketmenin sonucu,
 • Alkolik olanların fazla alkol içmenin sonucu,
 • Sigara içmek gibi daha birçok sorunların sonucu insanlara İnsomnia yani uykusuzluk hastalığı verecektir.

İnsomnia Belirtileri Nelerdir?

Peki, İnsomnia olduğunu insanlar nasıl anlar sorusunun cevabı bu belirtilerde görünmektedir.

 • Gün içerisinde yorgun ve bitkinlik hissi,
 • Gündüzleri çok fazla uyuma hissi,
 • Geceleri daha dinamik olma ve uyumak istememe,
 • Enerjinin özellikle gündüz vakitlerinde bitmesi,
 • Sosyal hayatın tamamen kötüye gitmesi,
 • Baş ağrılarının sık sık olması,
 • Duygularının durumları fazlaca değişmesi,
 • Konsantrasyon ve dikkatlerin çok çabuk dağılması,
 • Hata ve yanlışların çok sık yapılması gibi çeşitli belirtiler İnsomnia hastalığı olduğunuzu göstermektedir.

İnsomnia Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

İnsomnia tedavisi yapılırken öncelikle bilinmelidir ki bu hastalık biraz da psikolojik olduğundan dolayı her şey her zamanki gibi kafada bitmektedir. Öncelikle tedavinin kaliteli olmasını istiyorsanız mutlaka uzman doktorlara başvurmalı ve gereklik tetkikleri yaptırarak muayene olmalısınız. Gerekli yapılacakları ve tedaviyi uzman doktor zaten yapacaktır.

Uzman doktorların da diyeceği gibi uyuyamama sorunları öncelikle belirlenip bu sorunlar üzerinden gidilecektir. Örneğin sigara çok içiliyorsa yavaş yavaş azaltılıp bırakılmasını önerecektir. Geceleri daha çok uyanık kalmak için kafein içerikli gıdaları tüketiyorsanız tüketmemenizi önerecektir. Sınav, eğitim ya da daha farklı yaşam stresi yaşıyorsanız bu konuda da çeşitli yardımlar yaparak stresten uzak durmanızı önerecektir.

Bunun yanı sıra İnsomnia tedavisi tamamen psikolojik olduğundan dolayı neden bu hastalığı aldıysanız o konu üzerinden tedavi göreceksiniz. Tamamen ilaçsız olan bu hastalığın tedavisinde kesinlik ilaç tüketmemelisiniz. Eğer hasta olan birey İnsomnia hastalığını neden olacak unsurlardan vazgeçmeyi ya da tedavi etmeyi umursamaz ve sadece ilaç tedavisi istiyorsa ilaç dışı ve ilaç tedavisi ile doktorlar yardımcı olmaya çalışacaktır. Ancak bu sonuç ne yazık ki sadece zaman ve maddi zarara yol açacaktır. Çünkü hastalığa neden olan sebepler tedavi edilmedikçe ister ilaç tedavisi, isterse de ilaç dışı tedavisi alsın yine İnsomnia hastalığı devam edecektir.


DİĞER İMSOMNİA HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, imsomnia konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan imsomnia duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.